Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elon Musk visszaadná a látást...

Elon Musk visszaadná a látást a vakoknak az agyba ültethető chipjével. Nem vet fel ez egy-két kérdést?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A médiában megint megjelent a hír a Neuralinkről, ami Elon Musk egyik startupja. A hír lényege az, hogy fél éven belül meg szeretnék kezdeni az embereken való teszteket, azzal hogy beültetik az első chipeket emberekbe is. Musk kijelentette, hogy a chip akár a vakoknak is visszaadhatná a látását, ami nagyon jó dolog, viszont itt is van egy bizonyos de.

De: ez felvett kérdéseket. Először is, hogy hogyan adná vissza? Szerintem ez ma még a tudományban egy eléggé sötét terület, a vakság gyógyítása ilyesféle készülékekkel, hiszen az agy egy rettenetesen komplex dolog.


És itt van a másik de: Ha sikerül is visszaállítani a látást a vakoknál, mi jön még? Musk még régebben felvetette, hogy ezzel a chippel akár még nyelveket lehetne gyakorlatilag letölteni egyenesen az agyunkba. Ha a vakság helyreállítása sikerülne, akár ez is? Én nem tartom teljesen elképzelhetetlennek, hogy iskola nélkül legyenek okosak az emberek, úgy, hogy szimplan csak "letöltik" az agyukba a tananyagot, bár igaz, szerintem ettől még fényévekre vagyunk.

Ti mit gondoltok?



2022. dec. 4. 18:33
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
8%
Amikor kötelezővé teszik a beültetett chipet, én disszidálni fogok egy demokratikusabb országba, mondjuk Oroszországba vagy Iránba.
2022. dec. 5. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 MDaniel98 ***** válasza:
33%
Musk nálam eljutott arra a szintre, hogy nem hiszek el neki semmit. Ha nem lenne pénze pont az az alak lenne, kitől mindenki óva intené a másikat.
2022. dec. 5. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
87%

@11: "Amikor kötelezővé teszik a beültetett chipet, én disszidálni fogok egy demokratikusabb országba, mondjuk Oroszországba vagy Iránba."

Már most is mehetsz! Kell a fronton a gyolófogó úgyis.

2022. dec. 5. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Én látássérült vagyok, és várom ezt a Neuralink verziót. Sajnos az első verzió "csak" a bénult végtagokra fog fókuszálni, a látást csak a 2.0 vagy a 3. fogja célba venni.


Deeeeee amúgy Musk ezzel semmi újat nem fedezett fel. Valójában a látás chippel történő visszaállításában már bőven előrébb tartanak egyes cégek, mint a Neuralink. Konkrétan már emberekbe ültetik. A Neuralink annyiban haladóbb, hogy eddig nekik sikerült a legtöbb idegkapcsolatot elérni a beültett chipek közül. Viszont az emberkísérletekig még nem jutottak el, szóval hiába tudnak kb kétszer annyi ideget elérni, az övék még emberen nincs tetsztelve.


Plusz ugye a Neuralink beültetése az automatizáció miatt bőven egyszerűbbnek van tervezve, mint a jelenlegi módszer. Ez is teljesen temrészetes fejlődési útvonal, pont ahogy a szemműtéteteket is régen emberi kézzel csinálták, aztán robotikusan emberi irányítással, most meg már gép méri fel és gép végzi el.... ugyanezt akarják a chip beültetésnél is, szerintem tök reális.


VISZONT

Musk mindig is szar volt az idő felmérésében. Valahogy nem veszi észre, hogy az emberek döntő többsége nem óhajt heti 80 órákat dolgozni:D Szóval ha ő mond egy intervallumot mikor lesz kész, azt meg kell duplázni.


Én mindenesetre magamba tolatom a cuccot amint elérhetővé válik. Tudjátok... szar dolog nem látni:S

2022. dec. 5. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
82%

Kilencvenéves anyukám fokról fokra most veszíti el a látását.

Szerinted aggódna a látása valamelyes visszanyerése reményében azon, hogy az elektródákon keresztül gyíkemberek ráveszik újabb és újabb kínai műanyagkanalak vásárlására?

2022. dec. 6. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak többnyire.

Viszont erre válaszolnék:

"Persze minden korban voltak olyan emberek is, akik féltek az újtól, mint te is.


De fölöslegesen."


Félreértés történt itt, kedves 8-as (és 15-ös). Nem félek a fejlődéstől, a fejlődés egy nagyon jó dolog. Ahogy az a látas helyreállítása, szerintem egy csodálatos dolog lenne. De nem is csak konkrétan erről szólt a kérdés, hanem inkább arról, hogy lehetne az agyunkba "telepíteni" olyan dologokat, mint pl. nyelvtudás, matematikatudás. És ez szerintem már felvet jónéhány etikai kérdést. Szerintem egy olyan világ, ahol egyszerűen mindenki tud mindent nulla erőfeszítéssel, nem lenne egy jó világ. De ez még odébb van.

2022. dec. 9. 16:46
 17/20 A kérdező kommentje:

Egyébként tavaly sikerült egy olyan tudományos áttörés, amiben a magyar kutató, Roska Botond vezetésével végeztek génterápiát egy teljesen vak férfin. Kapott is egy speciális szemüveget, ha jól emlékszem, ami sokat könnyít a szemnek.

Viszont ez nem érinti úgy az agyat, hogy most akkor az agyra rákötök egy kamerát, ami teljes értékű látást ad. És ilyen még nincsen tudtommal.

2022. dec. 9. 16:59
 18/20 anonim ***** válasza:
54%

Kérdező

Amennyire én tudom Musk terve az, hogy a chipekkel az ösztönszintű és tudatos gondolkodás mellé beépítene egy harmadik típusú agyrészt, ami a mesterséges intelligenciához hasonlóan működne. Főleg, hogy az a célja, hogy az embert versenyképessé tegye az MI-vel szemben.

Ez kezdetben nem lenne több szerintem lexikális tudásnál, esetleg pl olyasminél, mint a számológép. De attól még, hogy fel van töltve egy könyv a fejedbe, még nem tudod annak tartalmát, azt át kell nézni a megfelelő infóért. Persze ha beépítenek mellé egy megfelelő keresőmotort, akkor pik-pakk ki tudod keresni.

Ééééés ugyanígy eljuthatunk oda, hogy a Google-Translate is be lesz építve.


Azaz végeredményben olyan lenne, mintha a számítógépedet, vagy mobilodat nem a kezedben tartanád, hanem a fejeben.

Ez a fizikai elhelyezkedése ellenére továbbra sem lenne belső tudás. Viszont ha felteszel eg ykérdést két egy chipes és egy nem-chipes embernek, pl mi Kazahsztán fővárosa, és mindkettő kb azonos gyorsasággal vágta rá a választ, az egyik fejből, mert megtanulta a másik gyorsan rákeresett és az alapján... akkor praktikailag teljesen okés a chip.


Abból a szempontból nem okés, hogy az intellektus viszont könnyen leépülhet, legalábbis nagoyn átalakulhat, mert maga a tanulási folyamat elvesz, hisz mindent csak "rátöltünk és keresünk" nem pedig simán tudunk. Ugyanakkor a chip gyorsabban le tud hívni bőven nagyobb és pontosabb tudást, mint az emberi agy.


"Már most is cyborgok vagyunk, csak még a kezünkben tartjuk a kiberverünket."

/Elon Musk/


Amúgy én kétlem, hogy elterjedne nagyon a dolog, még ha létre is tudják hozni úgy, ahogy elgondolták.

2022. dec. 9. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
0%

@18 ""Már most is cyborgok vagyunk, csak még a kezünkben tartjuk a kiberverünket."/Elon Musk/"

Ebből is látható, hogy Musk azt sem tudja, hogy mi az hogy kiborg. Öregapám pace-makerrel valóban kiborg, gyerekek mobillal nem. Nem is értem, hogy mi ez a baromság. Bár Musktól megszokhattuk.


"Azaz végeredményben olyan lenne, mintha a számítógépedet, vagy mobilodat nem a kezedben tartanád, hanem a fejeben."

De ez egy baromság. Csak azért mert Musk beszív, és össze-vissza halózik mindenféle ostobaságot, miközben a sok sültbolond tátott szájjal lesi, készpénznek véve mindent, ami mond, még ez nem lesz még hosszútávon sem lehetőség. Ilyen nincs, és nem is lesz, aki csak egy kicsit is ért a biológiához, az ezen csak röhög.

2022. dec. 9. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%
19, én mondjuk nem bántam volna, ha valami érvet is hozol, nem csak hülyézel... Lehet, hogy igazad van, de a válaszodból ez nem derül ki, hisz csak acsakodsz.
2022. dec. 9. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!