Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Fantasy kérdés: a vámpír,...

Fantasy kérdés: a vámpír, vérfarkas, stb faj?

Figyelt kérdés

Tehát ha mondjuk olvastok egy könyvet, amiben vannak (ember méretű) tündérek, vámpírok, vérfarkasok meg emberek, és ez társadalmi problémát szül... Akkor szerintetek hivatkozhatnak pl a vérfarkasokra külön fajként?

(A faj legelterjedtebb definíciója élőlények olyan csoportja, akik képesek nemzőképes utódot létrehozni.)

Most vegyük úgy, hogy egy vérfarkas, tündér és ember bármilyen párosításából lesz nemzőképes utód, a vámpírok meg impotensek. Eszerint nem számít a vámpír, ember, vérfarkas, tündér külön fajnak, a különbségek mégis adottak, mégse hivatkozhatunk a másik háromra "emberként", mert hát nem azok.

Akkor mi a megoldás? :D



2018. júl. 24. 16:02
 1/9 anonim ***** válasza:

Köztes lények.

De szerintem külön faj😂,söt helyi alfajok a 'falkák'

2018. júl. 24. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A farkas és a kutya is külön faj, pedig simán szaporodnak egymás között. A hibridek közül a hímek szoktak teljesen sterilek lenni, a nőstények 10%, néha több is, termékeny.


A faj definíciójával van némi problémája a biológiának, főleg ha a baktériumokat is belevesszük, azok még DNS-szakaszokat is cserélgetnek mindenkivel.


Lényeg a lényeg, szerintem külön fajoknak tekinthetőek, ha jelentőse mások, pl. nem csak vért kell inniuk és hamar leégnek, ha vámpírok, hanem más változások is vannak (pl. tükörben nem látszik, átváltozik denevérré, varázsereje van). Ha csak emberből képes fertőzéssel kialakulni, akkor viszont nem tekinteném külön fajnak, persze nem emberként hivatkoznék rájuk, hanem pl. fertőzöttként.

2018. júl. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Attól függ, a klasszikus megharaplak-átváltozol verzió nem, inkább betegséghez hasonlít.

Viszont vannak sztorik ahol meg külön faj, pl a Witcher-ben a vámpírok egy másik világból jöttek.

A world of warcraftban meg a vérfarkasok "worgenek" az első verzió szerint egy másik dimenzióból jöttek de a harapásuk mást is worgenné mutál. Aztán a sztorit átírták hogy az első worgenek alakváltó druidák voltak de a forma annyira irányíthatatlan volt hogy tiltott lett, mondjuk hogy ebből hogy lett harapással fertőzés ne kérdezd.


Lényeg annyi féle vámpír és vérfarkas sztori van hogy egyesével kéne megnézni őket.

Egyszerűsítve talán azt nevezhetjük különálló fajnak ahol az egyedek képesek szaporodni (a twilightban pl a női vámpírok nem tudnak teherbe esni így születni max félvér tud) és az utód rendelkezik a szülők vámpír/vérfarkas képességeivel.

2018. júl. 24. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nam külön faj, hanem fajta. Mint pl a kutyafajták.

De egyébként a faj, mint olyan szerintem csak emberi ésszel definiálható. Egy olyan világban, ahol vannak tündék (és hallhatatlanság, varázslat -mert ugye következik belőle) ott más a biológia, így a faj, mint megjelölés is mást jelent(het).


Bár én azt gondolom, hogy a vámpírlét és a vérfarkaslét is inkább egy "kór", mert ezek nem születnek, hanem lényegében fertőzéssel terjednek.

2018. júl. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
#4 a legjobb szó amit tudok rá talán a mutáció, azonos faj(ta) de elváltozott genetikával.
2018. júl. 25. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Jelenleg én a fajta megfogalmazást használom, vagy egy "ernyő fogalmat" (természetfeletti lény) az emberekkel szemben, ezzel kerülve, hogy a faj szót kelljen használnom. De a kérdésben talán rossz példákat hoztam. Ha vámpírok és vérfarkasok helyett olyan lényekre gondolunk, akik nem fertőznek, hanem szaporodnak (pl tündérek, varázslók, simán csak alakváltók), de szintén jelentősen eltérnek az embertől, akkor milyen szót használnánk? Maradna a fajta, csak "emberfajtának" tekintenénk őket, és ez esetben a közönséges ember meg a varázsló is egy emberfajta?

Bocsánat, ha kicsit zavaros.

Azt hiszem igaza van annak, aki azt írta, történetenként más.

2018. júl. 25. 19:24
 7/9 anonim ***** válasza:
A farkas és a kutya alfajok. A farkas is a kutyafélék közé tartozik. Mivel képesek egymással gyermeket nemzeni. A vámpír is egy faj. Képes utódot létrehozni, amely további utódokat hoz létre. Az már egy másik dolog, hogy ezt nem nemi aktussal teszi, hanem vérszívással és vér itatással. de vannak osztódó baktériumok is, amik nem lépnek kapcsolatba más egyedekkel, mégis szaporodnak, így egy fajba tartoznak. Igen a vámpír faj, meg a többi is és egy ilyen vegyes társadalomban akár a rasszizmus is felütheti fejét.
2018. júl. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7 az hogy megharap valakit és vámpírrá válik nem szaporodás mert nem egy új lényt hoz létre hanem egy másikból csinál vámpírt, ez maximum mutáció.
2018. júl. 26. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez már csak elvi kérdés. A rákos sejtek úgy is szaporodhatnak hogy elrákosítanak más körülöttük lévő sejteket. A fertőzött sejtek darabszáma növekszik, és a tudomány sejtszaporulat címszóval illeti. Akkor ha a vámpírok populációja növekszik, nem nevezhetjük-e ugyanúgy szaporodásnak?


Megértem, ha nem tetszik a megfogalmazás szájíze, én csak azt mondom, akár szaporodásnak is nevezhető, hiszen tudományosan helytálló.

2018. júl. 30. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!