Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi kell ahhoz, hogy egy...

Mi kell ahhoz, hogy egy végtelen rendezett számsokaságot véletlennek nevezhessek?

Figyelt kérdés

Tehát arra gondolok, hogy egy f:N->{0,1,2...9} fv-t szeretnék alkotni, amiről azt mondhatom, hogy f minden eleme "véletlenül" képződött.

Maga a függvény egy fix függvény, de nem tudom, hogy melyik értéke mi. Tehát pl. nem tudom mennyi f(11).

Milyen tulajdonságai vannak ennek a függvénynek?


Pl triviális, hogy lim_n->Infinity(sum_i=1^n(f(i))/n)=4.5


De ettől még nem nevezhetem véletlennek, mert pl ha minden páros eleme 4, páratlan 5, arra ez igaz, mégis bármilyen 0-nál nagyobb epszilonra igaz, hogy kisebb az esélye, hogy véletlenül alakult így, mint epszilon. Tehát mondhatni matematikai esélye sincs.



2019. okt. 24. 13:33
 1/3 A kérdező kommentje:
Az is triviális, hogy maga a függvény divergens végtelenben.
2019. okt. 24. 13:35
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudsz angolul, akkor rengeteg anyagot találsz ehhez randomness tests címszó alatt, kezdve a Wikipediával.

Ezek a tesztek különböző statisztikai jellemzőket néznek: számjegyek/számpárok/hármasok eloszlása, azonos számjegyek közti távolságok eloszlása, autokorreláció, és egy csomó hasonló dolog.


Kereshetsz publikációkat vagy blogposztokat a pí számjegyeinek "véletlenszerűségéről", és a módszereket alkalmazhatod a saját számaidra. A számsorozatodat egy 0.xyz... szám tizedesjegyeinek tekintve lekonvertálhatod a bináris megfelelőjére, és használhatsz bináris sorozatokra írt teszteket. Felszeletelheted a sorozatodat 10 jegyenként / 32/64 bitenként, és azokat [0,1)-beli számokként kezelve lefuttathatod a teljes Diehard-tesztet rajtuk. Stb, stb.

2019. okt. 24. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
a PI számjegyei közt eddig semmilyen hasonlóságot nem tudtak felfedezni a kutatók
2019. okt. 28. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!