Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet a Föld sebességét...

Hogyan lehet a Föld sebességét a kozmikus háttérsugárzáshoz mérni?

Figyelt kérdés

2020. dec. 22. 14:45
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha megmondod pontosan hogy a kozmikus háttérsugárzás milyen irányba megy, és milyen sebességgel, akkor én megmondom a Föld sebességét, addig nem.
2020. dec. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Na hát pont ez a bajom nekem is vele. Ezeket kaptam:

- [link]

- [link]

- [link]

(How come we can tell what motion we have with respect to the CMB? rész)

- [link]


Nem tudok elég jól angolul hogy megértsem, ezek elvileg ezt irják le.

2020. dec. 22. 14:54
 3/9 Mojjo ***** válasza:
66%

Már megválaszoltam neked a másik kérdés alatt...



https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

#16-os válasz.

"ha egy elektromágneses sugárzás forráshoz közeledsz, annak az EM sugárzásnak a hullámhossza csökken, ún. kékeltolódást szenved, ha távolodsz, a hullámhossz nő, vöröseltolódast szenved.


A kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás forrása maga a teljes univerzum - szűk 300 ezer évvel az ősrobbanás után a világegyetem addig plazma halmazállapotban lévő anyaga eléggé lehűlt, hogy az atomtörzsek befogják az elektronokat, így az addig a fény számára átlátszatlan anyag hirtelen átlátszóvá vált, gyakorlatilag kiszabadult. Ennek a maradványa ez a sugárzás és ezért mondhatjuk hogy a teljes univerzum a forrása.


Ahogy átszeljük az univerzumot, egy irányban (a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzáshoz képesti menetirányban) a kék felé fog eltolódni ennek a sugárzásnak a hullámhossza, az ellenkező irányban a vörös felé. Ennek mérésével megállapítható milyen gyorsan és milyen irányban mozgunk hozzá képest, anélkül, hogy bármiféle EM sugárzashoz inerciarendszert - vagy barmilyen koordinátarendszert - kellene rögzítenünk."

2020. dec. 22. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Mojjo ***** válasza:
Amúgy ha érdekel a tudomány, nagyon hasznos megtanulni angolul. Gyakorlatilag megúszhatatlan.
2020. dec. 22. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Mojjo ***** válasza:
@1: Minden irányba és fénysebességgel.
2020. dec. 22. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

"Már megválaszoltam neked a másik kérdés alatt..."

Igen, most már látom én is. Előbb irtam ki ezt a kérdést :)


Ezt irod:

"Ahogy átszeljük az univerzumot, egy irányban (a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzáshoz képesti menetirányban) a kék felé fog eltolódni ennek a sugárzásnak a hullámhossza, az ellenkező irányban a vörös felé."

Aztán meg az #5-ben:

"@1: Minden irányba"

Ha minden irányban mozog a háttérsugárzás, akkor melyik az a haladási irány, amelyikben kéket szenved el? Akkor elvileg minden irányban kékeltolódást kellene mérnünk (és ugye vöröset is egyszerre), nem?


(Igen, tudom, hogy kéne, tanulom is, de még nem vagyok azon a szinten, hogy ezeket a leirásokat megértsem. Ki tudok belőle hámozni egész mondatokat is (remélhetőleg megfelelő forditással), de ez nem biztos, és sajnos kevés is a megértéshez.)

2020. dec. 22. 15:10
 7/9 Mojjo ***** válasza:
66%

"Ha minden irányban mozog a háttérsugárzás, akkor melyik az a haladási irány, amelyikben kéket szenved el?"


A "fényforrás" ahogy írtam, a teljes univerzum. Ezért háttérsugárzás. Ad egy sugárzási hátteret. Mindenfelé és mindenfelől.

Vedd példának azt, hogy mindenfelől körbe vagy véve lámpákkal, amik mondjuk 580 nm-es sárga fénnyel világítanak. Minden irányból kapod ezt a fényt. Ha elindulsz egy irányba, azt fogod tapasztalni, hogy a haladási irányodba mért fény hullámhossza, teszem azt, 570 nm lett, mert megrövidült, kékeltolódast szenvedett. És már sejtjük, hogy ha a haladási irányoddal ellentétes irányba mérsz, akkor a vörös felé látod eltolódni a hullámhosszt. Így meg tudod állapítani, merre mozogsz és milyen gyorsan. És ezt pontosan az teszi lehetővé, hogy mindenfelől meg vagy világítva a lámpákkal.


"Igen, tudom, hogy kéne, tanulom is"


Akkor az irány jó, a többi meg meglesz :) Néha amúgy szerintem érdemes ismeretterjesztő cikkeket, sőt, akár tudományos publikációkat is olvasgatni, van egy elég speciális nyelvük, jó ha szokja az ember. Akkor is, ha sok mindent nem értesz még - akár egy szótárral mellette. Tökmás ez a nyelvezet, mint a sima, utcai angol.

2020. dec. 22. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Biztosan az én ismereteim hiányosak, de ebből nekem az jön le, hogy akkor ki lehetne jelölni egy (az?) abszolút nyugvó pontot az univerzumon belül. Ami tekinthető abszolút nyugalomban lévőnek az univerzumhoz képest. Csak ki kell mérni, hogy mely irányba és milyen sebességre gyorsulva (lassulva) a legalacsonyabb a kék- és vöröseltolódása a háttérsugárzásnak.

Ez azonban megint csak ellene szólna a rel elmnek, nem?

2020. dec. 22. 15:28
 9/9 Mojjo ***** válasza:
@8: A kozmikus háttérsugárzáshoz képest lenne nyugvó az a pont, máshoz képest meg nem. Ahhoz a ponthoz lehet persze inerciarendszert rendelni, ami viszont egyenértékű lesz minden más, hozzá képest mozgó inerciarendszerrel. Emiatt nem mond ellent a rel elmnek.
2020. dec. 22. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!