Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Regényírással kapcsolatos...

Regényírással kapcsolatos kérdések! Kaphatnék tanácsokat? Többi lent!

Figyelt kérdés

Sziasztok! :) Néhány alapinformációval kezdeném, hogy azért legyen miből kiindulnotok, és azok alapján tanácsot adni és válaszolni a kérdésemre. Megpróbálok nem túl hosszú lenni.


Nem nevezném magamat kezdőnek, mivel már lassan kilencedik éve írok, igaz, aktívan csak öt-hat éve nagyjából. Eleinte novellákat posztoltam csak az internetre, rövidebbeket, és az emberek többségének tetszett (ez volt három éve) Hogyha valaki szeretné, szívesen küldök neki ezt-azt, hogy lássa, hányadán is állok az írással :)


Legelső problémám a futó regényemmel kapcsolatos, nagyon fontos nekem ez a történet, úgyhogy szeretnék tanácsokat kapni :) Három évvel ezelőtt kezdtem írni, ez a legelső komolyabb folytatásos sztorim, igyekszem rendszeresen frissíteni, csak nem mindig jön össze - ehhez fűződik a kérdéseim is. Valamiért nagyon maximalista vagyok, mikor írom, szinte minden egyes szót rossznak találok, melyet leírok. Folyamatosan törlöm, amit sikerült megfogalmazni, mert rossznak, unalmasnak találom, hiába mondják mások, hogy jó, hagyjam, folytassam tovább. Egyszerűen bármit is gépeljek le, az nem felel meg az elvárásaimnak.

Mi lehet a kiváltója ennek? Mivel tudnék tenni ellene? És hogyan érhetném el, hogy úgy tudjak megírni egy fejezetet, hogy nem törlök ki minden második szót?


Következő kérdésem azzal kapcsolatos lenne, hogy honnan szerezhetnék ihletet? Tudom, zenehallgatás, képnézegetés például, de tudna valaki ezeken kívül valamit ajánlani? Régebben rengeteg ötletem volt, de mostanra mintha már elapadtak volna, alig-alig jönnek újabbak, ez pedig egyszerre bosszant és tesz csalódottá.


Harmadik kérdésem azzal kapcsolatos, hogy vannak nagyon furcsa szokásaim az írással kapcsolatban. Olyasmik, mint például, hogy nem mindegy, milyen betűvel kezdem az új mondat első szavát, mert úgy érzem, nem illik oda. Vagy nem mindegy, mekkora hely van két sor között - minél kisebb a térköz, annál elégedettebb vagyok. Emellett ha nem egyforma hosszúak a sorok, az is bosszant (átraktam sorkizárt beállításra, de akkor meg az bosszant, hogy a szavak között nagy a térköz, mikor korrigálja a Word a sorokat, hogy egyforma hosszúak legyenek)

Meg igazából még sok kis apróság, ha valakit érdekelne, mert tud rá valami megoldást, írjon, megírom neki egy üzenetben a többit.

Szóval ezek ellen mit tudnék tenni? Talán mióta ezek a bosszantó "szokásaim" kialakultak, azóta megy nehezebben az írás. Szeretném őket leküzdeni, de sehogy sem megy, pedig már nagyon hosszú ideje próbálkozom (azt hiszem, tavaly nyáron próbáltam először tenni ellene) Nagyon bezavarnak írás közben, mert ezekre figyelek, és nem a sztorira.


Negyedik, és egyben utolsó kérdésem most: nagyon sokat olvasok, szinte falom a könyveket, mégis úgy érzem, a szókincsem lassan egyre kisebb lesz. Visszaolvasom régi írásaimat, és azt veszem észre, hogy sokkal de sokkal választékosabban fogalmaztam. Ennek mi lehet az oka? Hogyan tudnám bővíteni még a szókincsemet az olvasáson kívül?


Bocsánat, amiért ennyire hosszú lett, remélem, nem nagy probléma, csak végre jó lenne ezekre a dolgokra választ kapni :) Előre is köszönöm szépen a válaszokat!

Remélem, nem tévesztettem el nagyon a kategóriát, nem igazán használom az oldalt, úgyhogy nem sok mindent tudok erről.



2017. júl. 15. 22:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%
Én is írok igaz mazochista regényeket de az is az XD. Na szóval tenni nem tudsz ellene mert minél jobbra akarod. De a jobbnál is van jobb ba értrd mire a gobdolok. Tudasd magaddal hogy amit te elvársz magadtól az teljesíthetetlen mert sosem fogsz megelégedni magaddal(Higyj nekem én is igy vagyok.) Tanács:Légy lazább. Engedd el magad és hagyd hogy az írd amit érzel. Ha azt mondják jó akkor biztos az. (Nekem is ezt mobdják ed máig szégyellem amit leírok)Engedd el magad. Ha kérdésed van irj privibe és spanolunk XD
2017. júl. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 rajcziz ***** válasza:
100%

Igyekszem a legjobb tudásom szerint válaszolni a kérdéseidre. Ami az írás közbeni szerkesztést illeti, a legjobb módszer az, ha elkülöníted a két folyamatot. Amikor írsz, akkor írj, amikor szerkeszted a szöveget, akkor csak a szöveget szerkeszd. Szóval először az legyen a célod, hogy megírd a következő fejezetet, csak aztán foglalkozz a szépítgetéssel. Ez a hatékonyságodat is növeli majd, mert az írás és a szerkesztés két teljesen különböző típusú folyamat, más hozzáállásra van hozzájuk szükség. Ha egyszerűen nem tudod megállni, hogy ne szerkessz, nézz utána interneten olyan szövegszerkesztőknek, amelyek nem engedik, hogy mozgasd a kurzort, csak és kizárólag az írást teszik lehetővé. Ha ez sem jön be, kapcsold ki a monitort, amikor írsz (ez megoldja a bosszankodásodat is, valahányszor nem tetszik a szöveg kinézete).


Az ötletek elapadása teljesen normális dolog, a gyógyír pedig egyszerű: keress ötleteket! Az íróknak sincs több ötletük egy átlagos embernél, csak könnyebben felismerik őket. Azt javaslom, ülj le naponta öt-tíz percre és csak ötletelj! Akármi jut eszedbe, azt jegyezd le, ne gondolkodj rajta, csak jegyezd le. Amint letelik a kijelölt idő, nézd át őket, és hagyd az agyadra a többit. Ne próbálj egy történetet rájuk erőszakolni, a használható ötleteket leülepednek és összeállnak egy történetté. Ha pedig az ihlet hiánya elsősorban a túlságosan kritikus hozzáállásodnak tudható be, engedd meg magadnak, hogy gyatra történeteket is írjál. Nem kell minden írásnak mesterműnek lenni (nem is lesz az).


A zavaró szokásaidhoz csak annyit: mi fontosabb számodra, a külcsín vagy a tartalom? A szövegre koncentrálj, ne arra, hogy hogy néz ki. Én néha szándékosan eltörlök mindenféle formázást, csak hogy a maga valójában lássam a szöveget.


A kevésbé választékos fogalmazás lehet egy teljesen természetes folyamat eredménye is. Amikor az ember elkezd írni, minden áron meg akarja mutatni, mennyi szót ismer, és ez nem mindig ajánlatos. Szóval lehet, hogy az írásod csak egyszerűbbé vált, nem akarsz felvágni a szóhasználatoddal ott, ahol nem muszáj. Mérlegeld objektíven a jelenlegi írásaidat, mert az egyszerűbb nyelvezet nem feltétlenül rossz, sőt! Általában követhetőbbé és élvezhetőbbé teszi az írást.

2017. júl. 15. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
tarts "laza" írás-időt :) menj ki a természetbe egyedül, és szép csendben csak áramoltasd a gondolataidat, majd írd le ami az eszedbe jut (ötleteket, képeket, felvillanásokat). és ezt NE azért csináld, hogy előrébb haladj a sztoridban, hanem mert JÓL ESIK.
2017. júl. 15. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek, főleg a második válaszolónak, rengeteget segítettél *w* Mindenképpen kipróbálok majd minden egyes tanácsot :)

Természetesen jöhetnek még válaszok/tanácsok, minél több van belőlük, annál jobb :)

2017. júl. 15. 23:26
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Én egyedül az ötlethiányra tudok tanácsot adni. Én is dolgozom egy ifjúsági regényen. Nem töröm magam a történeten, hagyom, hogy hirtelen, váratlanul beugorjon. Általában séta közben szoktam elmerengni a történeten, ilyenkor sokkal kreatívabb vagyok. :)

Azt tanácsolom, hogy minden nap szoríts be egy 10-30 perces sétát. Nekem segített. Biztis neked is fog. 😊

2017. júl. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Írd le a történetet, utána javítsd ki a hibákat(ne minden szót :D) és utána formázd. De egyszerre mindig csak egyet. Az ihlet pedig... Gondold végig a történetet, és gondolkozz rajta, mit tudnál hozzátenni. Ha valami nagyobb élmény ér, azt is átírhatod kisebb-nagyobb változtatásokkal. Sok szerencsét! :D
2017. júl. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:

Köszönöm szépen :D Egyébként egy kidolgozott sztoriról van szó, tudom, mi lesz majd a legvége, és rengeteg megírandó ötletem van, amiket még régebben találtam ki, de addig valamivel ki kéne töltenem a részeket. Ehhez is van néhány ötletem, de leírva már egyik sem tetszik, nem érzem igazinak őket.

Remélem, valaki még erre téved, mert lenne még egy kérdésem: hogyan írjuk meg azokat a bizonyos "töltelék" részeket? És hogyan jeleztük nagyobb idő múlását (akár több hetét is) úgy, hogy ne legyen erőltetett hatású? Előre is köszönöm! :)

2017. júl. 16. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 RoseTyler ***** válasza:
100%

A mai világban ennyit görcsölni a külcsínen... Ahány eszköz, annyiféle megjelenítés. A különböző szövegszerkesztők is másképp jelenítik meg, a böngészők, a pdf/egyéb olvasók meg simán újratördelik a szövegeket. Manapság már baromi nehéz a nyomtatott formán kívül úgy megjeleníteni egy írott anyagot, hogy mindenhol úgy nézzen ki, ahogy azt te megálmodtad. Ha meg csak magadnak csinálod, annak mi értelme? Mit kompenzálsz vele? Mert ezek önmagad szívatására jók, fejlődni - véleményem szerint - nem fogsz tőlük. Csak jó ürügyek valamire... hogy mire, azon érdemes elgondolkodnod. Vagy épp azon, hogy mi egyéb feszkót vezetsz le így.


A szókincseddel kapcsolatban elképzelhető, hogy beleragadtál a megszokásba és a jól bevált frázisokat kapod csak elő, de az is lehet, hogy letisztult a kezdeti csapongásod, leegyszerűsödött (mint már írták előttem) és megtaláltad a saját "hangod".


Az ihletet nem lehet erőltetni. Ha úgy érzed, hogy nem megy, akkor hagyni kell. A hobbikban az a jó, hogy szabadon csinálhatod őket. Ha épp nem megy az írás, akkor csinálhatsz helyette mást. Van, amikor az embernek akár fél év is kell ahhoz, hogy rendesen kiszellőztesse a fejét és aztán újult erővel vesse bele magát a betűk tengerébe.


A maximalizmussal kapcsolatban meg... Vedd úgy, hogy amiket írsz, az mind gyakorlás. Ha nem tökéletes, hát nem tökéletes, de fejlődsz általuk. Lehet szépítgetni, javítgatni, de tudni kell, hol a határ, mert ha beleragadsz hosszan egyetlen írásodba, akkor az inkább hátráltat a fejlődésben.


És mivel azt kérdezed, hogy mit tudsz tenni, erre én azt mondom, hogy minden problémádat alaposan és széleskörűen gondold át, tudatosítsd magadban, hogy hova szeretnél jutni velük, és apró lépésekkel indulj el a megoldás útján. Valószínűleg nem máról holnapra fogsz leszokni a kényszeres cselekvésekről, de előbb-utóbb sikerül majd.


Szóval összességében, a fő tanácsom az, hogy lazíts! :)

2017. júl. 16. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

1. Mindig olvassa el valaki, amit írtál. Ez még akkor is jó, ha nem ért hozzá. Sőt, nekem az is segíteni szokott, hogy hangosan felolvasom valakinek. Ilyenkor észreveszek hibákat. Gondolj csak bele, hogy hányan olvasnak el egy-egy könyvet vagy forgatókönyvet a megjelenés/filmre vitel előtt!

2. Az ihlet (jobb híján nevezzük annak) nem mindig akkor jön, amikor mi akarjuk. Van az a bizonyos pihenő fázis. Biztosan te is észrevetted már, hogy valamin sokáig gondolkodtál, majd elmentél pl. vacsorázni, aztán bumm, pont akkor jutott eszedbe. Én úgy gondolom, de ez csak az én személyes véleményem, hogy egy igazi írónak kényszer írni. Ki kell írnia magából. Megtalálja egy-egy társadalmi probléma például, amire úgy érzi, hogy reagálnia kell. Én csak néha érzek így, de nem írok regényt, novellát.

3. El kell különíteni a tartalmat és a formát. A korrektor és lektor is mindig kétszer olvas egy szöveget. Először a helyesírást figyeli, másodszor a történetet, hírt, valamint a stilisztikai hibákat.


Remélem, hogy tudtam valamicskét segíteni. :)

2017. júl. 18. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Mindenki nagyon sokat segített, köszönöm :) Hogyha valaki tud még valamilyen okosságot, ne kíméljen! :)

Valamint lenne még ez a pár kérdésem: hogyan írjuk meg azokat a bizonyos "töltelék" részeket? És hogyan jelezzük nagyobb idő múlását (akár több hetét is) úgy, hogy ne legyen erőltetett hatású? Előre is köszönöm! :)

2017. júl. 18. 22:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!