Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Az idős segítő karaktere...

Az idős segítő karaktere tényleg ennyire bevett a könyvekben/filmekben?

Figyelt kérdés
Láttam képeket erről, meg ismerőssel is beszéltünk róla, hogy sok könyvben van ilyen karakter: Gandalf, Dumbledore, esetleg Obi-van... De mondjuk többet nem tudnék mondani. Akkor hol van az a sok?
2015. jún. 18. 00:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Akkor hol van az a sok?


Naponta jelnnek meg köynvek és filmek, nem lehet az a többi százezernyi - művet felsorolni, amiben akad iylen szereplő.


Nem bevettnek mondanám, mert ez azt feltételezné, hogy szinte az összes műben kel lennie egynek. Esetleg azt lehetne mondani, hogy viszonylag gyyakori.

Viszont ilyenkor felmerülnek olyan kérdések, hogy: Mikortól számít idősnek? Milyen hosszúságó művek számítanak? Mennyire tág az "idős segítő" adta mozgástér?...

2015. jún. 18. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
65%

Ha fiatal a főszereplő, vagy új egy bizonyos társaságban (kezdő varázsló, fiatal kalóz, fiatal harcos, stb.), akkor szüksége van valakire, aki tanítja, mert az életben is így van. Anyukám nővér, ott is úgy van, hogy az új munkatársakat tapasztaltabbak mellé rakják eleinte, hogy segítséget kapjanak. Aki tapasztalt, mert mondjuk 10-20-30 éve a szakméban van az általában idősebb. Szóval szerintem ez egy tök logikus ok.

Ezek a példák különböző korosztályból vannak, 35-40 évestől felfelé. Ez nekünk nem tűnik soknak, de mondjuk egy középkoron alapuló sorozatban, amikor fiatalon halnak az emberek, ott azért egy 40 éves már nem mai csirke.

Darren Shan könyvei. A vámpírosokban Mr. Crepsley (több száz éves vámpír), a démonosakban az egyik főszereplő rokona (talán nagybácsi?).

Jonathan Stroud Bartimaeus-sorozatában egész kiépített rendszer van, ahol a fiatal varázslók idősebbek gondozása alatt tanulnak.

Robin Hobb könyveiben Fitz titokban bérgyilkosnak tanul, Chade a mestere.

Brandon Sanderson Ködszerzet könyveiben Vin mestere Kelsier (kisebb mértékben Sazed), Elendé pedig egy ideig Tindwyl (női karakter, de szerintem számít).

Scott Lynch Gentlemen Bastards (magyarul nem tudom mi a neve, az első az Locke Lamora hazugságai) sorozatban az idős pap, Chains neveli fel a főszereplőket.

Neil Gaiman könyvében, az Amerikai istenekben Mr. Wednesday, bár itt egy elég nagy csavar van a végén.

Leigh Bardugo Grisha-sorozatában Baghra (idős nő), vele szintén kicsit csavaros a történet.

Michael Scott The Secrets of the Immortal Nicholas Flamel-sorozatában... Nicholas Flamel bár itt van még több olyan karakter is, aki idősebb és befolyásolja a főszereplőket.


Hirtelen ezek jutottak eszembe.

2015. jún. 18. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. jún. 18. 12:21
 4/13 anonim ***** válasza:

Meg a regi legendakban is van mentor figura, pl az Artur-legendakorben Merlin, vagy a keresztenysegben Keresztelo Szent Janos.


Egy par karakter, aki eszembe jut

- Brom az Eragonban

- Belgarath a Belgariad-ban

- Allanon a Shannara sorozatban

- Morpheus a Matrixban

- Thom, Tam, Elyas, meg nehany Aes Sedai az Ido Kereke sorozatban

- a Bene Gesserit a Dune-ben

- Miyagi a Karate kidben

- Orolo az Anathemben


Video jatekokban is vannak ilyenek, pl Dragon Age-ben Duncan, Morrowindben Nibani Maesa, Skyrimben a Greybeards...

2015. jún. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Ja, meg az Ehezok viadalaban volt az a reszeges ficko, mar nem is emlekszem, hogy hivtak
2015. jún. 20. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszi. Ezek szerint ezt elcsépeltnek tartjátok?
2015. jún. 21. 03:05
 7/13 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem. Én általában szeretem ezeket a karaktereket, meg ahogy mondtam, tök érthető, hogy a főszereplő fiatal nem egy másik kölyöktől tanul, meg nem is csak úgy magától géniusz.
2015. jún. 21. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
0%

Alapbol nem elcsepelt. Ez egy amolyan "epitoko" a konyvekben, amit lehet jol es rosszul is alkalmazni.


pl. Dumbledore vagy Gandalf eros, eredeti karakterek; az iro jol alkalmazta az "epitokovet".


De Brom az Eragonban egy elcsepelt figura, mert Obi-Wan-t plagiarizalja, mindenfele eredetiseg nelkul.

2015. jún. 21. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Meg mondom őszintén, nem olvastam, és nem láttam az Eragont, de köszönöm a válaszokat.
2015. jún. 21. 19:00
 10/13 anonim ***** válasza:
50%

ma 07:56


Obi-it meg rengeteg más hasonló karakterről mintázták. Ne úgy kezeljü ka Star Wars-t, mintha az eredetiség mintapéldája lenne.


Kérdező, jobb, ha meg se nézed filmben az Eragotn, a egyik legrosszabb adaptáció

2015. jún. 21. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!