Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Kezdőként milyen klasszikus...

Kezdőként milyen klasszikus gitárt vegyek?

Figyelt kérdés
Mindenképpen nylkonhúrossal szeretnék kezdeni, hogy ne vegye el a kedvem a gyakorlástól az, hogy a fémhúrtól szétmennek az ujjaim. Később szeretnék majd elektromosra váltani, de az alapokat ezen a gitáron szeretném megtanulni. Erre maximum 40ezer forintot szeretnék áldozni, majd később az elektromosba szeretnék többet befektetni. Előre is köszi!

2015. júl. 23. 15:53
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
**ezen
2015. júl. 23. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:

Értem, nagyon köszönöm a válaszokat, és az ajánlásokat, utánanézek a neten. Ha bárkinek van még tapasztalata, azt is szívesen várom.


A válaszolótól kérdezném, aki a húrkészletet írta: milyet javasolsz, hogy vegyek?

2015. júl. 24. 10:50
 13/33 anonim ***** válasza:
Egy normál feszességű D'Addario Student Classic húrkészlet (EJ27N) szerintem megfelelő, kb. 2000 Ft. Ha a gitárral együtt veszed, a boltos biztos áthúrozza neked ingyen is. Utána 1-2 hétig még hangolgatni kell, mert a nylonnak idő kell, hogy megnyúljon. Az igényesebb húrkészleteken egyébként a 3 basszushúrt ezüstbevonattal szokták ellátni, és ez kívülről is könnyen észrevehető. Ha ilyen van rajta, akkor biztos nem kínai, lehet, hogy nem is kell rá venned új húrokat.
2015. júl. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen!
2015. júl. 24. 23:50
 15/33 Waff ***** válasza:

Üdv!

Sikerült azóta gitárt venned? És milyent?

Kezdésnek én is a klaszikust ajánlom...egy kezdőnek az elektromos gitár nem való.

2016. febr. 28. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 Mojjo ***** válasza:

Waff: egyrészt ezeréves kérdés, aligha néz már ide a kérdező. Tőled viszont érdekelne, hogy miért nem való kezdőnek elektromos, és főleg, hogy miért klasszikussal kezdjen?


Az a helyzet, hogy aki elektromoson akar majd játszani annak határozottan és háromszor aláhúzva _nem_ ajánlanék klasszikus gitárt, sőt, határozottan lebeszélném róla. Ha nagyon akusztikussal akar valamiért kezdeni, egyértelműen fémhúros akusztikuson kezdjen. Igen, jobban vágja az ujjakat, mint egy klasszikus gitár nylonhúrjai, de ne hülyéskedjünk máf, 12-13 éves kislányok lazán megtanulnak zokszó nélkül játszani ilyen gitárokon, nehogy már valaki, aki elhatározott gitártanulás ügyében, az ettől rettenjen vissza. Akit ez megriaszt, az vagy guiness-rekord esélyes anyámasszony katonája, vagy nem is akar igazán gitározni.

A klasszikus valóban puhább, csak éppen:

- szélesebb a fogólap, távolabb esnek a húrok egymástól: más fogást és ujjpozíciókat fog megszokni a kezdő, mint ami majd neki az elektromoshoz kell

- nem görbült, hanem egyenes a fogólap: máshogy esik rajta a barré, meg kb mindem, mást fog megszokni a kezdő keze, mint ami majd az elektromoshoz kell

- teljesen más a nyak egész geometriája: mást fog megszokni a kezdő keze, mint ami majd az elektromoshoz kell


Én imádom a klasszikus gitárt, de használjuk arra, amire van: klasszikus zenéhez, kortárs komolyzenei gitárdarabokhoz, nylonhoz illő fingerstyle játékhoz. Ne akkordozáshoz, pengetőzéshez, akármihez. (És ne is flamencoboz, spanyol zenéhez, mert arra meg az ugyanúgy kinéző, de más anyagokból épített és máshogy beállított flamenco gitárok vannak.)


Amúgy nem semmi marhaságokat írtak ebben a topicban páran le... Azt mondja, hogy ha ezüstsodratúak a basszusok, akkor már tudjuk, hogy az jó húr... eszem eláll...

2016. febr. 29. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 Waff ***** válasza:
100%

Igazad van Mojjo,én írtam rosszul....szóval kezdésnek nem kimondottan csak klasszikust ajánlanék,hanem akusztikus gitárt,ezen belül lehet akár western,akár nylon húros...de kezdésnek mindenképp akusztikusat ajánlok.

Abban egyet értek veled hogy a nyaka más,szélesebb,a húrok nagyobb távolságra vannak egymástól...DE! akusztikus gitárról kb néhány órácska alatt simán és gond nélkül át lehet állni MAJD elektromosra...mivel elektromoson jóval könnyebb játszani(már ami az akkordozást,barrés fogások stb...illeti).Sőt....mikor átállsz elektromosra még boldog is leszel hogy ez tök könnyű,simán megy pl. a barré...

MINDEN elektromos gitáros sztár akusztikuson kezdte… Jimy Hendrix-től Brian May-ig, a metálos csávókat is beleértve.

Sőt! Nemcsak “kezdte”, hiszen – bár a színpadon az elektromos a hangszerük – otthon ők sem dugják össze a cuccot, ha éppen szeretnének gitározgatni, dalt írni, hanem előkapják a jó öreg western-t.

Arról nem is beszélve, hogy halálra égi magát társaságban, házibulin az a gitáros, akinek a kezébe nyomnak egy gitárt, és fájni kezd az ujja, nyafizik.

A cuccot meg nem cipelheted magaddal egy bulira, nyaralásra, tábortűzhöz.

Egy full kezdőt összezavar az hogy elsőre TUTI brummogni fog az egész motyó,gerjed az erősítő....azon agyal hogy mit hova dugjon be fordítva,mennyit tekerd ezen vagy azon a potmétereket....stb....NEM TUD a gitározásra koncentrálni ezáltal....

Ami meg a leglényegesebb ...egy akusztikus gitáron SOKKAL tisztábban kihallod a hangokat,ami egy kezdőnél nagyon fontos,hozzá kell hogy szokjon a füle magához a hangokhoz...egy elektromoson ha csak "natúrba" nyomod,jóval tompább,"kihallhatatlanabb" a hang...erősítővel meg mint írtam elsőre én nem ajánlom...

2016. márc. 1. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 Mojjo ***** válasza:

Okok, akkor tehát valamilyen akusztikus, ez már egy érthetőbb megközelítés.


".DE! akusztikus gitárról kb néhány órácska alatt simán és gond nélkül át lehet állni MAJD elektromosra...mivel elektromoson jóval könnyebb játszani(már ami az akkordozást,barrés fogások stb...illeti).Sőt....mikor átállsz elektromosra még boldog is leszel hogy ez tök könnyű,simán megy pl. a barré... "

Csak ha fémhúrosról állsz át. De ez mind nem igaz, ha klasszikusról. (Ok, leírtad, hogy bármilyen akusztikus - de ez csak tovább erősíti azt, hogy ne bármilyen akusztikus legyen az, hanem fémhúros.)


"MINDEN elektromos gitáros sztár akusztikuson kezdte… Jimy Hendrix-től Brian May-ig, a metálos csávókat is beleértve."

Mondjuk ez tárgyszerűen és konkrétan nem igaz, még akkor sem, ha a MD fórumon esetleg gyakran olvasod ezt :) Ha lesz időm, majd összeszedek egy csokorra valót, de vannak baromi ismert, nagymenő gitárosok akik elektromoson kezdték. Az igaz, hogy _több_ híres elektromosgitáros arc kezdte akusztikuson, mint elektromoson, de az nagyon nem, hogy mindegyik - főleg nem csupa nagybetűvel :)


"Nemcsak “kezdte”, hiszen – bár a színpadon az elektromos a hangszerük – otthon ők sem dugják össze a cuccot, ha éppen szeretnének gitározgatni, dalt írni, hanem előkapják a jó öreg western-t."

Szintén egyénfüggő. Van, aki akusztikust pengetve ír dalt, van, aki elektromost pengetve, van, aki pusztán a belső hallására hagyatkozva. Mások vagyunk, a menő gitárosok is mind különbözőek, különböző megközelítéssel. Nem érdemes általánosítani.


"Arról nem is beszélve, hogy halálra égi magát társaságban, házibulin az a gitáros, akinek a kezébe nyomnak egy gitárt, és fájni kezd az ujja, nyafizik."

Nem tudom, én valahogy nem nyafiztam soha, a legelején sem, pedig olyan magas húrokkal szerelt kölcsönfémhúroson kezdtem, hogy még évekkel később kézbefogva, a 12-es fémhúrokon eddzedt ujaimmal is megéreztem igencsak. Épp erről írtam az előbb is. A nyafi nem egy "fáj vagy nem fáj" kérdése, hanem elhatározás és akarás kérdése. Egyébként meg mivel fog kevésbé fájni az ujja, ha

1, klasszikus gitáron kezd, és kezébe nyomnak majd egy fémhúrost?

2, fémhúros akusztikus gitáron kezd, de áttér elektromosra, nem penget akusztikust évekig és úgy adják a kezébe a fémhúrost?

Szóval ezt nem látom megalapozott érvnek, semmilyen téren.


"Egy full kezdőt összezavar az hogy elsőre TUTI brummogni fog az egész motyó,gerjed az erősítő"

Hádde má'mé lenne tuti ez? Ezt frankón nem értem.


"egy akusztikus gitáron SOKKAL tisztábban kihallod a hangokat,ami egy kezdőnél nagyon fontos,hozzá kell hogy szokjon a füle magához a hangokhoz"

Clean channel a megoldás.


Szerintem az a legfontosabb, hogy szerelmes legyen abba, amit csinál és olyan gitárt vegyen elsőre is a kezébe, amit imád kézbevenni. Ennél több motiváció nem létezik.

Az utolsó érvek (tisztaság + brummogás, gerjedés) érdekesek, olyan értelemben, hogy még egyetértenék is velük, de komolyan nem értem, miért kellene, hogy berregjen-gerjedjen az elején egy elektromos.

2016. márc. 1. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 Waff ***** válasza:

Mojjo...te így látod...én meg ahogy leírtam :)

Ezen most eldiskurálhatunk hónapokig....én akkor is azt mondom hogy SOKKAL célszerűbb egy akármilyen akusztikus gitáron kezdeni mint villanygitáron...

Nem beszélve arról hogy lényegesen olcsóbb egy akusztikus cucc,mint egy elektromos gitár...meg a vele járó dolgok(kábel,erősítő....)

Mindig is azt vallottam hogy ha már szaladni szeretnél,előtte legalább minimális szinten tanulj meg járni....


"Csak ha fémhúrosról állsz át. De ez mind nem igaz, ha klasszikusról...." Ezzel nagyon nem értek egyet...akár western akár nylon húrosról állsz át,sokkal könnyebb dolgod lesz később az elektromos gitárral...sőt! ha gitárnyak-nehézségekről beszélünk (bocs a hülye fogalmazásért :)) akkor a legnehezebb a nyoln húros (annak a legszélesebb a nyaka),majd a fémhúros western (keskenyebb nyak) s végül a legkönnyebben játszható nyakkal az elektromos......


"Az igaz, hogy _több_ híres elektromosgitáros arc kezdte akusztikuson, mint elektromoson, de az nagyon nem, hogy mindegyik - főleg nem csupa nagybetűvel" Lehet van benne valami....mondjuk Mexikóban Diego Delavéna Fabianó Ramagyuri annó '85 ben villanygitáron kezdte.....igen biztos van ilyen is.... :)


" Egyébként meg mivel fog kevésbé fájni az ujja, ha

1, klasszikus gitáron kezd, és kezébe nyomnak majd egy fémhúrost?

2, fémhúros akusztikus gitáron kezd, de áttér elektromosra, nem penget akusztikust évekig és úgy adják a kezébe a fémhúrost? " A válasz:akkor fog a legkevésbé fájni az ujja ha klasszikus gitáron kezd! Azon a legpuhábbak a húrok,azon is fájni fog eleinte,de az a legtűrhetőbb....és miután eléggé kemények lettek az ujja végei.....nem fog fájni az ujjacská(i)ja,legalább is nem annyira mintha egyből a fémhúrosnak esett volna neki....

Ezért ajánlom a klasszikust elsőre,azon megedződnek az ujjvégek kevesebb fájdalommal mint egy westernen vagy elektromoson.


""Egy full kezdőt összezavar az hogy elsőre TUTI brummogni fog az egész motyó,gerjed az erősítő"

Hádde má'mé lenne tuti ez? Ezt frankón nem értem. " Mert első (de még második) nekifutásnak sem tudja beállítani a felszerelését hogy az jó legyen és szépen,tisztán szóljon...A gitározni vágyók többségének így is nagyon kevés ideje jut magára a gitározás gyakorlására...hát még ha az elektromos motyóval kell bíbelődni hogy akkor most hogyan is kellene hogy szuperáljon a dolog....értékes időbe telik...amit magára a gitározásra is fordíthatna...


""egy akusztikus gitáron SOKKAL tisztábban kihallod a hangokat,ami egy kezdőnél nagyon fontos,hozzá kell hogy szokjon a füle magához a hangokhoz"

Clean channel a megoldás. " Igen...ez tovább bonyolítja egy kezdő dolgát...tök jó... :)


Én nem azt mondom hogy elektromoson nem lehet elkezdeni a gitározást,hanem azt hogy akusztikuson SOKKAL célszerűbb....és praktikusabb...

Főleg ha még neadj' uram gitártanárhoz is el szeretne járni hébe-hóba...a gitároktatók 90 százaléka nem biztosít hangszert a tanulója számára az órákon(és szerintem ez rendben is van) akkor most szerencsétlen tanonc cipelje magával a felszerelését ha megy órára? :)

2016. márc. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 Mojjo ***** válasza:

Egy hasonló minőségű akusztikus cucc valóban olcsóbb, mint egy elektromos, de itt kimerült az, amiben egyetértünk :)


Valóban igaz, hogy úgy tűnik, ezt hónapokig folytathatnánk, így csak tömören válaszolok.


- A nylonosnak a legszélesebb a nyaka, de ez nem jelenti azt, hogy az a legnehezebben játszható, sőt. Nagyon egyénfüggő, hogy kinek melyik a kényelmes, melyik fekszik. Természetesen szélesebb fogásokat kell venni, ugyanakkor jobban elkülönülnek a húrok, nagyobb helyünk van - főleg nagy kézzel ez könnyíthet a dolgokon, nem pedig nehezít. Konkrétan ismerek olyan gitározgató embert, aki arra panaszkodik, hogy nem nagyon tud fémhúroson, meg elektromoson normálisan játszani, mert túl keskeny a nyak és nehéz neki rajta játszani. Igen, másnak meg a keskeny nyak lesz könnyebb - ez teljes mértékben egyénfüggő. Ilyen okokból általános érvényűen nehezebben játszhatónak gondolni a klasszikust teljes tévút. Az átállásnál én itt a húrnyomásra gondoltam, és úgy véltem, te is erre gondolsz - nevezetesen, hogy az elektromosnak puhábbak a húrjai, mint egy fémhúros akusztikusnak. Egy normálisan beállított, normál húrokkal felszerelt klasszikus viszont kb ott van, mint egy elektromos ilyen téren, ott ilyen könnyebbség (sem) jön, ha elektromosra térünk át, erre utaltam, amikor azt írtam, hogy csak fémhúros akusztikusra igaz, amit írsz.


Az ujjfájásnál nézd meg még egyszer mire válaszoltam és soroltam fel azt a két pontot, amit idézel, és amire válaszoltál, mert itt láthatóan elvesztetted a fonalat. Két különböző érvet használsz, amivel tökéletesen sikerül ellentmondanod saját magadnak. Egyszer azzal érvelsz, hogy elektromoson azért ne kezdjünk, mert annak puhák a húrjai, és ha egy házibuliban kap egy fémhúros akusztikusat, akkor majd nyafizni fog, mert hűde fáj, utána meg azt írod, hogy azért kezdjünk klasszikuson, mert annak jó puhák a húrjai. Szóval akkor most jó puhán kezdeni, vagy nem? És erre írtam 1-es pontként, hogy igen, akkor pont ugyanúgy nyafizna a házibulin, amikor kezébe kerül a fémhúros. M


Mellesleg ez a "kíméljük az ujjacskáinkat" vonal nekem nagyon műhiszti. Annyiszor látom, hallom ezt, még meglett férfiaktól is, de egyszerűen nem fér a fejembe. Komolyan, ha 12 éves kislányok zokszó nélkül, lelkesen és örömmel megtanulnak játszani fémhúros akusztikusokkal, akkor mennyire tartsam jogos kifogásnak azt felnőtt, meglett férfiaktól, vagy úgy bárkitől hogy jajj, fájni fog az ujjam, kezdjünk puhán? Komolyan, ez a kifogás nekem évek óta nem fér a fejembe...


Az elektromos gitárról írt soraidat továbbra is teljes értetlenséggel olvasom. Olyannyira, hogy meg kell kérdezzelek: játszottál már elektromoson? Én soha, egyetlen embert sem hallottam arra panaszkodni, hogy azért nem tetszik neki a gitártanulás kezdőként, mert gerjednek a cuccok, sőt, soha nem tapasztaltam még olyat sem, hogy egy kezdőnek elkezdjen gerjedni minden. Na meg nekem is volt első alkalom, ahol szintén egyáltalán nem történt ilyesmi. Ahhoz képest, hogy csupa nagybetűvel kiírva kijelentetted, hogy tuti gerjedni fog minden, különösen figyelemreméltó, hogy mennyire mások a valós életbeli tapasztalataim.


A clean chanellről meg: Komolyan azt mondod, hogy ez bonyolítja tovább a kezdő dolgát? Ez egyetlen egy kis kapcsoló elforgatását jelenti. Olyan, mintha azt mondanád, hogy egy ember dolgát bonyolítja, hogy egy csatornát odébb kell kapcsolnia a TV-n. Nanehogymá' :)


És igen, látom, hogy újra leírod csupa nagybetűvel, hogy sokkal célszerűbb, meg praktikusabb akusztikuson kezdeni, de az áron kívül egyetlen érvet sem látok, ami megállná a helyét. Nagyon szereted a csupa nagybetűs kiemeléseket, de attól, hogy valamit így írsz, nem lesz igazabb.


Az számomra teljesen alapvetés, hogy az ember azzal kezdjen tanulni, ami a legkedvesebb a szívének, ami iránt legjobban lelkesedik, amit örömmel vesz kézbe. Ennél fontosabb szempont aligha van. És ezen túl komolyan és őszintén nem látok egyetlen okot sem (ha van pénze elektromosra), amiért akusztikuson kéne kezdeni a gitározást. Sem célszerűségi, sem praktikussági okokat.

2016. márc. 3. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!