Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy pestishez hasonló...

Ha egy pestishez hasonló járvány törne ki, mivel tudnának manapság többet tenni a megállításában mint tették a középkorban?

Figyelt kérdés

Egy ilyen viszonylag “ártalmatlan” járvánnyal mint a koronavírus nem tudnak mit kezdeni, megbénítja az egész világot.


Ha ne adj Isten egy komoly járvány lenne mit tudnának kezdeni vele?


2020. márc. 11. 13:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon régóta ilyen esetekre próbál felkészülni pár nemzetközi szervezet, pl:

[link]

[link]

Hogy milyen sikerrel, az majd kiderül, de gondolom nem középkori módszerekkel dolgoznak.

2020. márc. 11. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Eleve azaz első,hogy nem rontásnak vagy boszorkány átkának tartjuk a betegsegeket ez már egy nagy lépés.


A világ megbénitása egyszerű kb.kézfogással terjed,nincs gyógymód. vagy belehalsz vagy nem.


Ha van ellenszer/gyógymód akkor tömeges beoltás és karantén.

Ennyi nincs jobb módszer.

2020. márc. 12. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az orvoslás történetében a tüneti kezelés volt mindig előtérben, hiszen magát a kórokozót be sem tudták azonosítani sokáig, illetve már az is nagy előrelépés volt, amikor rájöttek, hogy mikroorganizmusok terjesztik a járványokat, mert a legtöbb tömeges megbetegedés ennek köszönhető, de nem mind, például a vitaminhiányos betegségek, mint a skorbut is járványszerűen jelentkeztek és ez hátráltatta a gyógyításukat egy ideig.

A baktériumokkal, mint a pestist okozó Yersinia pestis bacilus végül sikerült az antibiotikumokkal felvenni a harcot, amelyek magát a fertőzést okozó mikroorganizmust pusztítják el, vagy ritkítják meg, ám a vírusok esetében erre továbbra sincs mód, csak áttételesen lehet ellene fellépni, végeredményben marad a gyakran bevált tüneti kezelés, amelynek lényege, hogy a káros hatásokat csökkentsük és életben tartsuk a beteget, amíg a szervezete magától legyőzi a kórt.

Ebben hatalmas előrelépések vannak a középkor óta, amikor sem a kémia, sem a biológia, sem a gyógyszerkutatás nem járt magas fokon, de még a mechanika, vagy a gépgyártás sem, hogy lélegeztető gépet tudtak volna szerkeszteni és nyilván az alkalmazott virulógiai terápiák következtében csökken a járvány súlya, amely modern kezelés hiányában sokkal súlyosabb is lehetne, főleg mivel régen nem tudták olyan könnyen befolyásolni, javítani a páciensek immunrendszerét, ellenálló képességét, hogy az képes lehessen legyőzni egy rendkívül változatos módon mortalitást okozó vírust.

2020. márc. 12. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Annyit hozzátennék az előző válaszomhoz, hogy sajnos az emberi felelőtlenség miatt mára kialakultak szuper kórokozók, amik például a penicillinre rezisztensek, mert nyakra, főre felírták minden piszlicsáré megbetegedésre, illetve nem vitték végig a terápiát, így a kórokozó csak legyengült, de nem pusztult el és felerősödve, megint elszaporodva a gyógyszer már kevésbé hatott rájuk, de szerencsére másfajta antibiotikumokkal továbbra is kezelhetők ezek a betegségek - addig, amíg azokra is rezisztensekké nem válnak.

Az viszont mindenképpen előny a baktériumokkal szembeni harcban, hogy mint külön organizmusok elvileg minden körülmények között valamivel elpusztíthatók, lényegében csak olyan módszert kell keresni, ami az emberi szervezetet nem veszélyezteti, vagy viseli meg súlyosan, ezért a pestis bármilyen formája fejlett technológiájú országban viszonylag könnyen legyőzhető, főleg ha a járványügy is hatékonyan meg van szervezve.

Sajnos a vírusok, mint az köztudott, beépülnek az emberi sejtekbe, így ott ilyen látványosan nem lehet eredményt elérni, közvetlenül nem elpusztíthatók a saját sejt elpusztítása nélkül, bár ebben is hihetetlenül nagyok az előrelépések, tudtommal még azokban az extrém esetekben is, amikor a vírusok magát az emberi védekezőrendszert támadják meg, mint a HIV, vagy az AIDS vírusok esetében, így komoly reményünk lehet arra, hogy a mostani járványt is sikerül teljes mértékben legyőzni, a kórokozót ártalmatlanná tenni.

A viszonylag csekély, de a megszokott járványok közül mégis a legnagyobb mortalitást okozó vírus miatti pánik oka főleg abban kereshető, hogy attól függetlenül, hogy a legtöbb ember ellenállóképessége folytán védett ugyan ellene annyira, hogy ne haljon bele a kitörő betegségébe, ha megfertőződik, csakhogy előre ezt nem lehet biztosan tudni, hogy nem e pont a halálozási rátát gyarapítja, amely ahhoz azért elég magas, hogy számításba kelljen venni. Sajnos az immunrendszer állapotának meghatározására nem létezik egzakt mérőszám, mert bonyolult összefüggések kombinációiból adódik.

Nem beszélve a határesetekről, amik megfelelő kezelés nélkül tragikus véget is érhetnek, ezért a legjobb, ha betartjuk az előírásokat, fegyelmezettek maradunk és akár elkapjuk, akár nem a kórságot, türelmesen viseljük a következményeit, bármilyenek is legyenek azok - saját és embertársaink érdekében.

2020. márc. 13. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Elöző. Válaszod elsőrésze teljesen igaz,főleg a magyar egészségügy szeret félbehagyni terápiákat. Nagyapám is 4ilyen félbehagyott terápiába haltbele.

Az elsőt kelett volna rendsen végig csinálni,nem pedig amikor jobban van leállitani a gyógyszereket.

2020. márc. 13. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!