Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Azok az emberek, akik (számomr...

Azok az emberek, akik (számomra felfoghatatlanul) gyorsan olvasnak, és váltakoznak a könyvek között, általában mennyire tudnak elmélyülni érzelmileg és gondolatilag a könyv történeteiben, gondolatmeneteiben?

Figyelt kérdés

Tény, hogy számomra talán azért "felfoghatatlan", mert viszonylag nagyon lassan olvasok, és gyakran hetekig eltudok rágodni egy könyvön, és örömet lelek abban, hogyha megoszthatom valakivel azt, amit olvastam, vagy megihlet és annak hatására teszek valamit. Kicsit visszamaradottnak érzem magam attól, ha nem olvastam könyvet, amit mások fontosnak tartanak, és csodálom azt, amikor valaki rövid idő alatt eltud olvasni egy hosszú könyvet, olyankor nem igazán tudom elképzelni azt, hogy milyennek élte meg, kicsit mintha az lenne a benyomásom másokról, hogy azért olvasnak, hogy gyarapodjon a szókincsük és a nyelvhasználatuk javuljon.

Furcsállom, amikor arról hallok, hogy valaki drámaian rövid idő alatt milyen sok könyvet olvasott el(bár részben a lustaságom miatt is nem lennék képes erre, de amiatt sem, hogy sosem siettetem magam olvasás közben), olyan mintha irigyelném azokat, de másrészről nem annyira, mivel csak akkor állok neki, amikor úgy érzem, nagyon beletudom élni magam a történetbe, annyira azonosulok a szereplőkkel, vagy egy író gondolataival, hogy utána sokáig védjegyemként tekintek rá.

Bár tény, hogy ahelyett, hogy irigyelném, inkább többet kéne olvasnom, de valamennyire erőltetettnek tartom, és úgy tűnik hátráltathat abban, hogy igazán elsajátítsam az olvasottakat, ami lehet csak az él gyengeségem is, mert lassabb a felfogásom:))


2015. júl. 31. 20:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Én egyszerűen gyorsan olvasok. Nem siettetem magam, nem erőltetem, de egyszerűen ha elkap a hangulat, akkor csak csinálo és már vége.

Másrészt megmondom őszintén, nekem az olvasásnak nem az az elsődleges célja, hogy tanuljak belőle, egyszerűen nekem ez az egyik legkellemesebb szórakozás. Nem lelkizek rajtuk hónapokig. Nem vagyok a híve a kérődzésnek.

Ráadásul nekem az érzelmi változás sosem volt olyan, ami egyik pillanatról a másikra történt, sosem egy konkrét könyv változtatta meg az egész életemet, hanem innen is egy kis dolgot szedtem össze, meg onnan is.

2015. júl. 31. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Nem tudom, nálad mit jelent a "drámaian rövid idő alatt elolvasott sok könyv", de nálam van, hogy egy könyv/nap ritmusban olvasok. Én nem tudnék hetekig olvasni egy könyvet, ha jó. Számomra nem von le semmit az értékéből, én olvasás közben is ugyanúgy át tudom élni a mondanivalót, sőt, van, hogy úgy teszem le azt a könyvet, hogy magamhoz sem térek. De azért azt is meg kell jegyezni, hogy nem mindig olyan könyvet olvas az ember, ami mély mondanivalóval rendelkezik. Van, amikor csak pusztán szórakozásból olvasunk, és olyankor egetverő magasztosságot nem is várunk el.
2015. júl. 31. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez teljesen emberfüggő, másképp működünk egyszerűen.


Én például egy teljesen mixelt személyiség vagyok :D Általában gyorsan olvasom én is a könyveket, mert nem tudom abbahagyni, mégis el tudok mélyülni benne és a nap azon részében amikor nem olvasok ugyanúgy velem van a könyv és pörög az agyamban.

Mégis vannak olyan könyvek amit szeretek lassabban olvasni sőt meg is állni és idiótán vigyorogni 1-1 jeleneten...

De olyan is van hogy egyszerre több könyvet olvasok, vagy abbahagyok egyet és hónapok múlva veszem fel újra, de mégis rögtön bele tudok zuhanni a hangulatába :)


Szóval szerintem vannak ilyenek is meg olyanok is :D

2015. júl. 31. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

többnyire én is mixeltnek tartom magam, nekem is vannak időszakaim, amikor élénkebben feltud támadni az érdeklődésem bármi iránt, és akkor én is egyszerre több olvasmányba belekezdek, és azzal könnyítem, hogy átfutok rajtuk, a számomra fontosabb részeket lejegyzem valahova(ha pdf-ből van, akkor könnyebben megy:))

nekem az olvasási "képességem" leginkább abban merül ki, hogy verseket bármikor szívesen olvasok, bármelyik napon, napszkban, ngyon könnyen áttudom érezni, vagy valahogy értelmezni a legelvontabb mondanivalót.

2015. júl. 31. 21:20
 5/12 anonim ***** válasza:
51%

Én pont azért olvasok gyorsan, mert annyira belemerülök a cselekménybe, hogy egyszerűen nem bírom abbahagyni a történetet. Sodor magával, de szereplővel nem igazán szoktam azonosulni, hanem maga a történet varázsol el. Vastagabb köteteknél kényszerűségből rakom le csak a könyvet. Egyébként ha tehetem viszem magammal mindenhová. Kajálás, wc-zés közben, utazás alatt, sorbanálláskor....

De ahogy fentebb is írták, én sem rágódásból, meg megokosodás, szókincsbővítés... miatt olvasok gyorsan és sokat, hanem mert ez szórakoztat a leginkább.

Nem tekintem szentírásnak egyik könyvet sem, hogy elsajátítsak belőlük bármit is. Pláne mert fikciókból még csak nem is célszerű szerintem. A könyvben megfogalmazódó "igazságok" nem mindig állják meg a helyüket a hétköznapi életben, csak a történet dramaturgiájához épp azok passzolnak. Nem mondom, hogy ha mégis ráakadok olvasás közben egy-egy 'örök igazságra', vagy olyan gondolatra az írótól, ami nem csupán a regényre érvényes, akkor elgondolkodom rajta (olykor akár újból el is olvasom azt a részt), de ettől még a történtek ritmusából nem kiesve folytatom az olvasást.

2015. júl. 31. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Egy könyv/nap tempót is elég drámaian gyorsnak tartom, bár ha kicsit megerőltetem magam, én is kitudok olvasni egy könyvet elég hamar.

furcsállom azt, amikor valaki mintha szószerint arra törekedne, hogy minél több könyvet olvasson el, szóval az is erőltetett, hogy amint letettem egy könyvet, másoknak álljak neki, mégha nagyon hamar is elolvastam, de majd csak belejövök.

2015. júl. 31. 21:26
 7/12 anonim ***** válasza:

Egy érdekes könyv max. fél nap, nem tudom letenni :) Mangával is ez van, elég fárasztó, ha egész éjjel olvasom :D De egy számítógépes játékra is rá tudok cuppani s szinte mindenre. Ilyen típus vagyok.


Nos, teljesen jól belemerülök, azzal nincs gond. Viszont ha nem egy sekélyesebb kis szórakozás, hanem tényleg csodás mű, akkor még nagyon sokáig eszembe jut, elemzem, elgondolkodom rajta... Ugyanez van a filmekkel és sorozatokkal. Drámaian jobb úgy mosogatni (bár nem utálom), hogy oda se figyelek, mert épp kritizálok valami sci-fit, amiben logikátlanságok vannak vagy eltűnődöm valamin, amit olvastam. Korántsincs vége az élménynek a könyv elolvasásával... Évek, évtizedek múlva is beugranak részek... Némelyik mondatból pedig szállóige lesz a párom és köztem :)


Egyébként nagyon kevés könyvet olvasok, amióta netezek. Ez szomorú. Szerencsére a gyerekkoromban rengeteget olvastam s persze ma sincs kevés könyvem, bár a 10000 kötetből nem sokat hoztam el, amikor megörököltem...

Remélem, jönnek még jobb idők, mert szeretek olvasni.

2015. júl. 31. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
furcsa, de néha úgy vagyok ezzel inkább, hogy mindig megítélgetni az olvasottakat, és azt számon tartani, hogy melyik a legjobb, olyan a hozzáállásom inkább, hogy "ne sokat olvassak, hanem minél jobbakat", de általában attól tartok jónak egy könyvet, ha minél több szálon kötődik valamiben hozzám, azért sem szeretek újakat kipróbálni, nagy bátorsággal, mert szeretem azt látni, ha a könyveim között valami "ízlési összefüggés" van, tehát én sem szoktam az életben követni azt amit könyvben tapasztalok, de eleve saját magam kívetüléseinek fogom fel azt, amiket olvasok:))
2015. júl. 31. 22:04
 9/12 anonim ***** válasza:

Az olvasási tempó általában nem befolyásolja az olvasási élményt. Te lassan olvasol, mások, mint látod, gyorsan. Ha erőlteted magad, persze, hogy te is tudsz gyorsabban, de annak mi értelme? Ahogy a gyorsabban olvasók számára sem érdekes "direkt lassan" olvasni egy könyvet, nem ad többet. A gyorsolvasás más tészta, az speciális módszer, és leginkább akkor van haszna, ha nagy mennyiségben kell olvasni rövid idő alatt (pl. vizsgaidőszak). Ez már felületes olvasás.

Az egyéni tempó mindenkinél más. Diszlexia mellett például nagyon lassan olvas az ember, vagy egy könnyed, egyszerű nyelvezetű regényt sokkal gyorsabban be lehet fejezni. Az "egy könyv egy nap" képlet is lehet emiatt csalóka - aki egy nap alatt kivégzi A varázshegyet, az előtt én meghajlok. Személy szerint én átlagosan 100-200 oldalt olvasok egy nap (ez már elég lehet egy regényre). Illetve ott van még a kérdés, mennyi idő is jut a tényleges olvasára.


Valószínűleg akik számodra "felfoghatatlanul gyorsan olvasnak", ugyanúgy elmélyednek egy-egy regényben, mint te, csak nekik gyorsabban sikerül az akklimatizáció és eleve nagyobb tempóban olvasnak.

2015. júl. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekem úgy tűnik, hogy valamiért téged frusztrál, hogy mások gyorsabban olvasnak nálad. Miért foglalkoztat ennyire téged ez a dolog? Miért méricskélsz?

Minden ember más. Látod még az olvasás MIÉRT-jében is mekkora eltérések vannak. De ez nem baj, nincs sem jobb sem rosszabb olvasás!

Nem az a lényeg, hogy úgy olvass, ahogy neked jó? A másik meg úgy, ahogy neki? Ettől még egyik olvasási mód sem alacsonyabb rendű a másiknál.

Valahogy úgy érzem, hogy Te látsz bele az egészbe olyan értelmet, ami ott sincs. Furi, hogy egyáltalán ez az egész zavar, mert ennek az égvilágon semmi jelentősége sincs.

Aki gyorsan és sokat olvas nem versenyből teszi. (Az olvasás különben sem verseny.) Hanem valószínűleg azért, mert ő alapból így tud/szeret/szokott olvasni és nem, azon agyal, hogy most milyen ügyes, mert X idő alatt hány oldalt gyűrt le.

Szerintem a gyors olvasók között legtöbben a "beszippantódás" miatt falják az oldalakat, meg sem fordul a fejükben semmilyen magasztos cél (szókincsbővítés, nyelvhasználat javítás, életük javítása...). Egyszerűen élvezik az olvasást, élvezik a történetet. De ez semmivel sem több, vagy jobb, mint ahogy Te olvasol. Csak MÁS.

2015. aug. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!