Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Részletesebben miért kisebb a...

Részletesebben miért kisebb a fűtőértéke a nedves fának?

Figyelt kérdés

Szóval, ha összességben számításba veszünk mindent, akkor miért?

Fűtőérték: 1 kg tüzelőanyagból kinyerhető olyankor, ha a füstgázzal együtt távozó víz gőz halmazállapotban hagyja el a berendezést. Értékét úgy kapjuk meg, ha az anyag égéshőjéből[1] kivonjuk a gőzként távozó vízmennyiség párolgáshőjét. Ez eddig oké, hogy a több víz azt jelenti, hogy többet vonunk ki. De engem a fűtés érdekel. Mert a párolgáshővel akkor is lehet számolni, ha el akarok párologtatni mondjuk egy deci vizet a pohárból. Márpedig ebben az esetben is az történik, hogy energiát közlök vele, és az elkezd felmelegedni, és úgy párolog el. És az a hő ott van a rendszerben, forró a víz, leadja a hőt a környezetének a pohár és a víz is. Vagyis a fában lévő vízzel is ez történik. Felmelegszik 100 fokra, aztán elpárolog. Oké, hogy mondjuk egy kályha úgy adja le a névleges teljesítményét, hogy rendesen ég benne a hasogatott fa, de ha nedves a fa, akkor ugyanannyi energiát ad le, csak lassabban. Számszerűsítve, ha pl. a kályha 6kW-os, meg van rakva száraz hasítékkal, és fél óráig ég, az 6kW 1800s-on keresztül, az 3kWh. Ha nedvesebb a fa, akkor mondjuk 1 óra alatt ég el, 3kW 3600s-on keresztül, de az is 3kWh.



2022. szept. 20. 11:29
1 2 3 4
 21/37 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"Nem tudom én. Szerintem ha valami tárol valamennyi energiát, akkor annyi fog kijönni belőle, akármi történik vele."


Nem érteni, hogy ezeken mit nem értesz. :)


Nem eltűnik a keletkezett hő és nem a fa szárazanyag tartlama lesz kisebb energia tartalmú!


1. A tűz hőfoka sem azonos, mert egy erősebb láng hőfoka nagyobb (tűz-wiki).

2. A víz forralással több hő megy a szoba helyett a kéménybe.

2022. szept. 20. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:

"Ha nedvesebb a fa, akkor mondjuk 1 óra alatt ég el, 3kW 3600s-on keresztül, de az is 3kWh."

Hát csak ezzel a megállapítással van baj. :D Mert ha egy órán át ég el, akkor nem 3 kW teljesítménnyel. Vagy ha 3 kW teljesítménnyel, akkor nem tart ki egy órát.

2022. szept. 20. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 A kérdező kommentje:
Utolsó, te nem értesz valamit...
2022. szept. 20. 22:39
 24/37 anonim ***** válasza:
A tömeg nem bizonyíték, de el lehetne gondolkodni, hogy a többiek ugyanazt mondják, amit én, így aztán van esély rá, hogy te nem értesz valamit... De ez persze már a kérdésből is kiderült.
2022. szept. 21. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 A kérdező kommentje:
De te arról magyarázol, amit én írtam. Én pedig tudom, hogy mit írtam, és abból amit te írtál, egyértelmű, hogy nem értetted amit írtam.
2022. szept. 21. 09:12
 26/37 anonim ***** válasza:
100%

"el lehetne gondolkodni, hogy a többiek ugyanazt mondják, amit én"

Ha valaki gondolkodni nem akar, akkor mindegy.

2022. szept. 21. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Kérdező akkor próbáld kiszámolni úgy, hogy mennyi hő áramlik a kályha falára és onnan a szobába és külön, hogy mennyi a kéménybe.


Ha egyben számolod nem sokra mész, mert a hő kétfelé áramlik és neked egy össz adatod van.


Valamint számolj a nagyobb tűt nagyobb hőjére is.

2022. szept. 21. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
100%
A fában a víz azt okozza, hogy az energia egy részével nem a lakásodat fűtöd, hanem azt biztosítod, hogy gőzzé alakuljon és ki tudjon menni a kéményen. Ha nem lenne egyáltalán vizes a fád, akkor a 10 ezer kilowattóra hőből 9-cel fűtenéd a lakást, és csak 1 menne ki a kéményen. Ha vizes a fád, akkor 5 ezer kWh fűti a lakásodat és 5 ezer kWh kimegy a kéményen.
2022. szept. 22. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 TappancsMancs ***** válasza:

Ipari felhasználáshoz is tesztelték, de itt van két bemutató összehasonlító teszt.


https://www.youtube.com/watch?v=LpW-nUC-2J8


Fairbanks North Star Borough Air Quality Division - facebook

Wet Wood vs Dry Wood Burn Demonstration

[link]

2022. szept. 22. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
100%

13 "Amíg nem megy ki, semmi probléma. Tegyük fel, hogy a tűztérben száraz fa, és egy bögrében annyi víz van, amennyi a fában lenne, ha nedves lenne! Ekkor is elvonná a nedvesség a hőt, ekkor is elpárologna, és kimenne a kéményen."


A számitásodban ott a hiba hogy a bőrényi viz súlyának megfelelő fe mennyiséget el kell távolitanod. Az égéshő J/kg ami azt jelenti 1 kg fa elégetése x j energiát termel, ha az 1 kg fának a jelentős részét lecseréled vizre (ami normálkörülmények kőzt nem ég) plusz ellis kel párologtatnod a vizet akkor miért meglepő hogy jelentősen csökken az égéshő?

2022. szept. 22. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!