Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Ki hogyan dolgozza ki a...

Ki hogyan dolgozza ki a karaktereit? Használ valamilyen programot, vagy csak jegyzetet ír?

Figyelt kérdés
Esetleg valamilyen kitölthető lapot?

2019. jún. 18. 02:26
1 2
 1/12 anonim válasza:

Hehe. Én meglepődtem, hogy ilyen szoftver egyáltalán létezik. De igen :D


Talán excelt is tudod használni. Pl. minden oszlop egy karakter és minden sor egy-egy tulajdonság, háttértörténet stb.


Nem szoktam írni így nincs benne tapasztalatom. Ez csak egy ötlet.

2019. jún. 18. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Én Wordben szoktam, minden fontosabb karakternek nyitok egy-egy új word dokumentumot, és oda gyűjtök róluk mindent.

Először felírom nagy betűkkel, hogy 'Tulajdonságai', majd oda minimum két oldalban összegyűjtöm, hogy mit tudok az adott karakterről. Nem csak felsorolom, hogy pl. kedves, csendes, szeret másokon segíteni, hanem hosszan kifejtem, hogy pontosan hogyan is viselkedik, mi ennek az oka, miért éppen olyan, amilyen ( pl. múltban történt vele valami, ami miatt így viselkedik). Hogy egy konkrét példát hozzak:

"Xy bizonytalan szinte minden téren. Folyton attól fél, hogy ha rábíznak egy feladatot, akkor azt elszúrja vagy nem úgy teljesíti, ahogy elvárják tőle, ezért elkezd idegeskedni rajta, aminek következtében van, hogy tényleg elszúrja, amit nem kéne. Xy tehát kicsit ügyetlen is, gyakran képes elesni a saját lábában, megbotlani valamiben, leejteni, felborítani dolgokat, ilyen helyzetekben (főként ha idegenek veszik körül) zavarba jön, és elvörösödik a feje."

Ha ezzel megvagyok, és már nem tudok mit írni róla, felírom, hogy 'Érzelmi reakciók', majd oda egyesével néhány mondatban összefoglalom, hogyan viselkedik ha boldog, szomorú, mérges, kétségbeesett, ha fél, ha kínosan érzi magát, ha nyugtalan és ha zavarja valami. Testbeszéd és másokkal való viselkedés jön ide. Például: "Ha dühös, akkor elvörösödik a feje, csikorgatja a fogát, ökölbe szorítja a kezét, és mindenkivel kiabál, aki hozzá mer szólni. Ilyenkor nem tud józanul és logikusan gondolkodni, nem tud értelmes döntéseket hozni, és folyton veszekszik másokkal. Másokon adja ki a dühét, ami miatt sokszor megsérti az embereket."

Ezután kérdéseket teszek fel. Mitől lesz boldog? Mitől lesz szomorú/dühös? Min sértődik meg? Mi idegesíti fel/nevetteti meg? Mitől undorodik, mitől érzi kínosan magát? Mik a félelmei (és hogyan reagál rájuk)? Milyen titkai vannak? Mit gyűlöl/szeret másokban? Milyen a beszédstílusa? Kik felé tanúsít együttérzést? Mit gyűlöl másokban, mit vet meg? Mik a gyengeségei/erősségei (tisztában van-e ezekkel)? Mi a célja, hogyan próbálja megvalósítani azt?

Ha ezeket megválaszoltam, felírom: 'Kedvencek/Amiket utál'. Ide jön a kedvenc étel/ital/állat/szín, kedvenc ruhája, mi a hobbija, legértékesebb tulajdona, valamint hogy melyik ételt/italt/színt stb. utálja, esetleg ezeknek a miértje (pl. utálja a kutyákat, mert kicsikorában az egyik megharapta, vagy mittomén' nem eszi meg a zöldborsót, mert háromévesen azt álmodta, hog zöldborsót evett és zölddé változott a bőre.)

Ezután jönnek az Általános tudnivalók. Bal- vagy jobbkezes, hol született, kik a szülei/testvérei, allergiás-e valamire, milyen szavakat/kifejezéseket használ gyakran, vannak-e furcsa szokásai. Ezután a lehető legrészletesebben összefoglalom a múltját, mindent amit csak tudok, leírok (bár nem tudom, mennyire érdemes ezt a végére hagyni, de karakterkidolgozásnál nekem először a tulajdonságok jutnak eszembe, majd ahhoz igazítom a múltját is). Ezután megint kérdéseket teszek fel: Mi volt élete legfontosabb eseménye? Ki hatott rá a legjobban? Mit sajnál leginkább? Mi a legrosszabb dolog, amit valaha tett? Mikor volt a legjobban megijedve? Mit változtatna meg a múltban? Mi a legboldogabb/legszörnyűbb emléke?

Ezután következik az Önkép. Mi a véleménye saját magáról? Mit tart a legnagyobb erősségének/gyengeségének? Hogyan jellemezné magát? (itt e/1-ben írok kb. 5 sort).

A legvégére jön a fizikai megjelenés. Itt néhány mondatban leírom a szeme/haja színét, testfelépítését, magasságát, arcformáját, sebhelyeket és mindent, amit érdemes tudni, akár olyanokat is hogy pl. X karakter bőre nagyon érzékeny a napra, és hamar leég.

Főszereplőnél (vagy olyan karakternél, akinél valamilyen jellemfejlődés megy végbe) még fel szoktam írni, hogy "Miben hisz?", alá pedig "A lecke, amit megtanult". Ha pl. Y karakter abban hisz, hogy az emberek gonoszak, kétszínűek és szeretnek kihasználni másokat, hogy előbb-utóbb úgyis el fognak árulni, hogy csak magadra számíthatsz és ha valamit el akarsz érni, akkor azt egyedül kell elérned, akkor a történet végére a lecke, amit megtanult lehet az, hogy nem minden ember kétszínű, néha igenis meg kell bízni másokban, és nem oldhatunk meg mindent egyedül, néha szükségünk van mások segítségére.


Hát ez kicsit hosszúra sikeredett :D Remélem tudtam segíteni.

2019. jún. 18. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
D
2019. jún. 18. 14:09
 4/12 A kérdező kommentje:

De dúrva. Én nem megyek ilyen mélységekbe. Kifejtem a háttérsztoriját addig a pontig, amíg bemutatkozik a történetben (milyen körülmények között született, milyen helyen nőtt fel, ha van meghatározó gyerekkori eseménye, mivel foglalkozik, mik a céljai és mit kell tennie annak érdekében, hogy elérje, mi áll az útjában).

A személyiségéről csak nagyvonalakban írok, hogy miféle karakternek képzeltem el, aztán, ahogy a történet halad úgyis kibontódik "magától" az alapján, ahogy a történésekre reagál, ahogy interakciókba keveredik másokkal. Ja és mindenkinek adok legalább egy vicces karaktervonást. Pl. a főhős rossz az evőeszközök használatában :D

2019. jún. 18. 14:17
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Kettes vagyok. Én azért nem szeretem csak nagyjából leírni a karaktereimet, mert attól félek, hogy túlságosan is ugyanolyannak teremteném meg őket, nem lennének egyediek, esetleg gyakran ugyanúgy viselkednének, vagy sok helyen ellentmondanának saját maguknak :D Így meg hogy a kész karaktervázlatokat összevetem, sokkal könnyebben kiszűröm az ilyen hibákat.

Amúgy én is szeretek kicsit viccesebb jellemvonásokat adni a karaktereimnek. Vagy ha nem is vicces tulajdonságokat kapnak, akkor valamilyen szinten egyediek, pl. az egyik srác albínó, van egy nő aki személyiségzavaros és két egymással ellentétes személyisége van (egy gyáva és egy bátor), meg van egy savant-szindrómás fiú, akinek eszméletlen jó memóriája van, teljes könyveket jegyez meg fejből és másodpercek alatt végez el bonyolult számításokat, de nem tud egyedül enni meg öltözködni.

2019. jún. 18. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Teljességgel egyetértek a kettessel, sőt még nekem is nagyon hasznos volt. Amúgy a neten rengeteg ilyen kérdéssort találhatsz magyarul és angolul is.


Amúgy gyors tipp: sose engedd, hogy a történet elején bemutatkozzanak a szereplők és előadják a komplett élettörténetüket. Egy-egy elejtett információ a történet alatt sokkal jobb, illetve ne úgy írasd le magát a szereplővel, hogy "a hajam barna", hanem például "kiszedegettem a barna hajszálakat a fésűből". Ez több életet visz a történetbe, és kevésbé tűnsz kezdőnek.

2019. jún. 20. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Amúgy gyors tipp: sose engedd, hogy a történet elején bemutatkozzanak a szereplők és előadják a komplett élettörténetüket."


Egyetértek a #6 válaszadóval, de azért annak is van helye...

ftp://ontologia.hu/Language/Hungarian/Crawl/MEK/mek.oszk.hu/00900/00959/00959.htm


(Jó, csak vicc.)

2019. jún. 20. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Én is főleg Wordben, netről leszedett "kérdőívek" alapján dolgozom ki a karaktereimet, ezek elég részletesek (és nem csak annyi, hogy milyen színt, ételt szeret és társai). Aztán ezt kiegészítem mindenféle ötlettel, ami közben eszembe jut.
2019. júl. 22. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
65%

Bár kicsit régi a kérdés, de én is válaszolnék.


Én beat sheet-eket, illetve az Anthemion Writer's Café programot használtam, mert egész jó funkciói vannak.


Most viszont már hasonlóan megyek, mint a #2-es.

Annyi különbséggel, hogy én csak szavakban, nem mondatokban írok le mindent.


Egy oldalnyi, jól átlátható karakterlapot készítek (ehhez csináltam magamnak egy sablont). Mint egy önéletrajz, csak nem tanulmányi és munka előélettel, hanem tulajdonságokkal, személyiségi jegyekkel, személyes infókkal. Keresek megfelelő képet, ha kell picit rádobok Photoshoppal. Normálisan leírom a címét, születési dátumát, anyja nevét, stb.-stb. Tényleg mint egy önéletrajz, csak a tanulmány/munka helyett van más.


Túlzásba sem akarom vinni, mert az emberi természet velejárója a látszólagos(!) önellentmondás.

Például az elején kiakad a disco zenétől a rádióban és elmondja a másiknak, hogy rühelli a műfajt. Pár fejezettel odébb pedig elmennek egy discoba és teljes szívből élvezi a zenét.

Az olvasó pedig nem kap rá magyarázatot, hogy ez hogyan lehet. Mert kész...van ilyen...

2020. márc. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi a választ neked is!


Basszus, még azóta sem folytattam az írást :(

2020. márc. 30. 16:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!