Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány kombináció létezik? Matika?

Hány kombináció létezik? Matika?

Figyelt kérdés

A feladat: hány kombináció létezik, ha csak a köv. számokat lehet használni: 10,15,20,25,30,35,40; és 5 számjegynek az összege 100 kell, hogy legyen.

Jól lenne ha le is tudnám írni őket, de valahogy még nem jöttem rá, hogy milyen "algoritmust" lehetne erre a feladatra használni.

Tudna valaki segíteni? Legalább a darabszámot kiszámolni?

Előre is köszönöm.


2020. szept. 10. 18:39
 1/6 A kérdező kommentje:

Esetleg ilyen módon fel lehetne őket sorolni:

Excelben, ki lehetne írni az összes kombinációt az adott halmazból, ami kombináció lenne ismétléssel, tehát C(n+k-1/k), ami ha jól számoltam 252.

Csak nem tudom, hogyan áljak neki.

2020. szept. 10. 18:48
 2/6 A kérdező kommentje:
Csak most vettem észre, hogy kihagytam a 40 a számításból, szóval 462 kombináció létezik. Ebból kellene kiválogatni, amiknek az össze 100 (mármint az 5 számnak az összege).
2020. szept. 10. 18:54
 3/6 A kérdező kommentje:

Eddig úgy kezdtem, hogy az első oszlopba beírtam, 66 db 10-est, 66 db 15-öst, stb.

Hogyan fogjak neki a második oszlopnak? És így tovább?

2020. szept. 10. 18:56
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha jól értem; hányféleképpen lehet 5 számot kiválasztani (akár többször is) úgy, hogy azok összege 100 legyen?
2020. szept. 10. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Már rájöttem, de azért leírom, hogyan:

Létezik egy weboldal, ami kiírja az összes kombinációt: [link]

Innen bemásoltam a kombinációkat excelbe (természetesen ABCDEFG betűket használtam a sorozatokhoz), a betűket átváltottam az adott számokra, egy SUM parancs, egy kis feltételes formázás (hogy egyenlő 100), és tadám.

Köszönöm mindenkinek a segítségét.

Ha minden igaz 23 db kombináció létezik, ami megfelel az adott feltételeknek.

2020. szept. 10. 19:25
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez nagyszerű, csak az a baj, hogy fogalmad sincs, hogy jött ki. És egy következő feladatnál (az életben) hogyan fogsz rájönni, milyen portált kell nézni és mit felírni?

Ennek csak az az egy módja,hogy a feladat szövegét értelmezve, a tanult kombinatorikai szöveggé kellene alakítani. Mert az adja az algoritmust.

2020. szept. 11. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!