Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mitől lesz jó egy leírás?...

Mitől lesz jó egy leírás? Hogyan tehetem érzékletesebbé és hangulatosabbá a környezet- és tájleírásaimat?

Figyelt kérdés
Kezdő vagyok.

2017. aug. 7. 17:33
 1/7 anonim ***** válasza:
Olvass könyveket, és aminél Te is érzed, hogy "Jajj, de szép ez a leírás!", akkor attól az írótól olvass még többet. Nem nagy ördöngösség.
2017. aug. 8. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Az nem, de nem foghatom és másolhatom át a "jajj, de szép " részeket az én írásomba.Pl.ha olvasok egy fantasy regényt és "jajj de szép" a varázsló tornyának leírása, én meg egy mai,romantikus regényt írok, akkor mit csináljak vele? Vagy ha egy romantikus regénybe le van írva szépen egy kisváros , az enyém meg egy nagyvárosban vagy egy tengerparton játszódik?De ha hasonló, akkor sem másolhatom át.
2017. aug. 8. 15:48
 3/7 anonim ***** válasza:
23%
Nem azért, de ha már leírást sem tudsz írni, akkor szerintem ejtsd a témát.
2017. aug. 8. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 RoseTyler ***** válasza:

Odaillő igékkel, jelzőkkel, néhány jól eltalált hasonlattal, esetleg megszemélyesítéssel, hangulatfestő, hangutánzó szavakkal teheted érzékletessé. Meg azzal, hogy ráfókuszálsz azokra a részletekre, amik visszaadják a táj/hely hangulatát. Mutasd meg a színeket, a fényeket, az illatokat, a szelet, a hangokat, ilyesmiket.

Ha elképzeled, hogy ha filmet készítenél belőle, akkor mit mutatnál meg, az sokat segít kezdésnek.

2017. aug. 8. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
2-es, Tudok leírást írni, csak fejlődni szeretnék.A gyakorlat teszi a mestert.Az ilyesmiben pont az olyanok szoktak megbukni,akik azt hiszik, ők már mindent tökéletesen tudnak.Persze ha többszörösen kiadott író vagy, akkor elnézést,de ebben az esetben tudhatnád, hogy ha az ember nem tanul,gyakorol folyamatosan nem jut előre.
2017. aug. 9. 17:45
 6/7 anonim ***** válasza:
77%
Első vagyok, és ha jól értelmeztem a kérdésed, akkor arra keresel választ, hogy mitől lesz jó egy leírás. Én még csak nem is említettem másolást. De ha elolvasol egy leírást, akkor tudod, hogy általában miket szoktak megemlíteni egy adott helyről, hogy szemléltesse az olvasóval a környezetet. Kis fantátiával még értelmezhetted is volna a válaszom.
2017. aug. 9. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon röviden: Szerintem, akkor jó, ha eléred, hogy az olvasót azok az érzések kerítsék hatalmukba, mint téged (mint a szereplőt), mikor először pillantott a hegység irányába, vagy lépett be az erdőbe. Én ezt az érzékszervek segítségével igyekszem elérni: kellemes/kellemetlen, hideg/meleg, milyen színeket lát, milyen illatokat érez, milyen érzelmeket vált ki belőle, milyen emlékeket idéz fel... Hasonlatokat is használhatsz. Én azokat a konkrétumokat szoktam leírni, amik alapján az olvasó fel tudja vázolni a helyet, megemlítem azokat a részleteket, amik esetlegesen később jelentőséggel bírnak (pl. megemlítem a fegyvert a sarokban, mert később: Oldalra pillantottam. A kard, amely mindeddig a falnak támaszkodott, eltűnt.)

Ezeken túl, az érzésekre helyezem a hangsúlyt. Leírom, hogy 'XY fáradtan támaszkodott a korhadt fák törzsének, amint a sáros avarban vánszorgott', és máris rosszul érzi magát az ember... Vagy leírom, hogy 'A friss, áprilisi szellő ezer és ezer virág illatát hozta magával, stb, stb... és rögtön minden kellemesebb színben látszik.

Szerintem, csak állj ki egy domb tetejére, és gondolkozz el egy percig, hogy mit látsz, és mi is hat rád! :)

2017. okt. 9. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!