Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Elektromos gitár beállítás,...

Imre Pál kérdése:

Elektromos gitár beállítás, adott húrtípushoz. Hogyan kell?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem hogy a különböző hangszerüzletek által kínált - gitárbeállítás megadott húrtípushoz- pontosan mit takar? elektromos gitárról van szó.

Miben másabb ez a beállítás, a szimpla hangolásnál, és oktávhelyzet beállításnál?

Ezért a szervizelésért többnyire 5-10 ezer forintot szoktak kérni.


Aki tudja leírná nekem, hogy pontosan miről szól ez, és hogy ennek a beállításnak mi a menete? Házilag elvégezhető, vagy érdemesebb inkább szakemberhez fordulni ezzel kapcsolatban?

Ja és egyébként Les Paul típusú hangszerem van. Tehát fix húrlábbal szerelt gitár.



2017. febr. 11. 11:52
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:

"A hangszerész sem csinálna mást rajta, nyugi :)

Ezeket az alap beállításokat BÁRKI megtudja csinálni otthon"


Igen én is így gondoltam volna, hogyha meg tudom egyedül is csinálni, akkor ilyen jellegű dolgokkal ne keljen egyből szakemberhez rohannom.

5-10-15 ezer forint, ez igaz. De rablásnak azért semmiképp nem nevezném. A hangszerészet azért alapvetően egy komolyabb gyakorlatot igénylő munka. Nem beszélve arról hogy egy hozzáértő, észrevehet olyan dolgokat, hibákat is, amit én mondjuk adott esetben nem.

Tehát bármiben segítséget nyújthat.

2017. febr. 12. 12:03
 12/28 A kérdező kommentje:

Túrórudi!

"Ha sikerült ezeket beállítani, és meg vagy elégedve az eredménnyel, akkor fölösleges hangszerészhez vinni.

Amit még mindenképp érdemesnek tartok leellenőrizni, az a felsőnyeregnél a húrmagasság."


Igen, ezeket sikerült beállítanom. Az eredménnyel pedig meg vagyok elégedve. Megfelelő az összecsengés , és megfelelően játszható is a hangszer.

A felsőnyeregnél megnéztem a húrmagasságot. Teljesen megfelelő az is. A hangszerem nem a legolcsóbb árkategóriájú, de azért nem is drágább típus. Középkategóriájú hangszer.

2017. febr. 12. 12:11
 13/28 anonim ***** válasza:
Én speciel nem kontárkodnék a gitáromon, ha nem konyítok hozzá. Sokkal kedvesebb nekem annál, mint hogy pár ezer forint megspórolása végett, esetleg hazavágjam. Én azt mondom, ha nem vagy teljesen , tökéletesen biztos abban, amit csinálsz, akkor inkább vidd el hangszerészhez! Neki is meg kell élnie valamiből, ne vedd el a munkáját. :) Egyébként legutóbb, én a Fatia Negrás srácokhoz vittem a hangszert. Kedvesek, gyorsak, ügyesek, és az áraik is normálisak. Én 4000 jó magyar buznyákot hagytam ott egy teljes beállításért (plusz az új húrkészlet, de azt vittem).
2017. febr. 12. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

Túrórudi!


Súlypontos kérdés:

Az volt a probléma, ezzel, hogy a húrokat nem megfelelően tettem fel, tehát csúsztak kifele. Így nem gyakoroltak megfelelő feszítő hatást a gitár testre és, nyakra.


Fizikai szinten elmagyarázva:

Ha megfogsz egy botot és tartod a két kezedben, ez a bot ugye minden pontján pontosan ugyanolyan erővel nyomja a kezed.

Ha a bot két végére kötelet, vagy madzagot kötsz, rögzítesz, és ezt megfeszíted akkor a madzag húzó hatása miatt a bot két végét könnyebbnek fogod érezni, a középpontját, az összehúzás miatt pedig nehezebbnek.

Pontosan úgy mint az íjnál.

Ott is ugye alapesetben is van egy feszítő hatás,ahogy fent van a zsineg. Amikor pedig kihúzzák, megfeszítik az íjat, akkor a súlypont még inkább középre tolódik, oda ahol a kezével fogja az ember az íjat, és a nyílvesszőt is.

Az íj felső része, két vége pedig teljesen könnyű, lebegő, mivel rugó állapotban van.


Ugyanez van a gitárnál is. Igaz, természetesen nem olyan szinten érezhető ez mint egy íjnál. De ha tartod a kezedben a hangszert és billegteted lehet azért érezni.

És mint mondtam a húrok megfelelő felhúzásán múlik. Tehát hogy ne csússzon kifelé, ne hangolódjon folyamatosan el.

2017. febr. 12. 12:32
 15/28 A kérdező kommentje:

"Én speciel nem kontárkodnék a gitáromon, ha nem konyítok hozzá. Sokkal kedvesebb nekem annál, mint hogy pár ezer forint megspórolása végett, esetleg hazavágjam."


Köszi a tanácsot. De ez az eszmecsere most nem kifejezetten a pár ezer forint megspórolásáról szól, hanem hogy a hangszerem alapbeállításait, amennyire lehet, önállóan is megtanuljam elvégezni, azon a szinten amin egy laikus elvégezheti.

2017. febr. 12. 12:39
 16/28 A kérdező kommentje:

Túrórudi!


Az általad említett G, és E húrok feszítettsége valóban úgy van.

Ezt már olvastam is egyszer a wikipédián, a klaszikus gitárnál.

[link]


a húrozás résznél írják le kilopondban.

2017. febr. 12. 12:53
 17/28 anonim ***** válasza:

#15: "Házilag elvégezhető, vagy érdemesebb inkább szakemberhez fordulni ezzel kapcsolatban?"


Mea culpa, de ez (is) állt a kérdésedben, de akkor elnézést, hogy beleböfögtem.

2017. febr. 12. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, ezt a húrozásos dolgot kicsit túlspilázod, már ha jól értem a problémát. Semmit nem fog ez a hangszer súlyelosztásán változtatni, azt csak a hangszer súlybeli jellemzői határozzák meg. Egy vékony testű, esetleg üregelt, vagy könnyű fából készült gitár jó eséllyel lesz fejnehéz, egy vastag, tömör, nagy fajsúlyú fából készült meg nem. Kismértékben a hangolókulcsok súlya is befolyásolja, de a húrozás nemigen. A hevedertartó gomb arrébfurkálásával szokták korrigálni, ha nagyon zavaró.

[link] Esetleg az üregeket kitöltik egy kis ólommal. :)


"Az általad említett G, és E húrok feszítettsége valóban úgy van.

Ezt már olvastam is egyszer a wikipédián, a klaszikus gitárnál."


Én a húrok merevségéről írtam, az nem ugyanaz! Sőt, a wikis link szerint (bár nejlon húrokról van szó)épp a vékony húrok feszítőereje nagyobb. Acélhúroknál is hasonló a helyzet, bár egész kicsi a különbség, itt egy kalkulátor, ha érdekel: [link]

A merevség az más, az szar dolog, emiatt van szükség az oktávtisztaág állításának a lehetőségére. (Vagy ha nincs lehetőség, akkor fix kompenzálásra.)

2017. febr. 12. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:

Lehet hogy kissé túlspilázom, de én a helytelen, kicsúszó, és a helyes fixen álló húrfelrakás között azért érzek különbséget. A húrok fogásánál, nyújtásánál is, és a testre gyakorolt feszítő hatásban is.

De ezzel nem volt semmi probléma, gyorsan észrevettem a különbséget.

Persze ez lehet hogy mindenkinél más.

2017. febr. 12. 16:51
 20/28 A kérdező kommentje:

"Én a húrok merevségéről írtam, az nem ugyanaz! "


Ja, hogy ez két különböző dolog? Azt hittem ugyanaz. Akkor összekevertem.

Mindenesetre amit írtál valóban úgy van. Eddig nem is nagyon gondolkoztam azon.

2017. febr. 12. 16:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!