Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Tetszik nektek a könyv?

Tetszik nektek a könyv?

Figyelt kérdés

Leginkább saját szórakoztatásomra elkezdtem írni egy regényt. Még csak pár fejezet létezik és már átesett egy átalakításon. Szeretnék kérni építő jellegű kritikákat illetve szeretném tudni, hogy tetszik-e nektek.

Ha valaki elolvassa és leírja bármilyen véleményét, annak nagyon megköszönöm. Itt található: [link]



2016. máj. 29. 19:27
 1/4 anonim ***** válasza:
Kicsit egyszeru a fogalmazas nekem. Kifejthetned a dolgokat hosszabban lehetne egy mondatbol harmat csinalni. Lehetne benne humor. Nem arra gondolok h legyen vicces a story csak a fogalmazas lehetne humoros. De ezt csak en mondom. A tortenet eleg abszurd de valakinek ez tetszik szoval nincs vele baj.
2016. máj. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Jó.
2016. máj. 30. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

engem főleg az zavar, hogy nem tudom beleképzelni magam rendesen a világba, mert NAGYON kevés információ van róla.


a bevezető tetszett, mert egy ilyen jövőt én könnyen el tudok képzelni - simán megtörténhet, hogy az emberek ész nélkül lövik egymást.


azt viszont példul nem tudtam meg, hogy mennyiben változott az emberek mentalitása az eltelt idő alatt:

mi a fontos?

mik a szokások?

vannak ünnepségek? mik? miért? mikor? megmaradtak a régiek? melyikek? miért?

milyen különbség van férfi és nő között?

homoszexualitás, transz kategóriát hogyan kezelik?

iskoláztatás hogy történik, mit tanítanak, és meddig?

hogyan bánnak az emberek egymással, gyerekekkel, idősekkel?

fontosak ezek a dolgok egyáltalán a világukban?


nekem még fura, hogy egy szinte világvége után még mindig van pénz - én mindig is úgy képzeltem, csak ekkor döbbenne rá az emberiség, hogy a pénz nem ér semmit. a háború alatt használták még? utána? ha nem, akkor miért vezették be újra?


milyen lett az emberiség mentalitása a háború alatt, után? kevésbé bíztak egymásban? visszamentek nagyjából "ősemberi szintre"? volt élet-halál harc egyes "csoportok" között?


ha a háború alatt nagy pusztítás volt, ezeknek a romjaival mi történt? eltakarították?

mi maradt meg az akkori világból? telefonok? könyvek? asztalok? WC-papír? ritkaságnak számítanak az ilyenek? mivel helyettesítik ezeket? szükségük van ilyen dolgokra?

hogyan létezik még alkohol, ha szinte összedőlt a világ ökoszisztémája? pont a szőlő maradt meg? vagy kémiai anyagokból állítják elő?


mit használnak ma energiaforrásnak?


általában a 700+ évvel későbbi jövőben valószínűleg nem ugyanúgy beszélnek, mint most, bár ezen nem lehet túl sokat segíteni, de szerintem jó lenne, ha kitalálnál olyan szófordulatokat, vagy közmondásokat, amik a háború során jöttek létre, vagy az új technológia miatt, stb.


nekem még hiányos adat, hogy a túlélő emberek hogyan éltek túl mindent - a radioaktív sugárzást legalábbis gondolom nem lehet ilyen könnyen kikosarazni. megváltozott az emberek fizikai külseje? hogyan?

léteznek még süketek, némák, vakok, egyéb fogyatékkal élők? ha igen, mi a sorsuk?

meghosszabbodott az emberek élete a "jó gének" miatt, vagy lerövidült? mennyi az átlagos életkor?

pontosan mit értünk "jó gének" alatt?


pontosan mik ezek a nukleáris viharok?


az állat- és növényvilággal mi történt? ha csak sivatagok és fagyos helyek léteztek, melyik állatok és növények tudtak alkalmazkodni? azokkal a növényekkel mi lett, amik csak egy bizonyos madár vagy rovar segítségével tudtak szaporodni? vannak új fajok/fajták? ha ennyi növény kipusztult, nincsen oxigénhiány? kipusztultak olyan fontos fajok, mint a méhek, vagy a dögevők? kétéltűekkel (békák, kígyók, gyíkok) mi történt? ha rovarokkal táplálkozó élőlények kihaltak, és ezek elszaporodtak, hogyan volt hatása a világra? madarak?


erdők, esőerdők, dzsungelek és ezek lakói?


a vízzel mi lett? éhínségről volt szó, na de a vízhiánnyal mi van? a tengerekben, óceánokban, édesvízben élő állatokkal és növényekkel mi lett? kiszáradtak egész tavak, folyók?


másmilyen lett a világtérkép? eltűntek teljes földrészek? vannak újak? globális felmelegedésből mi lett? nem gyorsult fel a háború miatt megnövekedett légszennyezés miatt? megemelkedett a vízszint? lecsökkent?


változott az emberek táplálkozási szokása is?


hogyan gondolnak az évszázadokkal ezelőtt élő elődeikre?


és ha kb 500 millió ember maradt, mindenki ugyanazt a nyelvet beszélte? például a "The Old Base" nevű épületet azért hívják így, mert még mindig beszélnek angolul? angol a környezet (attól, hogy magyarul van a szöveg még nem zárja ki)? több nyelven beszélnek az emberek? hol tanultak meg? hány nyelv maradt meg? mi/k a világnyelv/ek?


pontosan hogyan építették újra az új világot?

milyen szerepet játszottak ebben azok az ötdimenziós kristályok? az pontosan micsoda? és mikor hozták őket létre? ha a háború közben, akkor ez azt jelenti, hogy VOLT rá idejük, és pénzük, és, hogy a világ nem dőlt romokba olyan gyorsan? valaki előrelátta, hogy szükség lesz rá és létrehozta? létezik, hogy ekkora szerencséje van az emberiségnek? ha minden információt tartalmaztak, hogyan rakták bele/rá? nem hagytak ki valamit ami szerintük nem volt fontos? hány ember dolgozott az ügyön? mennyi ideig?


az alatt a 300 év alatt, amibe erült a világ újraépítése, akkor nem csak újraépítették a civilizciót, hanem még fejleszették a technológiát is? hogyan jöttek rá mindenre? hogyan tudott ennyit fejlődni a technika, ha olyan kevesen maradtak, és újra kellett építeniük a világot? volt iskola a háború közben, után?


ha újraépítette az emberiség a világot, a régi városok helyére ugyanolyan nevüeket építettek? vagy új névvel rendelkeznek? miért? vagy nem ugyanoda építettek mindent, ahol "eredetileg" volt?


ezen kívül furcsállom, hogy az eddigi összes főbb szereplő férfi (vagy csak a magyar nyelv átka/áldása, hogy az "ő" egyszerre jelöl férfit és nőt). a nőkkel mi lett? máshol dolgoznak? dolgoznak egyáltalán? mindenki táncoslány?

változott az emberek szaporodási szokása? udvarlás, házasság, válás és egyéb ilyen fogalmakkal mi lett? milyen a kapcsolat szülő és gyerek között?


mivel foglalkoznak általában az emberek? vannak egyszemélyes bányászhajók, például, de az emberek élete csak a bányászatról szól? innen az energiaforrásuk? vagy a főszereplő csak a világa ez oldalát ismeri?


vannak még vallások? ha igen, hogyan befolyásolják az emberek életét? a régiek maradtak meg, vagy újak jöttek létre? ha nem, miért nincsenek? az emberek nem hisznek semmiben, vagy csak egyszerűen nincsen szó a hitről? mást jelent a hit számukra?


ami viszont főleg fura: mindenki egyetért azzal, amilyen a világ? miért? miért nem? mindenki szereti a vezetőit? milyen törvények, szabályok vannak? mi történik, ha megszegik őket? vagy nincsen szükség ezekre, mert olyan fegyelmezett mindenki? rendőrség, bíróság, börtön van? milyen áron érték el mindezt?


ha a technológia fejlődött, a gyógyítás is? kórházak vannak még? új betegségek?


hogyan mérik az időt? azt ugye tudjuk, hogy valamikor a 2700-as években vagyunk. Leó az év 82.-ik napján született. miért pont így mérik az időt? mi lett a hónapokkal? vannak még hetek, vagy csak napokban mérik az időt?



ezek a kérdések merültek fel bennem a világgal kapcsolatban... legalábbis most csak ennyi jutott eszembe.


azt értem, hogy ez a történet inkább az eseményekre koncentrál, nem pedig a világra, de sokkal könnyebb lenne megérteni a körülményeket, ha többet tudnánk a világról. például, Leó melyik szokást tartja hülyeségnek? a történelem melyik része értékes, érdekes szerinte? hogyan tett szert a tudására? mit nem szeret?... és még rengeteg mindenre lehetne rákérdezni.


nekem úgy tűnik, hogy ez a jövő olyan, mintha a háborút és a hatásait elfelejtetted volna beleírni. mert ha akkora volt az a háború, hogy 300 évbe telt, mire valamennyire élhetővé vált megint a Föld, akkor az bizony említésre méltó!


ezen kívül teljesen olyan, mintha nem is a Földön játszódna ez az egész, mert azt nem tudjuk, hogy hol vagyunk - Amerika, Afrika,...,..? más neveik vannak a kontinenseknek? tudják, hol voltak a régi országok határai? én őszintén örülnék, ha tudnám, hol a fenében vagyunk, még akkor is, ha csak néhány fejezet játszódik itt.


és ha többet tudnék Leóról, könnyebben át tudnám látni ezt az egészet, és jobban megértenék mindent.

ezt jegyeztem meg róla: eszesebb a többieknél, érdekli a Buddha,... és ennyi. nem nagyon tudom a tettiből kikövetkeztetni, hogy ő pontosan milyen ember, mert nekem nagyon sablonosnak tűnik az egész. igazából azt hiszem, többet tudtam meg Rex és Hrul jelleméről, mint Leóéról. Leónak említed, hogy nincsen családja - mi történt? a barátainak, ismerőseinek újságolja el a hírt, hogy Buddhára megy... na de kik ezek? honnan ismeri őket?...stb.


még másik fontos elem, hogy sokkal jobb, ha nem azt írja az ember, hogy "XY hirtelen haragú", hanem egy konkrét jelenetben megmutatja, ahogyan felmegy benne a pumpa. Leónál zavart, hogy leírtad, hogy milyen, nem pedig megmutattad. unalmasabb így.


látszik, hogy a cselekményt rendesen eltervezted, tehát szerintem igazából csak annyival tudnád még ezt überelni, hogy a világról mindent, ami eszedbe jut, leírod. sokkal jobban megérted te is így, és jobban be tudod mutatni.

nekem példaul egy kitalált világomban sértésnek számít, ha az embereket a becenevükön hívják: Miklós helyett Mikinek, például, és ezért a legtöbben olyan nevet adnak a gyereküknek, ami egyrészt ritka, és másnak nincsen, másrészt viszont nehéz becézni. beazonosításkor meg kétszer mutatkoznak be az emberek, egyszer a vezetéknevükön, máskor a keresztnevükön ha nem ismerik őket, mert teljes nevükön csak a történelmi személyeket hívják. képmutatásnak számít, ha valaki magát vagy mást a teljes nevén szólítja.

de ez csak egy dolog, ennél jóval több kell ahhoz, hogy egy kultúrát az ember fel tudjon építeni. neked ebből a szempontból előny, hogy nem egy teljesen kitalált világban mozogsz, hanem a "Mi lenne, ha...?" kérdéssel alakítottad át a Földet, így már van egy jó nagy adag infód, amit felhasználhatsz.


szerintem még jó lenne, ha jobban kidolgoznád a szereplőket, mert én úgy érzem, hogy Leónak nincsen rendes személyisége. Marcusnál, Hrulnál és Rexnél a beszédük, szokásaik alapján be tudod mutatni a jellemüket: Marcus egy sötétviharfelhőnél alszik a legjobban, Hrul kifejezetten olyan főnöknek látszik, akinek az ember nem mer ellentmondani, Rex pedig nekem lázadó típusnak tűnik.

és még ha meg is tervezed őket, akkor sem kell minden tulajdonságukat bemutatnod, ez inkább csak azért kell, hogy te magad jobban tudd, hogy mit fog csinálni a szereplőd. mondhatjuk úgy is, hogy ő csinálja a dolgát, te meg leírod; de nem te találod ki, hogy "akkor most mondja ezt", hanem annyira ismered már azt a szereplőt, hogy nem is kell gondolkoznod azon, hogy mit fog csinálni/mondani/stb. írj le magadnak mindent, ami eszedbe jut. életkor, magasság, színek, beálllítottság, egészége, járásmódja, hogyan beszél, mi van a családjával, mitől nevet, mitől dühös, mi a legjobb ajándék amit kaphatna, mire vágyik a legjobban, mitől fél a legjobban, miben hisz, hogyan öltözködik, milyen szokásai vannak.... jó hosszú lista. arra figyelj, hogy pozitív ÉS negatív tulajdonságokat is adjál nekik, mert így élethűek.



természetesen ezek az én szempontjaim, az én véleményem, ha nem tetszik, nem kell vele foglalkozni. én nem ismerem a történeted végkimenetelét, és lehet, hogy sok mindenre fény derül, vagy egyáltalán nem is számít az én kérdeseim nagyja a sztori szempontjából, szóval nem kell a szívedre venni. de az jó, ha elolvastatod másokkal is, amit írtál, mert a te fejedben mindennek van értelme, tudod, mi miért töténik, stb. de az olvasó lehet, hogy nem, és ilyenkor sokat tud segíteni, ha rávilágítanak néhány kisebb-nagyobb lyukra.


végül azt mondom, hogy szerintem ez egy tényleg jó ötlet, amit írsz, és ne hagyd abba!!

2016. jún. 4. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a hozzászólását, főleg neked hármas! Látszik, hogy tényleg elolvastad és kielemezted, ezért a hozzászólásodból sok mindent fel tudok használni. Köszönöm.


Az oldal aktív marad így továbbra is elérhető az iromány, de a folytatásra és a javításra várni kell, mert nemcsak a Leó de az én életem is komoly változáson megy keresztül. Ha elcsendesedett a felkavart állóvíz, mindenképp folytatni fogom és kiegészítem.

2016. jún. 5. 14:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!