Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A gyertyának a lángja és a...

A gyertyának a lángja és a hője miért gyengül úgy 2 óra használat után?

Figyelt kérdés

2022. márc. 31. 12:04
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Melegedni szeretnél mellette vagy főzni vele?😁 Ám kétlem, hogy gyengülne.
2022. márc. 31. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Utóbbi.

Pedig ez általam megtapasztalt valóság, azaz tény. A kérdés csak az, hogy miért gyengül.

((10 cm-rel a láng felett tenyeremet ott tudom tartani, míg amikor meggyújtom a gyertyát, akkor legalább 20-25, de van amikor 30 cm távolságot is kell tartani.))


Ha mindezek után is kétled, akkor: tapasztald meg magad.

(Méhviasz alapú gyertyára irányul a kérdés.)

2022. márc. 31. 14:21
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mire alapozod azt, hogy gyengül a hő teljesítmény?

A kanóc hosszától függően lehet kisebb is, nagyobb is az elégetett anyag mennyisége. Lényegében a fejlődő hő.

2022. márc. 31. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Valamint a kanóc minősége is beleszámít. Ez az égés folyamán folyamatosan romlik, ahogy az égéstermékek (korom, kátrány) lassan lerakódnak a kanóc kapillárisaiban, eldugítva azokat.

Normál gyertyánál ezt nem veszed észre, mert ahogy fogy a gyertya, fogy a kanóc is. Ha viszont vastag a gyertya (vagy mindig pótolod az elfogyó gyertyaanyagot), úgy lassan fogy a kanóc is, ott már észrevehető lehet. Egyre jobban kormol és egyre nagyobb koromgöbök alakulnak ki a kanóc tetején, egészen addig, hogy akár ki is aludhat tőle. De ehhez hosszabb idő szükséges, 2 óra alatt nem dugul el számottevően.

2022. márc. 31. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

3-as! Leírtam a 2-es hozzászólásomban: „((10 cm-rel a láng felett tenyeremet ott tudom tartani, míg amikor meggyújtom a gyertyát, akkor legalább 20-25, de van amikor 30 cm távolságot is kell tartani.))”

Szerintem ugyanakkora volt a kanóc mérete (mind mikor 30 cm-re, mind pedig mikor 10 cm-re tartottam a láng felett a tenyeremet). Gondolom, hogy arányosan kellene fogynia a kanócnak és a viasznak.


4-es! Köszönöm! Az égéstermék tényleg lerakódhat és az okozhatja ezt.

Eszembe jutott, hogy előtte is használtam már azt a kanócot talán 3 órán át (és nem pótoltam a viaszt, mert akkor kicsi helye van a lángnak és akkor pedig amiatt csökken a teljesítménye, hője, világítása).

Kormolást még nem tapasztaltam.

Akkor valószínűleg hamarabb kell cserélni a kanócot.

Köszönöm még egyszer!

2022. ápr. 5. 21:27
 6/6 anonim ***** válasza:

"((10 cm-rel a láng felett tenyeremet ott tudom tartani, míg amikor meggyújtom a gyertyát, akkor legalább 20-25, de van amikor 30 cm távolságot is kell tartani.))"


A gyertya kanóca valójában nem ég, égés közben csak arra való, hogy felszippantsa a kanóc tövében megolvadt viaszt. Az elindul felfelé, de minél feljebb ér, a láng hatására egyre jobban felmelegszik, míg egy bizonyos pontnál elpárolog. A kanócban így mindig csak egy bizonyos magasságig van olvadt gyertya, felette már úgymond üres a kanóc. Ezért menet közben "fél kanócnyi" lángja van a gyertyának.

Ha kioltod, akkor a kapilláris elv miatt magasabbra tudja felszívni a kanóc a gyertyalevet, hiszen az már nem párolog el (illetve már nem mind, a kioltott gyertya füstje tkp. nem füst, hanem gyertyaanyag-pára), a kanóc csordultig lesz vele, majd ahogy kihűl, belefagy. Tehát amikor később ismét meggyújtod a gyertyát, akkor teljes kanócnyi lángja lesz néhány másodpecig, amíg ki nem ég belőle. Aztán - mivel a kanóc aljába is bele van fagyva a gyertyalé még - leesik a lángmagasság egész picire, mert nincs honnan utánpótlás. Aztán megolvad a kanóc tövében is a gyertyaanyag, újra lesz mit felszippantania a kanócnak, és beáll a normál lángmagasság.

2022. ápr. 5. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!