Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi a véleményetek erről a...

Mi a véleményetek erről a Harry Potter fanfictionról?

Figyelt kérdés

A TÖRTÉNET ELSŐ FEJEZETEI INKÁBB A KARAKTEREK MEGISMERÉSÉVEL FOGLALKOZNAK, AZ IZGALMAK CSAK KÉSŐBB KEZDŐDNEK!!!


Információk és tartalom:


(+12) Porter Scavo, Nicolas ,,Nick'' McCarthy, Scott Attwood, William ,,Willy'' Lee és Molly Cooper elválaszthatatlan jóbarátok. Most kezdik az ötödik tanévüket a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskolában. Ez a tanév különösen nehéz lesz a számukra, mivel idén kell megírniuk az RBF (Rendes Bűbájos Fokozat) vizsgáikat. Molly bátyja, Matthew érkezik a Roxfortba, mint a másik bűbájtan tanár Flitwick professzor mellett. Emellett érkezik egy új sötét varázslatok kivédése tanár, és Ebshont professzor, a legendás lények gondozása tanár nyugdíjba vonul. Matthew karácsonyi bált szervez a negyedéves, vagy annál idősebb diákok számára. Voldemort egyre növeli a hatalmát, a halálfalói mindenhol ott vannak. Az öt jóbarátnak minden akadályt le kell küzdeniük, miközben megismerkednek a szerelemmel, vitákat és családi katasztrófákat élnek meg. Talán a Roxfort a legbiztonságosabb hely, persze csak addig, amíg Albus Dumbledore az igazgató. De hová tűnt Dumbledore?

Minden kérdésre megtudod a választ, ha elolvasod a történetüket.


A történet nem követi a Harry Pottre c. könyv- és filmsorozatot!!! A történetben felmerülő és egyéb más könyvben/filmben/sorozatban szereplő nevek hasonlósága NEM BÍR JELENTÉSSEL! A történet E/3. (egyes szám, harmadik személy)-ben íródnak, egy-egy fejezet erejéig viszont egy-egy főszereplő szemszögére is áttérek.


A link (wattpad):


[link]



2017. máj. 12. 17:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%

Wattpadon és ilyesmik több száz történet van, amiknek szinte pontosan ugyanez a tartalma.

Beleolvastam, és ne vedd kérlek magadra, de nem tetszett.

Nekem kicsit semmitmondóak a párbeszédek a főszereplők között, habár talán csak én érzem úgy a Lőpormágus után, és az Olimposz hősei alatt.

Ettől függetlenül nyugodtan írd meg.

2017. máj. 12. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
23%

Elcsépelt. Miért akarsz fanciceket írni? És miért pont Harry Pottert?

Olvassál inkább, az hasznosabb és értelmesebb elfoglaltság lenne.

2017. máj. 12. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Kifejtenéd, hogy szerinted miért elcsépelt? És bocsi, de több könyv van a hátam mögött, mint ahány éves vagy... Jóval több...
2017. máj. 12. 19:42
 4/11 anonim ***** válasza:
91%

Ez a jóbarátok megmentik a világot...

16 vagyok, és írtam könyvet, ami nem fanfiction.

A számok nem számítanak. Írhatsz egy zsenális könyvek, vagy harminc rosszat.

2017. máj. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Honnan veszed, hogy a jóbarátok mentik meg a világot? Imádom az olyan kritikusokat, akik elolvassák az első fejezetet, megjövendölik a végét, és valójában tök más fog történni...
2017. máj. 12. 19:55
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem kérdezem meg, hogy mi a vége, valószínűleg úgyse írod le.

Általában már az első fejezettel meg kell győzni az olvasót. Ez alapján nekem tetszik, valakinek biztosan.

2017. máj. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha az első fejezetet rakod ki, azt is fogjuk véleményezni.
2017. máj. 13. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
95%

Megjegyzés: nem szoktam ilyen internetes fanfictionöket olvasni. Úgy kezellek, mintha levettem volna a polcról egy publikált könyvet egy könyvesboltban.


Nekem úgy érződik, mintha mennél végig egy listán, és pipálgatnád a követelményeket. Meg kell említeni a Reggeli prófétát, meg a házimanót, meg hogy kócos hajjal majszolja a pirítóst, mert az jó. Kell egy pár jóbarát a Roxfortban. Oda kell utazni, mert hát oda kell utazni, aztán kell egy megnyitó ceremónia, mert hát kell az is, stb. Pipa, pipa, pipa. Megvan minden, ami kell egy Harry Potter fanficbe. Csak éppen a lényeg hiányzik. Írj szabadabban ennél. Ne azt írd le, aminek történnie kell, hanem amit meg akarsz írni. Ebből nekem nem jött át semmilyen tematika, semmilyen újítás, semmilyen érdekes koncepció. Csak hogy úgy fogtad a standard HP elemek listáját, és szépen végigmentél rajta.


Szóval röviden és tömören az a tanácsom, hogy írj tudatosabban és írj szabadabban.


Az előbbi előtt azt értem, hogy tudd, milyen elemeket miért használsz. Pl. a HP-ben a házimanók nagy múltú mágus családok elnyomott rabszolgái. Ha a főszereplődnek van egy házimanója, akkor annak legyen már valami jelentése. Akár csak az, hogy ha nincsenek is előítéletei a sárvérűekkel szemben, de nem értik meg egymást olyan jól. Vagy elkényeztetett, és nem olyan jó egyes házimunkákban, vagy akár nem olyan kitartó. De ki lehet találni akármit. Ne csak azért legyen, mert épp úgy puffant, hogy volt egy házimanójuk, mert az is egy elem amit Rowling használt. Pl. a HP-ben kiknek van házimanójuk? Malfoyéknak, és ott van szerepe a család bemutatásában. A Black családnak, aminek van hatása Sirius karakterére. És ez visszahat aztán a házimanóra, aki elárulja őket. Az elemek hatnak a karakterekre, ami visszahat az elemekre és meghatározza a történetet. Gondolkozz el azon, hogy ha egyes elemeket kivennél, akkor mi változna. Hogy befolyásolja az az elem a karaktert? Hogy befolyásolja a történetet? Ne legyenek "csak úgy" elemek.


Ha megfigyeled pl. Rowling könyveit, az első könyvben sok figyelmet fordít a lejutásra, beosztásra, stb. Így építi a világot, és egyben bemutatja azt, hogy Harry nem ismeri. Az olvasónak egy varázslatos világot mutat be, egy olyan ember szemén keresztül, aki épp úgy nem ismeri, ahogy mi. Bemutatja Ront, aki segítőkész és kedves vele, bemutatja Hermionét, aki mindent tud, de csak könyvekből, stb. Aztán ezek elmaradoznak későbbi könyvekben. És amikor előjönnek, akkor történik valami fontos. Rowling nem azért ír vonatutakat, mert hát valahogy oda kell jutni a cselekmény helyére, hanem mert van valami funkciójuk. Amikor leírsz valamit, akkor kérdezd meg magadtól, hogy az egyes elemek hogyan hatnak kölcsön a karakterekkel, és ez hogy kapcsolódik a történeted cselekményéhez és tematikájához. Ettől leszel író, nem attól, hogy leírsz egymás mellé sok szót.


Az utóbbi (szabadabb írás) alatt pedig azt értem, hogy merj változtatni a kiadott formulán. Ha nem akarsz vonatutat írni, akkor ne írj. Menjenek máshogy. Ha a főszereplő egy nagymúltú varázsló család sarja, ahogy a házimanó alapján gondolom, akkor simán lehet, hogy van valami speciális kiváltságuk a bejutásra, vagy ősi ereklyéjük. Vagy kezdj rögtön a Roxfortban. Az olvasó majd kitalálja, hogy valahogy odajutottak. De az, hogy találkozik a barátaival egy nyár után, akikkel látszólag a nyáron nem tartotta a kapcsolatot (?), majd megemlíted, hogy beszélgettek és cső... Ha a főszereplő titokban szociopata, és ennyire nem érdeklik az emberi kapcsolatai, akkor remek úgy ahogy van.


Ez már megint az előző pontomhoz kapcsolódik vissza. Ha van vonatút, akkor annak legyen funkciója. Történjen valami. Nem mondom, hogy egyáltalán nem lehetnek fölösleges elemek, de mondjuk ennyi szövegben lehet öt darab. Az elejétől kezdve az első öt fölösleges elem:

1) Nem tudott visszaaludni. <-Miért? Izgult? Ötödik éve jár a Roxfortba, miután varázslók között nőtt fel, és mindig is tudta, hogy oda fog járni. Már alig várta, hogy találkozhasson a barátaival? Akkor eddig mégis miért nem tette? Vagy csak pisilnie kellett, de nem akart még kikelni a meleg ágyból? Nálam ez a leggyakoribb oka annak, hogy nem tudok visszaaludni :)

2) Házimanó. Miért van házimanójuk? Következik ebből valami? A dolgok nem csak úgy vannak. Mindennek van viszonya mindennel, és a te feladatot nem csak az, hogy az egyedi elemeket kitaláld, hanem az is, hogy a viszonyrendszerüket felépítsd.

3) Reggeli prófétát a 15 éves fiú magának járatja és a saját pénztárcájából fedezi. Ez nem feltétlenül hülyeség, ha megmagyarázod. Ja, és a pénztárcájában csak úgy matathat a házimanója? És miért kell az íróasztalára tenni? Egyébként hogy szokott ez működni, hogy most külön kiemelte?

4) Van egy baglya. Milyen vele a viszonya? Miért van sajátja? Azon túl, hogy Harrynek is volt... Egy varázslócsaládban mindenkinek saját baglya van? És ennyi bagoly a házban nem csinál semmi érdemlegeset? És milyen a többi szereplő baglya? Milyen viszonyuk van velük? És ha saját baglya van, miért nem levelezik soha a barátaival?

5) Milyen a családi dinamika itt? Az anya a kisgyerekkel (apropó, négy hónapos a gyerek, de a nyáron már Olaszországban voltak?) a kezében forgolódik, az apa meg TV-t néz? Nincs erről esetleg valami véleménye a főszereplőnek? Nem veszi át a gyereket? Milyen szerepmodell az apja így?


Szóval ennyi alapján a főszereplő egy Draco Malfoy féle elkényeztetett dúsgazdag lusta kis idiótának tűnik. Vagyis annak kéne tűnnie szerintem. Vagy épp ellenkezőleg, egy lázadónak, aki ebben nőtt fel, de nem bírja a rendszert. De nem, ezek az elemek csak úgy vannak. Nincs semminek semmi hatása semmire. Egy elemet sokféleképpen használhatsz, de használd valahogy. Ne csak úgy legyen minden. Ez a kezdő jelenet teljesen jó arra, hogy bemutassa a főszereplő hátterét. Családi kapcsolatok, anyagi helyzet, kulturális beállítottság, stb. Bemutathatod a Roxforthoz való viszonyát. Várja az utazást? Miért? Miért nem? Utalhatsz a barátaival való kapcsolatára. Pontosan mennyit levelezett velük a nyáron? Találkoztak? Hányszor? Mikor? Miért/Miért nem?


Remélem nem vettem el a kedved. Nem azt akarom, hogy ne írj semmit, hanem hogy jobban fontold meg, amit leírsz. Ahogy Brandon Sanderson mondja, ne szakács legyél, aki a recept alapján összerakja a hozzávalókat, hanem a séf, aki pontosan tudja, mit miért és hogyan kell összerakni. A séf tudja, hogy mivel mennyi mozgástere van, mit lehet kihagyni, mit lehet helyettesíteni és hogyan, stb. Remélem végigolvasod, és hasznát veszed.

2017. máj. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

(Írtam Wattpadon.)


Ez még nem a fejezetre vonatkozik, csak észrevétel: Szerintem, ne írj le ennyi mindent a sztori bemutatásakor (a fejezet előtt)! Felvonultattál egy csomó szereplőt, akik majd benne lesznek, de én pl. meg sem tudtam jegyezni. Nyugodtan jelenjenek meg, amikor itt az ideje, és történjen, ami történni fog, de ne foglald így össze, szerintem, mert így kapunk egy rövid betekintést, de sok kíváncsiságot megöl! Szerintem, érdemes lenne 2-3 izgalmas mondatot írnod helyette, esetleg egy-két kérdést. Érdemes ilyenkor a sztori izgalmas történései iránt felkelteni az érdeklődést. Minden egyebet el tudsz magyarázni az első fejezetekben. :)


Az első résszel nekem nem volt komolyabb problémám, bevezető fejezetnek jó volt, én olvastam volna tovább is. Egyetlen dolog: én nem szeretem, ha megjelenik 3-4 szereplő, és úgy kell elképzelnem az adott jeleneteket, hogy nem tudom, hogy néznek ki. Nyilván, nem kell itt nagyon pontos leírás, de ha már azt olvasom, hogy XY füle mögé simította szőke tincseit... már nincs bennem ez a hiány.


Szólj, ha folytatod! :)

2017. máj. 14. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Csak itt a bemutatóját olvastam el a történetednek, egyetlen egy német szóval tudom jellemezni: LANGWEILIG! Avagy UNALMAS.

Ne haragudj, de ez egy tucanfanfiction. Semmivel se emelkedik ki a bemutatója alapján a többi HP Fanfictiontől, se a világa nem emelkedik ki a többi közül. Megint a jön a gonosz, akitől meg kell menteni a világot, persze gondolom az öt elválaszthatlan jóbarát fogja megmenteni a világot, stb. A könyvírás legnehezebb feladata felkelteni az olvasó érdeklődését, ezt egyedi történettel tudod.

Nem találok a történet leírásában semmi egyediséget, amire azt mondanám ezt érdemes lenne elolvasnom. Megint a szokásos diákok téma, Halálfalók, stb. Ezzel nem emelkedik ki. A James Potter (nem Harry apja, hanem a fiáról szól) sorozat miért lett olyan híres? Mert nem követte a normákat, hanem egy teljesen új világot hozott létre. Amerikai Varázsló Iskolát is belevonta a képbe, új ellenségek (nem Halálfalók), új helyszínek, stb.

Sajnos a te történetedből annyi jött le, hogy fogtad, kivetted Harryéket és a saját 5 jóbarátodat tetted a helyükre. Nem látom mitől lenne ez más, mint a Harry Potter történetek.

Tudom, hogy fáj ezt elolvasni, hisz csak a saját történeted, stb, de jobb, ha ezt valaki leírja nyíltan neked, mivel tudod min érdemes változtatni.

2017. máj. 15. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!