Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hallottatok már erről a...

EagleHUN kérdése:

Hallottatok már erről a tudományos balesetről (incidensről)?

Figyelt kérdés

[link]


https://www.youtube.com/watch?v=mD4J5VUwiAs


Egy orosz tudósnak

Anatoli Petrovich Bugorski -nak

1978 -ban valahogy sikerült "belenéznie" egy 7GeV -os elektrongyorsító protonnyalábjába ami áthaladt a fején.

200-300 ezer Röntgennek megfelelő dózist kapott de csak azon a kicsi ponton és könyékén.

(1000 röntgen már halálos dózis.)


Túlélte és mind a mai napig él. Bár komoly mellékhatásoktól szenved.


Szerintetek szerencséje volt?

Arról azért lehetett eddig is tudni hogy ha csak pl végtagot ér akár a halálos dózis többszöröse is az simán túlélhető.

De fejen keresztül ezért már igen érdekes.


Egy mai pl nagy hadron ütköztetős hasonló baleset ahol sokkal több az energia vajon ugyanígy túlélhető lenne?



2021. ápr. 4. 20:43
 1/9 anonim ***** válasza:
90%
Hallottam.
2021. ápr. 4. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Z003 ***** válasza:
100%

Hátha abból indulunk ki hogy ha neutronokat gyorsítanak nagyobb energiával mint ennél a balesetnél, szerintem még kisebb gondot okozna. Mer a neutronok még az előtt elhagyják a testet mielőtt elkezdenék leadni az energiájukat.


De ha bármi más részecske lenne szerintem nagyon gyorsan megfőne az áldozat.

2021. ápr. 4. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az esetben "dózisról" beszélni kicsit félrevezető. A testének a többi része nem kapott semennyi dózist. Egy koncentrált pontban kapta. Ahol kapta, illetve annak közvetlen környezetében el is haltak a sejtek, ahogy kell nekik.

Inkább ahhoz hasonlítható, amikor valakinek egy vasrúd áll a fejébe, és nem talál el semmi fontosan, nem pedig egy "klasszikus" nukleáris balesethez. Csak vasrúd helyett sugárzás volt.

2021. ápr. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
83%
Kicsit sokat ivott szerintem, normál balesetnek tekinthető oroszországban
2021. ápr. 5. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Igen #3 valóban több hasonló vasrudas balesethez hasonlít, amit simán túléltek az "áldozatok"
2021. ápr. 5. 08:51
 6/9 A kérdező kommentje:
#4 hahaha ez jó volt.
2021. ápr. 5. 08:51
 7/9 A kérdező kommentje:

"Hátha abból indulunk ki hogy ha neutronokat gyorsítanak"


Nem #2 Neutronokat nem gyorsítanak önmagukban sehol. Lévén semleges részecske így semmi nem vonzza.

A megoldás hogy pl Deutérium iont gyorsítanak. Vagyis annak az egy protonját és az húzza magával az egy darab neutront is.

Azt hogy a neutron ütközése mit művelt (a protoné mellett) az eredményekből próbálják kihámozni.


(Ettől függetlenül ment a zöld.)

2021. ápr. 5. 08:54
 8/9 Fonyod ***** válasza:
60%

7es: a deutérium az egy hidrogén izotóp, ²H.

Egyébként igen, hallottam róla

2022. máj. 25. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

"7es: a deutérium az egy hidrogén izotóp, ²H."


Miből gondoltad hogy én ezt nem tudom?

Ott van a szövegben több részlet is ami még konkrétan utal is erre a tényre:

"Vagyis annak az egy protonját ..."

"Azt hogy a neutron ütközése mit művelt (a protoné mellett)"

2022. máj. 25. 23:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!