Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elon Musk visszaadná a látást...

Elon Musk visszaadná a látást a vakoknak az agyba ültethető chipjével. Nem vet fel ez egy-két kérdést?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A médiában megint megjelent a hír a Neuralinkről, ami Elon Musk egyik startupja. A hír lényege az, hogy fél éven belül meg szeretnék kezdeni az embereken való teszteket, azzal hogy beültetik az első chipeket emberekbe is. Musk kijelentette, hogy a chip akár a vakoknak is visszaadhatná a látását, ami nagyon jó dolog, viszont itt is van egy bizonyos de.

De: ez felvett kérdéseket. Először is, hogy hogyan adná vissza? Szerintem ez ma még a tudományban egy eléggé sötét terület, a vakság gyógyítása ilyesféle készülékekkel, hiszen az agy egy rettenetesen komplex dolog.


És itt van a másik de: Ha sikerül is visszaállítani a látást a vakoknál, mi jön még? Musk még régebben felvetette, hogy ezzel a chippel akár még nyelveket lehetne gyakorlatilag letölteni egyenesen az agyunkba. Ha a vakság helyreállítása sikerülne, akár ez is? Én nem tartom teljesen elképzelhetetlennek, hogy iskola nélkül legyenek okosak az emberek, úgy, hogy szimplan csak "letöltik" az agyukba a tananyagot, bár igaz, szerintem ettől még fényévekre vagyunk.

Ti mit gondoltok?



2022. dec. 4. 18:33
A kérdező szavazást indított:
Nem fog sikerülni a vakság helyreállítása, legalábbis egy darabig biztosan nem
A vakságot lehet hogy helyre tudnák állítani (akár még csak évtizedek múlva), de nem lesz még agyba letöltés
A vakságot és az agyba letöltés is sikerülni fog egyszer
Egyéb
19 szavazat
1 2
 1/20 Gugu Gabor ***** válasza:
90%

Ez egy kicsit messzire vezet, marhára nincs kedvem vissza keresni mit nyilatkozott Musk szokott szenzáció hajhátsz bejelentéseket tenni, amibe sokat bele lehet látni.

Gyanitom hogy itt is erről van szó, meglesz az első kisérlet aztán meglátjuk mi sül ki belőle, gyanítóm a töltsük le a német nyelvet updatere még kicsit várni kell.

Maga a vakság helyre állitása ugy tudom egyébként már sikerült, csak a mostani verzó az a látóideget basztattja nem az agyat direktbe, illetve fekete fehér és nagyon szar felbontássa.

[link]

2022. dec. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
6%

De, mert valahogy Istent játszani nem túl etikus.


Másrészt ha vak lennék, ez életmentő lehet.


Viszont az egésztől még a hideg is kiráz!


És leginkább az ártatlan állatokat sajnálom, akik majd belehalnak a kísérletezgetésekbe...! :(

2022. dec. 4. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim válasza:
5%
Musk dögöljön meg. Sátánista mocsok féreg. Én biztosan nem leszek a robotja.
2022. dec. 4. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
6%
Szerintem ez amolyan beetetés, hogy milyen jó és nemes és hasznos és szuper dolog, amit művel, de közben meg sokkal mélyebb a nyúl ürege és nem akarom megélni sem megtapasztalni a végeredményét..!
2022. dec. 4. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
20%

Teljesen mindegy, hogy Musk mit mond erről, a Neuralink egy kamu cég, nem ért el semmit, a szakmabeliek között nevetség tárgya. Az alapító tagok közül, akiknek bármi köze volt a biológiához már dobbantott (sokan közülük bele se írják a Linked-in-es profiljukba, hogy valaha a Neuralinknél dolgoztak!).


Ettől függetlenül az egy teljesen más kérdés, hogy a vakok látása valamiféle implantátumok segítségével visszaadható-e. Ezzel kapcsolatban, bizonyos fajta vakságok esetén vannak bíztató eredmények. (természetesen semmi köze a Neuralinkhez)

2022. dec. 4. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
89%

"De, mert valahogy Istent játszani nem túl etikus."

A fogtömés csak annyiban különbözik ettől, hogy egyszerűbb, olcsóbb, és hamarabb feltaláltuk. De ugyanúgy istent játszunk, hiszen teljesebb értékűvé teszünk vele egy embert. De ugyanez vonatkozik a csípőprotézisre és a műfogsorra is, meg még számtalan dologra, amivel legalább részben visszaadhatjuk egy embernek a vele született funkcióit.


És talán ezen lehet a hangsúly, hogy a vele született funkcióit. Vagyis amíg arra megy ki a játék, hogy valakik sérülések, betegésgek, vagy egyéb esetek folyományaként csökkentté válnak valamilyen értelemben, és ezt a csökkenést kompenzáljuk valamilyen módon, addig semmi probléma nincs vele. Amitől elkezdenek versenyezni az emberek, hogy ki tud nagyobb felbontású szemet beültetni magának, onnantól már megkérdőjelezhető a dolog etikussága.


Ugyanakkor igen csábító lehetőség, hogy ha már ott van az a kész szem, amivel már az eredeti látásnak az egytizedét tudjuk pótolni, akkor azt dobjuk ki kereskedelmi forgalomba, és abból finanszírozzuk a későbbi szemek fejlesztését, hogy még nagyobb mértékben adhassuk vissza az arra rászorulóknak a látását. Mi másból lehetne? Az ilyen fejlesztések irgalmatlan pénzeket, erőforrásokat emésztenek fel, ezt valahonnan elő kell teremteni.


És ha elértük az emberi szem 100%-os teljesítőképességét? Akkor kellene megállni? Amikor már egy olyan biznisz alakult ki a szemgyártás- és fejlesztés körül, ami több milliárd dolláros üzletté fejlődött, és közvetve vagy közvetlenül akár tízezreknek is adhat munkát, megélhetést, biztos jövőképet? Velük mi lesz? Hogyan mondjuk meg nekik, hogy ha holnap elkezdjük gyártani a 100%-os szemeket, akkor a gyártósoron kívül mindenki másnak megszűnik a munkahelye?

2022. dec. 4. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
80%

Volt már olyan kísérlet, hogy valakinek a nyelvéhez érintettek egy nagyon kis felbontású kamerát, és 2 hét múlva látott vele. Persze, valami 16*16-os képeket, ami kisebb, mint egy bélyeg, de látott.

Az agy egyszerűen hihetetlen, hogy mihez tud alkalmazkodni.

Például van olyan, hogy egy csecsemőnek a fél agya elpusztul, és a másik fele teljesen átveszi a szerepét. Észre se lehet venni, mert minden szerve működik. Mindkét szeme és füle is.

Vagy például valaki idős korban agyvérzést kap, az agyának egy része odalesz. Fél év múlva majdnem a régi formájában lehet, alig venni észre a különbséget.


Úgyhogy én azt mondom, hogy látás az lesz, nem túl sokára.

Az agyba letöltés más dolog. Ahhoz ismerni kellene az agyat és a memória működését - méghozzá nem csak általánosságban, hanem konkrétan annál az embernél.

2022. dec. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
73%

Az természetes dolog, hogy félsz minden újtól.

DE az ember elvileg értelmes! Tud gondolkodni!


És jó, ha tudod azt: ha a fejlődést be akarod tiltani, akkor CSAK a jó oldalát tudod! Csak az előnyöket tudod leállítani, a hátrányokat nem!

Mert úgyis kutatnak majd tovább, csak akkor már titokban, és amit elérnek, azt te nem kapod meg, csak ami rossz neked belőle.


TEHÁT érdemesebb inkább támogatni a fejlődést.

Amúgy, ha megnézed a történelmet: idáig a fejlődés mindig több jót hozott, mint rosszat. Bármelyik kort megnézed, az mindig jobb volt, mint az előző.

Persze minden korban voltak olyan emberek is, akik féltek az újtól, mint te is.

De fölöslegesen.

2022. dec. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

"Mert úgyis kutatnak majd tovább, csak akkor már titokban, és amit elérnek, azt te nem kapod meg, csak ami rossz neked belőle."

Nem titokban, vagy ha igen, az eléggé erőforrásszegény kutatás lesz, minden téren. Borzasztóan kétséges, rossz hatásfokú, tele veszéllyel.

A komolyabb veszély az, hogy ha te betiltod, más ország vagy országok meg nem, akkor te le fogsz maradni a versenyben.

Tegyük fel, kifejlesztik a röntgenes műszemet. Kiválóan lehetne használni mindenféle anyagszerkezeti vizsgálatnál, gyakorlatilag nem adnál ki a kezedből hibás acélöntvényt, üreges betont, stb.

És ha erre a műszemre később más, akár pont a műszem léte miatt létrejött iparágak is elkezdenek kifejlődni, akkor te nagyon-nagyon le fogsz maradni a versenyben, egy csomó féle újdonságot csak külföldről, más országoktól tudsz beszerezni méregdrágán, ahelyett hogy te magad árulnád más országoknak sok-sok pénzért.

2022. dec. 4. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
0%
Igen, ez is benne van.
2022. dec. 4. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!