Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Helyes ez a korrektúra párbesz...

Helyes ez a korrektúra párbeszédnél?

Figyelt kérdés

Ha zajlik egy párbeszéd, amit megszakít valami belső gondolat, majd ugyanaz a személy folytatja, mi a helyes korrektúra?


– Szép a szemed – mondta.


A: (a válasz lezárása után közvetlenül folytatódik a gondolat)

– Neked is szép – válaszoltam, közben a szemét bámultam. Olyan volt, mint egy bla bla bla.

– Nagyon tetszik.

– Köszönöm.



B: (a válasz lezárása után új bekezdésben folytatódik a gondolat, majd új bekezdésben ugyanaz a személy folytatja)

– Neked is szép – válaszoltam, közben a szemét bámultam.

Olyan volt, mint blablabla.

– Nagyon tetszik!

– Köszönöm!



C: (a válasz lezárása után új bekezdésben folytatódik a gondolat, majd ugyanabban a bekezdésben a személy folytatja)

– Neked is szép – válaszoltam, közben a szemét bámultam.

Olyan volt, mint blablabla. – Nagyon tetszik!

– Köszönöm!



2018. márc. 6. 12:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Akkor kell új bekezdést kezdened, ha változik a cselekvő, a téma, stb. Mivel a "közben a szemét bámultam" és utána a vélemény/összehasonlítás közvetlenül összefügg, nem kell külön bekezdést indítanod.
2018. márc. 6. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Alapesetben az A. Bár nekem pont úgy jön ki a szövegtördelés, hogy új sorba kerül a "Nagyon tetszik" rész a gondolatjellel, gondolom, az nem új bekezdés. Normál esetben a behúzás egyértelműsíti.


Persze attól is függ, hogy a "bla bla bla" mekkora terjedelmű, és mennyire vonatkoztat el az aktuális szituációtól. Ha a kapcsolat nem szoros, akkor a B vagy C variáció is szóba jöhet, mert hosszabb gondolatokat nem mindig szerencsés egy bekezdésbe sűríteni, és mire eljön a "Nagyon tetszik!" rész az olvasó már nem is tudja, az mire vonatkozott. Ilyenkor inkább arról van szó, hogy a közbevetés eltereli a figyelmét a szereplőnek, és a beszéde a közbevetett gondolathoz, nem pedig a korábbi szavaihoz kapcsolódik. Vagy teljesen lezárul az adott jelenet, és az utoljára beszélő beszél először a következőben.


A B és C-ről annyit, hogy bár a párbeszédeket új bekezdésbe szokás írni, vannak kivételek, ezt is a tartalmi kapcsolat határozza meg. Például A Gyűrűk Urából két bekezdés:


Gandalf feltartotta a kezében [a Gyűrűt]. Úgy látszott, tömör színaranyból van. – Látsz rajta valamilyen jelzést? – kérdezte.

– Nem – felelte Frodó. – Nincs rajta semmi. Teljesen sima, sehol egy karcolás vagy kopásnyom.

2018. márc. 6. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Értettem! Köszönöm a válaszokat! :)
2018. márc. 7. 06:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!