Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Titeket nem idegesít hogy a...

Titeket nem idegesít hogy a század és az évszám eggyel mindig el van tolva?

Figyelt kérdés
Pl. 1821 az a 19.század Tudom hogy így logikusabb az első évszázad miatt, de megéri miatta elrontani az összes többit? Neked ez annyira idegen.
2019. dec. 29. 08:51
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
53%
Engem is idegesített, aztán C++ programozó lettem, ami azt jelenti, hogy 0-tól kell számoljak, így megbarátkoztam a dologgal.
2019. dec. 29. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:

Maguk az évek, és az évszázadok számolása két külön dolog.


Kr. u. 1 - Kr. u. 100-ig volt az I. évszázad. Másképpen ezt a keresztény időszámításban nem tudjuk számolni (annak nincs értelme, hogy nulladik évszázad, hiszen ha cukorkákat számolsz a tenyeredben, akkor sem 0-tól kezded a számolást). Az évszázadok számolása is csak I-vel kezdődhet.


Nem tudom, miért kéne idegesítőnek lennie annak, hogy 1821 a 19. század. Erre egy kisgyerek is rá tud érezni, és meg tudja szokni, ha normálisan megtanulja használni.

2019. dec. 29. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:

100 ig, az nyitott, vagy zárt felső korlát.

Tehát 100 benne van, vagy nem?


Nyelvtanilag ha 4ig van munkaidő, 4kor már nem dolgozik, aki nem kap extra fizetést.

100ig tart az első század, akkor...

2019. dec. 29. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 TappancsMancs ***** válasza:

Az egy pontatlan kronológizálás, amit az oktatásból is törölni kellene. Nézzük csak meg miért is...


Idézet a téves kronológizálásból:


"Az első száz évet nevezzük az I. évszázadnak: 1-től 100-ig.

A második száz évet a II. évszázadnak: 101-től 200-ig stb."


Mi is ezzel a gond!


Ezzel bizony az a gond, hogy ez nem ölel fel 100 évet, csak 99-et. Ugyanígy az évezred téves kronológizálásában ez a pontatlanság oktatott, ami meg nem tesz ki 1000 évet, csak 999-et.


100 december 31-től, egészen 101 január 1-ig eltelik 1 év, ami nincs a kronológiában benne. :) Így a gyakorlatban 99 éveket neveznek évszázadnak, és kimaradnak belőle évek, amik sehova sem sorolódnak.


Tehát az I. évszázad az tart 100-ig, vagyis 100 december 31-ig.

A II. évszázad meg csak 101 január 1-én kezdődik.


Mi lett a két időpont közötti idővel? Mert az így nincs besorolva a kronológiába!


A köztes és besorolatlan kieső idő miatt ez téves meghatározás, mert mi van akkor a 100 december 31. és 101 január 1-je között? Semmi?


Szintén iskolai idézet:

"A harmadik ezer év a III. évezred: 2001-től 3000-ig."


Ez ugyebár nem tesz ki ezer évet, csak 999 évet, tehát nem évezred!


Valójában ahogy elkezdődik a 2000-es év, az már a III. évezred. De suliban az ötösért lehet a tévesen számoltat, tévesen meghatározottat mondani. :D

2019. dec. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..


Szerintem mindenki jobban járna, hogyha befejeznéd a fölösleges okoskodást...

2019. dec. 29. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:

#23, egy évszázad az 100 db év.


Az I. évszázad Kr. u. 1-ben kezdődik, és 100-ig tart, ami így 100 db év. A II. évszázad 101-ben kezdődik, és megint 100 db évig tart, azaz 200 az utolsó éve. És így tovább.

2019. dec. 29. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 TappancsMancs ***** válasza:
Ja igen elírtam :D valamit nagyon összekavartam benne és még azt is összevissza írtam ... jájjj :) tekinthető tárgytalannak
2019. dec. 29. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..


Ez is érdekes vita volt, és lám eltelt majdnem 10 év :)

2019. dec. 29. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 2*Sü ***** válasza:

Bár „visszaszívtad” a válaszodat, azért elemezgessük kicsit…


> Az első száz évet nevezzük az I. évszázadnak: 1-től 100-ig.

> A második száz évet a II. évszázadnak: 101-től 200-ig stb.

> 100 december 31-től, egészen 101 január 1-ig eltelik 1 év, ami nincs a kronológiában benne.


Megszoktuk, hogy intervallumokat pontokkal határolunk. Viszont pont az időnél gyakran maguk az intervallumhatárok maguk is intervallumok. Gyakori kérdés – tényleg belefutottam itt a GY-n vagy egy tucatszor –, hogy ha valamit mondjuk március 15-ig kell postára adni, akkor abba a 15-e még beletartozik-e vagy sem.


Ha az időintervallum határai maguk is időintervallumok, akkor maga a fő intervallum a kezdeti intervallum kezdetétől a végső intervallum végéig tart. Pl. szoktuk azt mondani, hogy a hét az hétfőtől vasárnapig tart. Vagy azt, hogy az év januártól decemberig tart. Nyilván a hétbe beletartozik még a vasárnap teljes egésze, annak minden órája, perce, másodperce. Ahogy az évbe bele tartozik a december, annak minden napja, az utolsó nap utolsó órája, az utolsó óra utolsó másodperce.


Tehát:

1-től 100. évig = 1. év január 1. 0:00:00-tól 100. december 31. 23:59:59,9999…-ig


~ ~ ~


És ez is okoz némi bonyodalmat. Ugye december 23-án volt hétfő. Ma, december 29-én van vasárnap. Ez egy hét. De ha egyszerűen a napok sorszámát kivonjuk egymásból, akkor valami nem stimmel: 29-23 = 6. Hát akkor hat napos lenne ez a hét? Hiszen ha a végéből kivonjuk az elejét, akkor csak a hosszát kapjuk. Nem? Nyilván nem. Ilyenkor hozzá kell adni egy napot, mert a december 29 így intervallumhatárként az valójában december 29. 23:59:59,9999 ≈ december 30. 0:00:00.

2019. dec. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 TappancsMancs ***** válasza:

Igen összevissza írkáltam. Ha csak nyomnak rá egy pirosat az se baj :)


Megpróbálom normálisan összeszedni.


Szerintem az fedné a tényleges kronológiát, hogy:


0 január 1-től - 99 december 31-ig

és

100 január 1-től - 199 december 31-ig


Mert ha 1-től számoljuk, akkor egy év kimaradt az elején és görgeti tovább a kronológia (fölöslegesen).


Mert ugye mi volt az első évig? Mi volt 1-ig? Gyakorlatilag a 0. év március 15. az első évszázadhoz tartozik.

2019. dec. 29. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!