Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan vágjak neki egy fantasy...

Hogyan vágjak neki egy fantasy-világ megépítésének?

Figyelt kérdés
Tudom, tele van ilyen cikkekkel az internet, de én nem a folyamatra lennék kíváncsi, hiszen ha az beindul, magamtól is képes vagyok a világépítésre. Sokkal inkább az érdekelne, hogy ehhez a világalkotáshoz hogyan és mivel kezdjek hozzá úgy, hogy munkám a lehető legeffektívebben és leggördülékenyebben haladhasson. A hasznos és segítőkész válaszokat előre is köszönöm!:)

2016. jún. 11. 15:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a legjobb kiindulópont, ha rajzolsz egy térképet. Nem kell, hogy esztétikus legyen (nekem az pl. nem megy), a lényeg, hogy szerepeljenek rajta a fontosabb földrajzi jellegzetességek, országok, városok.


Érdemes fenntartani egy külön Word fájlt a világgal kapcsolatos jegyzeteknek, ahol a nyelvek, kultúra, történelem, politikai és gazdasági helyzet, vallás, csillagászat (pl. időegységek!), élővilág mind kapjon egy-egy külön szekciót. Ha ez megvan, akkor szerintem neki lehet ülni a regény megírásának, és majd menet közben még egy csomó elemmel gazdagítod a jegyzetet.

2016. jún. 11. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2016. jún. 11. 17:17
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia! :)

Kérdés: könyvhöz kell? Mert akkor az is jó módszer, ha felvázolod a történetet, és akkor maguktól jönnek a dolgok. A térképes megoldás is jó ötlet, de az is jó, ha kitalálod pl., hogy milyen lények szerepeljenek benne :)

2016. jún. 12. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Első: sztori! Ne kezdj mással, mert valószínűleg nincs meg az az elméleti háttered, ami eleve adná később a világépítés alapjait. (Vö. nem vagy filológus, mint Tolkien, akinél a nyelveken, neveken, mondákon van a hangsúly.) Ha lenne, valószínűleg nem tennél fel ilyen kérdést. Később ez a történet fogja meghatározni a pontos zsánert, majd azon belül lehet világot építeni.

Tehát: kész a történet. Ehhez fogod a világot is építeni, mert mi értelme részletesen kifolgozni pl. egy északi nomád nép kultúráját, ha azok soha nem jelennek meg sehol? Vagy miért készítenél térképet, ha a történet kizárólag udvari intrikákból áll (és akkor a szociális háló felrajzolása fontosabb)?

Érdemes a sztorihoz összeszedni az esetleg szükséges "ismeretanyagot": vagyis már az elején leírni, mire lehet szükséged a későbbiekben. Kellenek nyelvek? Oké, nyelvészeti szakkönyveket nézz át. Kell teljes rálátás a földrajzra? Itt jön be a térkép, esetleg némi földrajzi alapismeretek. Lényeges lehet az éghajlattan, ökológia, ha szeretnél kicsit hitelesebb lenni. Van mágia? Mennyire kell kidolgoznod (solft/hard magic)? Stb.

Nem kell semmit sem túlrészletezni, de egy általános rálátás szükséges, és tudnod kell, hol vannak a te határaid. Ha nem értesz a stratégiához, taktikához, ne csapatmozgásokból álljon az egész írás. Ha low fantasyban gondolkozol, ismerd a történelmet. Ha valamiben tudod, hogy jó vagy, ismered a témát, értesz hozzá, arra építhetsz. Ha jól kezeled az emberi kapcsolatokat, lehet több szál, sok interakció. Ha ismered a romantikát, kaphat kiemelt szerepet. Ha jobban értesz a divathoz, mint a tájleírásokhoz, áthelyezheted a történetet egy gazdagabb udvarba, ahol aztán tobzódhatsz a ruhaleírásokban. :D Szóval előbb körvonalazd, mit szeretnél, mit igényel a sztori, és csak utána kezdj neki a teljes világ felépítésének.

(Más tészta, ha készen van a világ, de a kérdés nem ezt sugallja.)

Onnan, hogy készen van a vázlat, kizárólag rajtad múlik, hogyan dolgozol. Egyes módszereknél (hópehely-módszer) pl. nincs konkrét, előre fixált világépítés, ott menet közben dolgozod ki az előkerülő események hátterét. Ha lineárisan haladsz, akkor is változó, van, aki szereti fejben tartani a dolgokat, mások előre leírják, és abból dolgoznak. Az eddig javasolt részletes jegyzetek meg a térkép jó ötlet ilyen esetben, segít és ad egy vezérfonalat. Az ilyen világépítéshez hasznosak a regény- vagy forgatókönyv-író szoftverek (pl. yWriter), amik az ilyen széljegyzeteket projektszinten kezelik (tehát egyből be tudod hívni a karaktereket, és hozzájuk tudsz kapcsolni helyszíneket, amiket összekapcsolhatsz a jelenetekkel - ez is ad egyfajta vázlatot). Regényt nem írnak helyetted, csak helyettesítik a színes cetliket.

Személy szerint azt javaslom, a történet után kezdd azzal, amihez tudod, hogy nem értesz eléggé. Egyszerűen sorold fel, mik azok a "skillek", amik kellenek. Pl. én nem vagyok jó az emberi kapcsolatokban, tehát a szociális háló felrajzolása lenne számomra az első. (Eleve azért ez elég fontos, a történetet a karakterek viszik.) Minden más ez után. Ugyanígy, ha nálad a nagy léptékű vándorlások gondot okoznak, kezdj térképpel.

2016. jún. 12. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ mindenkinek és azt, hogy időt szántatok a kérdés megválaszolására! Sikerült segítenetek:)
2016. jún. 13. 14:47
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
2018. aug. 4. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!