Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A világegyetem ugye véges és...

A világegyetem ugye véges és van határa (ami tágul), de azon túl mi van?

Figyelt kérdés

úgy értem mi található a másik oldalon? Vajon ott egy másik világ van? Vagy a semmi? Szerintetek?


A válaszokat előre is köszönöm



2020. febr. 28. 23:58
1 2
 1/20 Papi Gonzales ***** válasza:
100%

az én tudásom szerint a megfigyelhető univerzumnak van határa


miből gondolod hogy van másik oldal?

2020. febr. 29. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
Semmi sem utal rá, hogy létezik olyan, hogy "azon túl".
2020. febr. 29. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

"véges és van határa (ami tágul)"

A mi megszokott dimenzióinkban nincs határa. Egy eddig ismeretlen dimenzióban lehet, de ott nem tudunk átmenni, szóval innentől sci-fi kategória. Lehet szomszédos univerzum, Valhalla, szivárványos unikornis legelő... bármi.

2020. febr. 29. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Nincs azon túl. A vége után nincs semmi, még tér sem. Az összes elképzelhető tér az univerzumon belül van. Szóval utána nem a semmi van, hanem még a semmi sincs. Hát azt meg hogy lehet elképzelni?- kérdezhetnéd. A legjobb hasonlat erre: hogyan képzelted el magadat születésed előtt pl 5000 évvel? Nem mondhatod, h sehogy, mert az már valamiféle elképzelés, miközben még a szó sem létezett az akkor nem létező lényednek. Tehát nincs is min elmélkedni.
2020. febr. 29. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Az is lehet, hogy semmi, legalábbis az semmi általunk értelmezett dolog nincs. De persze a logika azt diktálja hogy van valami pl ott a multiverzum elmélete. Csak ott is felmerül, hogy akkor azon túl mi van. Lehet ezen elmélkedni, csak értelme nincs mert a jelenlegi tudásunk arra sem elég hogy a saját naprendszerünket megértsük.
2020. febr. 29. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Röviden és velősen:

azon túl az ismeretlen van.

Minden más: találgatás.

2020. febr. 29. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 2*Sü ***** válasza:
100%

> A világegyetem ugye véges és van határa


Ugye? Koránt sem ugye…


A kérdés nyitott, de egy eléggé elfogadott álláspont, hogy a világegyetem véges kiterjedésű, de határtalan. Erre jó analógia a gömb, aminek a felülete véges – véges számú mozaikdarabbal lefedhető –, de határa nincs. A Földön bármerre is mész, soha nem jutsz el egy tábláig, hogy „Ne menjen tovább, itt a Földfelület vége”. Persze ez egy kétdimenziós analógia, ugyanezt kellene három dimenzióban elképzelni, ha tudnánk. De nem tudjuk vizualizálni, maximum matematikai eszközökkel le tudjuk írni.


Ha valóban ez a helyzet, akkor értelmetlenné, jelentés nélkülivé válik maga az a kifejezés, hogy „a világegyetem határán túl”, mert nincs neki határa.


~ ~ ~


De tegyük fel, hogy a világegyetem nem határtalan. Akkor a válasz az, hogy a határán túl nincs semmi. Hiszen az univerzum minden létező dolgok összessége, így bármilyen létezőt is tételeznénk fel, ami az univerzum határán túl van, azaz az univerzumon kívül, akkor az egy létező dolog, így része kell, hogy legyen az univerzumnak, tehát rosszul állapítottuk meg az univerzum határát.


Persze itt már bejöhetnek mindenféle ontológiai kérdése, hogy mit tekintünk létezőnek, stb…

2020. febr. 29. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Kérdező!

Ezt már legalább 8-szor részletesen kifejtettük itt.

Neked sem tilos visszanézni!

2020. febr. 29. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
42%

Nem szabad beleragadni az ilyen kérdésekbe sokáig, mert depresszióhoz és szorongáshoz vezet ha sokáig agyalsz rajta.

Van egy népszerű feloldása a problémának, mégpedig a vallás. Isten teremtett mindent. Vagy Isten az egész mindenség és mi is a részei vagyunk, egyszerre Istenek és minden.

Vagy megfogadhatod egy elméleti fizikus tanácsait aki felismerte hogy egyelőre nem tudhatunk mindent de attól még törekedhetünk rá amíg élünk.

https://www.youtube.com/watch?v=3qspumtA9a0

2020. febr. 29. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 EagleHUN ***** válasza:

Jó az amit #7 ír.

Csak annyival egészíteném ki hogy még ezen a véges kiterjedésű de határtalan világegyetemen belül értendő egy általunk belátható univerzum térrész (ez is gömb).

Ami ezen a belátható részen kívül van azt értelemszerűen nem látjuk és meg sem láthatjuk soha, ennek ellenére ezekről a részekről még képesek vagyunk információt gyűjteni, pl a strukturáltságából kiindulva.

Tehát az egészre sincs rálátásunk csak egy részére még az is lehet hogy nagyon kicsi részére...


"A belátható univerzum körülbelül 28 milliárd fényév, és hozzávetőlegesen 125 milliárd galaxis népesíti be."

[link]

2020. febr. 29. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!