Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy működik a szemnyomásmérő?

Hogy működik a szemnyomásmérő?

Figyelt kérdés
Szóval attól, hogy valamit a kezemmel ismeretlen, és változó erővel hozzányomok a szemhez, hogy tudom meg, hogy a szemben mekkora nyomás van?

2022. febr. 16. 05:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az ismeretlen kézi erő csak felfekteti a műszer nagy felületű talpát a szemgolyóra. A rugóval vagy súllyal definiált mérőerőt már egy jóval kisebb mérőtalp kapja. A nagy felfekvőfelület és a mérőtalp közti elmozdulásból következtetnek a szemnyomásra.


[link]

2022. febr. 16. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ebből nekem nem világos. Rajz, vagy valami van valahol?
2022. febr. 16. 08:39
 3/5 anonim ***** válasza:
"Valami"-nek ott van a wiki-cikk egy historikus műszer (Schiøtz tonometer) fotójával, amin jól látszik a lényeg.
2022. febr. 16. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Két módszer van:

Egy rudat adott erővel nyomnak a szemgolyódhoz és mérik az elmozdulását. (A készüléket rögzítik a fejedhez képest)

Egy adott erősségű levegősugarat fújnak a szemedbe és mérik az elmozdulást (a szem felületére mérőábrát vetítenek, annak a torzulását mérik)

Az első pontosabb, de nem mindenki viseli el (én is azonnal pislogni kezdek), a másodikkal nincs ilyen gond, de kevésbé pontos.

2022. febr. 16. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nem látszik jól semmi. Én érteni akarom. Szóval induljunk ki abból, hogy én nyomom másnak a szemgolyójához! Ott tartunk, hogy én random, változó erővel hozzányomom valaki szeméhez, meg egy asztalhoz. Mi történik? Mert ha a rúd amit hozzányomok, nincs rögzítve ahhoz amit fogok, akkor ha nagyon hozzányomom, teljesen benyomódik, ha nem, akkor meg nem. Ha rögzítve van, akkor, ha nagyon rányomom, kinyomom a szemét. De nincs rögzítve, mert méri az elmozdulást. Ebből még mindig annyi történik, hogy amennyire rányomom, annyira mozdul el. Ha tudnám, hogy hogy működik, én is érteném kép nélkül is, de így nem értem a képekből se. Abból se amire rákerestem, mert csak vázlat, nem látok semmilyen súlyt se rugót, csak rátették külön a képre, hogy olyan is van rajta. És magyarul érdekel, ne legyen már ez bűn, meg szégyen!
2022. febr. 16. 14:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!