Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Titeket nem idegesít hogy a...

Titeket nem idegesít hogy a század és az évszám eggyel mindig el van tolva?

Figyelt kérdés
Pl. 1821 az a 19.század Tudom hogy így logikusabb az első évszázad miatt, de megéri miatta elrontani az összes többit? Neked ez annyira idegen.
2019. dec. 29. 08:51
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
60%

First World problem! :-D :-D :-D


A világon 7,5 - 8 mrd. embernek nem okoz gondot, csak néhány gyk-es unatkozónak... :-D

2019. dec. 29. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim válasza:
40%

#7

"A gyászjelentésben is úgy szerepelnél, hogy 23. életévedben hunytál el"

Nem egységes a gyászjelentések erre vonatkozó tartalma sem (koporsó felirat stb) mivel van ahol a betöltött évek számát szokás felírni. Sőt olyan jelenséggel is találkoztam, hogy ugyanannál az elhunytnál többféle "technikát" alkalmaztak. Ezért egyértelműbb a sírkő felirata, ahol évszámokat használnak.

2019. dec. 29. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 Estádio de Felchút ***** válasza:

Tizenévesen tényleg furcsa volt, de így jó és logikus, ahogy használjuk.


Kr.u. 21 az az első század.

Kr.u. 121 az a második század.

.

.

.

Kr.u. 1821 az a tizenkilencedik század.

Számolni nem nullával kezdünk, hanem eggyel.


Ami még érdekes:

- ha negyvenes, ötvenes, hatvanas, hetvenes stb. éveket említünk, akkor mindenki 1940s, 1950s, stb-re gondol. Na de ha tízes éveket mondunk?

- A "múlt században" ugye 100 évig a XIX. századot jelentette, rengeteg írott könyv így hivatkozik rá. Most ha 2019-ben egy idős néni/bácsi a múlt századról beszél, akkor melyik századra gondol? (nem, nem egyértelmű a válasz)

- és az örök klasszikus: mikor volt az ezredforduló?

2019. dec. 29. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 2*Sü ***** válasza:
92%

Az, hogy a sorszámozást eggyel kezdjük, az valóban okoz ilyen problémát.


Sőt ugye nem csak az évszázad, hanem az évezred, évtized is problémás. Lehetne használni a 19. század helyett esetleg az 1800-as évszázad kifejezést, az feloldana némi gubancot, de több furcsa sajátosság ugyanúgy fennmaradna. Pl. 2019. december 31-én nem ér véget az évtized, hiszen az évtizedbe bele tartozik a 10., azaz a 2020-as év, annak minden napja és perce, így az évtized 2020. december 31-én ér véget.


> Én 22 éves 3 hónapos vagyok mégsem hívom magam 23 évesnek


22 évet már betöltöttél. Most taposod a 23. évedet. Még nem telt le a 23. év, így még nem mondhatod el, hogy 23 (teljes) évet éltél, de a mégiscsak a 23. évedben jársz. Igen, itt van egy nyelvi konvenció, ezt az életévet úgy nevezik, hogy „22 éves korban”, ami azt jelenti, hogy „22 teljes évet már megélve, de 23-at még nem”.


~ ~ ~


Egyébként pl. a zenében is megjelenik ez a furcsaság. A hangközök nem a hangok távolságát, hanem azt határozza meg, hogy a hangközön belül hány hang van. Így ha ugyanaz a hang, azaz 0 lépést kell tenni a zongora fehér billentyűink, azt nevezzük prím hangköznek, ami a latin 1 számból ered. A szekund hangköz a latin 2 számból ered, de a hangköz maga csak 1 lépés a zongorán. Az oktáv a latin 8 szóból ered, de csak hetet kell lépni a zongorán.


~ ~ ~


Igazi általános feloldás az lenne, ha nem 1-el, hanem 0-val kezdenénk a sorszámozást. Így:

0. év – 0. évtized – 0. évszázad, az évszázad 0. évtizede – 0. évezred

9. év – 0. évtized – 0. évszázad, az évszázad 0. évtizede – 0. évezred

10. év – 1. évtized – 0. évszázad, az évszázad 1. évtizede – 0. évezred

19. év – 1. évtized – 0. évszázad, az évszázad 1. évtizede – 0. évezred

20. év – 2. évtized – 0. évszázad, az évszázad 2. évtizede – 0. évezred

99. év – 9. évtized – 0. évszázad, az évszázad 9. évtizede – 0. évezred

100. év – 10. évtized – 0. évszázad, az évszázad 0. évtizede – 0. évezred

1847. év – 184. évtized – 18. évszázad, az évszázad 4. évtizede – 1. évezred

1999. év – 199. évtized – 19. évszázad, az évszázad 9. évtizede – 1. évezred

2000. év – 200. évtized – 20. évszázad, az évszázad 0. évtizede – 2. évezred

2019. év – 201. évtized – 20. évszázad, az évszázad 1. évtizede – 2. évezred


Látszólag ezzel megszűnne egy probléma. (Cserébe viszont jönne egy csomó új probléma.)


Az ember nem véletlenül számol úgy, ahogy:

Van 1 almám. Van még 1 almám, az már 2 alma. Van még 1 almám, az már 3 alma…

A sorszám és a darabszám ezért függ szorosan össze. Ha 23 almám van, akkor az utolsó alma a 23. az almák sorában.

Viszont ha 0-tól kezdjük a sorszámozást, az 1. alma helyett 0. alma van, a 2. alma helyett az 1. alma, így a 23. alma helyett a 22. alma. 23 almám van, de nincs 23. almám. Nem véletlen, hogy kvázi minden kultúrában a darabszám és a sorszám egymás analógiái. Nem tudok olyan nyelvről, ahol nem 1-el kezdődne a sorszámozás. A 0-val kezdődő sorszámozás annyira idegen az ember alapvető gondolkodásától, hogy sehol nem alakult ki. Az 1-el való sorszámkezdés annyira egyszerű és sokkal ősibb, hogy kvázi mindenhol ezt használják. Az már csak későbbi fejlemény, hogy elkezdünk matekozni, csoportosítjuk a „valamiket”, különbségeket számolunk, stb…


Pl. az informatikában a legtöbb programnyelvnél a tömbök sorszámozása 0-val kezdődik. (Tömb ugye több különböző változó (szám, szöveg) tárolására szolgáló struktúra.)

Pl.:

hét_napjai = [0: 'hétfő', 1: 'kedd', 2: 'szerda', 3:'csütörtök', 4:'péntek', 5:'szombat', 6:'vasárnap']

Ugye itt a tömb elemeire a sorszámukkal hivatkozunk:

hét_napjai[0] = 'hétfő'

hét_napjai[1] = 'kedd'


És itt jön be a probléma. Van mondjuk egy darab(tömb) függvény, az visszaadja, hogy hány eleme van a tömbnek:

darab(hét_napjai) = 7

Oké is a dolog, hiszen 7 nap van egy hétben. De mikor az utolsó nap nevét kellene meghatározni, akkor jön a bonyodalom. Hiszen az utolsó elem sorszáma a 6., viszont a tömbben szereplő elemek száma hét. Tehát az utolsó napot így kapod meg:

hét_napjai[ darab(hét_napjai) - 1 ] =

= hét_napjai[7-1] =

= hét_napjai[6] =

= 'vasárnap'


Ezek a a „darab(…)-1”-ek lépten-nyomon megjelennek programok forráskódjaiban.


Meg még egy csomó probléma fel tud merülni a 0-val való sorszámkezdés esetén.


~ ~ ~


Tehát fogadjuk el, hogy az 1-el való sorszámkezdés az a természetes, annyira természetes, hogy nem tudok olyan kultúrát, ahol alternatív sorszámozás lenne. Fogadjuk el, hogy ez bizonyos sajátos „problémákkal” jár. Fogadjuk el, hogy bár ez a probléma elvileg megoldható lenne, a megoldás kvázi majdnem ugyanannyi más problémát vetne fel. Tehát fogadjuk el, hogy bár az 1-el való sorszámkezdés sajátos problémákkal jár, ezen nem kell változtatni, egyszerűen csak meg kell szokni, meg kell érteni a jellegüket.

2019. dec. 29. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
100%

Feltalálták már a naptárreformot.

Ha nem tetszik a mostani, akkor harcolj azért, amit jobban szeretnél.

De akkor dolgozd ki rendesen, indokold meg... főleg azt a részét, hogy miért kezdjük nullával a számítást mindenhol.

2019. dec. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 2*Sü ***** válasza:
77%
(Egyébként az életkor esetén is van némi életkori sajátosság. Egy ideig az ember kicsit pontosabban számol. Hány éves vagy Pistike? 6 és fél. Aztán van egyfajta felnőtté, nagyobbá vágyódás, az ember várja, hogy idősebb legyen, rájön, hogy lehet csalni felfele. Hány éves vagy Pistike? 12 éves LESZEK. (Értsd: 11 és fél éves). Aztán valahol húszon, harmincon túl már az ember fiatalabbnak akarna lenni. Csal, de már nem felfele, hanem lefele. Hány éves vagy István? 40 múltam. Vagy: Alig múltam 40. (Értsd: 42 éves). Aztán az ember beletörődik, hogy megöregedett, ki jobban, ki rosszabbul, de egy idő után már szinte csak az évtizedeket számolja. Hány éves Pista bá'? 70 is elmúltam már. (értsd: 73 éves) Vagy: benne vagyok a 8-dik évtizedemben. És jön a 100. életév, amikor az ember újra gyerek módjára számolja az életét. Hány éves Pista bácsi? 100 és fél!)
2019. dec. 29. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:
de 1821 18-assal kezdődik, így sok ember arra asszociál tudat alatt először hogy 18.század
2019. dec. 29. 12:10
 18/31 anonim ***** válasza:
70%

Igen, csak akkor az 1. év az hányadik század? Nulladik, vagy első? Mert az asszociáció szerint nulladik kellene, hogy legyen, de ilyet nem sűrűn szoktunk mondani, így kizárásos alapon az 1. évszázadról beszélünk.


Ez egy ugyanolyan dolog, mint bármi más a világon; meg kell tanulni. Hoztak egy szabályt, így mindenkinek ahhoz kell(ene) tartania magát, aki pedig nem, az bonyodalmat okoz.

Ezt úgy lehet a legegyszerűbben megjegyezni, hogy tételezzük fel, hogy elmész a boltba vásárolni és csak 100-forintosaid vannak. Az eladó azt mondja, hogy 1643 forintot kér tőled. Hány darab 100-forintossal tudod kifizetni?

Ahány darabbal, annyiadik évszázadba esik az 1643.

Ennek megfelelően az 1700 még a 17. században van, az 1701 már a 18.-ban.

2019. dec. 29. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 TappancsMancs ***** válasza:

Az értelme más annak a két meghatározásnak ami itt felmerült. Kérdező! Szerintem keversz két fogalmat, két megfogalmazást, két időbeli kifejezést.


- 1800-as évek

- 18. század


Ezt szokták összecserélni, illetve nem megkülönböztetni. Akkor hogy is van ez a két időbeliség? Mert nem bonyolult ez.


Az 1800-as évek jelenti azt, hogy minden ezernyolcszázzal kezdődő év.


A századokat meg úgy számoljuk, hogy felosztjuk az idővonalat 100 évekre, és minden kerek 100 év tartam, az egy-egy évszázad. Mintha lenne egy papírcsíkod, amit 100 éves darabokra vágsz, az mindegyik egy-egy évszázad.


- 1800-as évek = ezernyolcszázzal kezdődő évek, elején mindig 18..

- 19. század = vagyis a 19. száz év szakaszában


Így most a közeli szilveszter miatt, mondjuk előreugrunk és példaként a 2020-as évet vesszük.


2020 = a 21. évszázad, a 21. száz évnyi szakaszban van

2020 = a 2000-res évek, minden év ami úgy kezdődik, hogy 20..


Szerintem érthető a magyarázatából is, de csináltam egy diagramot.

[link]

2019. dec. 29. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 TappancsMancs ***** válasza:

Esetleg még az segít ebben, hogy a századok mindig a névértéké-IG tartanak.


I. század az 100-ig tart

II. század az 200-ig tart

XX. század az 2000-ig tart

XXI. század az 2100-ig tart


Vagyis minden század addig tart, amennyi a vége évszámmal írva.

2019. dec. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!