Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » El lehet-e mozdulni a világűrb...

El lehet-e mozdulni a világűrben pusztán belső energiák felhasználásával?

Figyelt kérdés

Nem ezós kérdés, teljesen tudományos.

Arra lennék kíváncsi, hogy lehetséges-e alkotni bármiféle olyan szerkezetet, amelyet ha kiteszünk a világűrbe, ahol semmi más zavaró dolog nincs, akkor pusztán belső folyamatokkal el tud-e ez a szerkezet mozdulni bármilyen irányba? Anélkül, hogy anyagot lökne ki magából, tehát az egyetlen kikötés az, hogy a tömege nem változhat.



2022. márc. 6. 18:07
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Ha pl. ez egy gömb, és én egy zseblámpával beleülök (ott lebegek benne), és mindig a hátulján világítok ki vele, akkor attól egyrészt fog-e gyorsulni a gömb másik irányba, másrészt jár-e ez bármiféle tömegdefektussal a gömb egészére nézve?

Vagy valamilyen más eszköz működtetésével el lehet-e érni, hogy a gömb gyorsulni kezdjen valamelyik irányba?

2022. márc. 6. 18:14
 2/11 Mojjo ***** válasza:
89%
Nem. A tömegközéppontja ilyenkor mindig egy helyben maradna, vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végezne. Tulajdonképpen ha anyagot lök ki magából, a tömegközéppontja akkor is egy helyben marad - épp azért indul el az anyagkilökéssel ellentétes irányban, hogy ezt megtehesse.
2022. márc. 6. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Értem. Eddig akkor értjük egymást, ennek örülök :)

A zseblámpás trükközésnél mi a helyzet? Arra tudsz mondani valamit, mi történik olyankor?

2022. márc. 6. 18:18
 4/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@3: Ez egy jó pont, ez esetben kicsit más a történet, ilyenkor a lendületmegmaradás törvébnyére kell gondolni. A fotonoknak, bár tömegük nincs, lendületük van, így az űrhajó - illetve a gömb - mozogni fog. Viszont ezzel már megszegtük a "csak belső energiák" kitételt, hiszen a fotonok távoznak az űrhajóból és az ő általuk elvitt lendület az, ami az űrhajó mozgását biztosítja.
2022. márc. 6. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
88%

Kisebb, nagyobb mértékben a gravitáció mindenhol jelen van, nincs olyan hely sehol, ahol ne hatna valamilyen erő.

Teszem azt, a Föld forgásának sebessége hat arra a valamire, ami elhyagyja a Földet, de a Nap körüli keringésének a sebessége is, illetve a Nap is mozgást végez az ekliptika síkjára közel merőlegesen, nem is keveset, hanem éves viszonylatban a Nap-Föld távolság közel négyszeresét és hurcol magával mindent a Naprendszerben, ráadásul maga a galaxis és végez mozgásokat, természetesen velünk együtt, így jól látható, hogy lehetetlen feltétel a 'minden zavaró hatás' nélküliség.

2022. márc. 6. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
25%
Talán esetleg, nem kizárt, hogy különbőző forgó tömegekkel lehetne valamilyen egyirányba ható erőt generálni. Abból indulnék ki, hogy forgatni biztosan tudnánk magunkat. Kezünkben egy motorral, súlyt forgatunk, akkor ellenkezőleg kezdünk el forogni. Ha hosszabb karokra elhelyeznénk különböző megfelelően összehangoltan egymással ellenkezőleg forgó tömegeket akkor lehet, hogy az egymással ellenható forgatónyomatékokból kijönne valamilyen erő. Szintén kisérletezni kéne a giroszkop hatással, amikor egy forgó tömeg ellenáll, a forgássikjának elfordításának, és mindenféle erők ébrednek. Lehet hogy ezekből kilehetne hozni valamilyen tolóerőt, de ez bonyolultabb annál, mint amít fejben áttudok gondolni.
2022. márc. 6. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@6: Ilyesmikből születnek az örökmozgó ötletek is. De belső erők pont ugyanúgy nem mozdítanak semerre semmit, mint ahogy örökmozgót sem lehet építeni - teljesen mindegy, mennyire bonyolult szerkezetet eszelünk ki.
2022. márc. 6. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

"ilyenkor a lendületmegmaradás törvébnyére kell gondolni. A fotonoknak, bár tömegük nincs, lendületük van"


Jött a kérdés egyből, hogy honnan van lendületük, ha nincs tömegük, de gondolom az energiájuk adja, amit visznek magukkal.

Ilyen megfontolásból akkor elég, ha mindig a gömb legmelegebb pontját fordítom egy adott irányba, akkor elkezd gyorsulni az ellenkező irányba a gömb? (Tudom, hogy itt mérhetetlenül kicsi gyorsulásokról van szó.)


Zseblámpához visszatérve, mi van akkor, ha egy tükörre irányítom rá a zseblámpa fényét? És a gömbömre is rászerelek egy tükröt. Akkor a zseblámpát elhagyó fotonok gyorsítják a gömbömet, de a tükörről visszapattanó, és a gömböt ismét elérő fotonok is tolni fogják a gömböt? Elvileg kéne nekik, hiszen van lendületük, ugye?

2022. márc. 7. 02:31
 9/11 A kérdező kommentje:
Tényleg, tegyük fel, van egy fotonunk, aminek x lendülete van, és az visszapattan a tükörről, akkor 1x vagy 2x energiát ad le? Mert tulajdonképp nem klasszikus visszapattanásról van szó, hanem elnyelődésről és újra kibocsátásról, ez igaz? Így viszont egyszer le kéne neki adni x energiát amikor elnyelődik, meg egyszer x energiát, amikor újra kibocsátódik visszafelé(?).
2022. márc. 7. 03:25
 10/11 anonim ***** válasza:

A foton rugalmas ütközés esetén nem ad le energiát, csak erőimpulzust - más néven lendületet.


A foton visszatükrözése egy nagy tömegű fémtükörről jó megközelítéssel klasszikus mechanika szerinti rugalmas ütközésnek értelmezhető.

2022. márc. 7. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!