Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik olyan, hogy természete...

Létezik olyan, hogy természetes barlangokból bányásznak akár kőszenet, akár ércet?

Figyelt kérdés
Próbáltam utána nézni a bányászatnak, és a bányászat módját illetően rábukkantam például a külszíni fejtésre és a mélyművelésre. Értem is, hogy mi a különbség a kettő között, de felmerült bennem a kérdés, hogy természetesen kialakult barlangokban szoktak bányászni bármit? Ha igen, akkor mit?

2022. febr. 18. 09:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az már nagyon rég volt...
2022. febr. 18. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ma már nem, de az ókorban még előfordult. Ami ilyen könnyen hozzáférhető volt, azt már rég kibányászták. Ráadásul ma már a természetes barlangok természetvédelmi védelem alatt állnak.

pl: [link]

2022. febr. 18. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 hollófernyiges ***** válasza:
85%
Nem nagyon jellemző, mert barlangok inkább az üledékes mészkőben keletkeznek, amit a víz ki tud oldani, míg az ércek inkább a vulkáni kőzetekben gyakoriak. Kivételek persze lehetnek.
2022. febr. 18. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Valentino BROssi ***** válasza:
77%
Igen, először természetes a barlang, év milliók alatt kivájta a víz, szél és földmozgások. Aztán egy kicsit megcsákányozzák az oldalát, hogy kiférjen a csille, megtámasztják a járatokat, hogy ne omoljon be, mélyítik, hogy több érchez jussanak hozzá és akkor már mindjárt nem lesz olyan természetes.
2022. febr. 18. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Szénbányászatról nem tudunk. De ércbányászatra volt sok példa. Például Budapesten a Hárshegy oldalában lévő Bátori-barlangban találtak egyértelműen vasércbányászatra utaló leleteket. De Franciaorszgában is volt ilyen (már nem emlékszem a barlang nevére, nagyközönség számára látogatható /jártam is benne/, és megvannak a vasércbányászat nyomai is ha jól emlékszem X. század környékén művelték azt). Az Aggteleki barlangban denevér guanót bányásztak az 1700-as évek végén, 1800-as évek elején és használták talaj javításra, trágyázásra. Agyagbányászat is sok barlangban zajlott (már ahol volt fazekas munkára alkalmas agyag).
2022. febr. 18. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!