Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A foton pontnak tekinthető,...

Kisdani19830112 kérdése:

A foton pontnak tekinthető, nincs átmérője sem?

Figyelt kérdés
Einstein relativitás elmélete megemlítette hogy négy dimenzió van, és a fénysebességén haladó részecske egy pontban van a hosszkontrakció nullára alakítja a kiterjedést. A fotonnak nincs tömege, ekkor nyilván mérete sincsen. Ezek szerint a pont maga a foton. Tömeggel rendelkező dolog nem terjedhet fénysebességgel, erre is utalt Einstein.

#pont #foton #nulla kiterjedés #nulla tömeg
2022. dec. 18. 22:46
 1/4 A kérdező kommentje:
A relativitáselmélet sok meglepetést tartogat, szemben Isaac Newton klasszikus fizikájával. Einstein szerint a fotonnak nincs tömege, épp ezért egy pontban is el tud helyezkedni téridőben.
2022. dec. 18. 22:48
 2/4 anonim ***** válasza:
Aha. Mit olvasol? Egyszerűbb lenne iderakni a címét, mint összefoglalót írni abból amit megérteni vélsz.
2022. dec. 18. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
"szemben Isaac Newton klasszikus fizikájával" Inkább csak ez útóbbit érted. Azért az is a maga idejében sázmtalan "meglepetést" tartalmazott. Csak ma már ezt nagyon korán elkezdik tanítani és közepes felfogó képességű emberek is képesek megérteni. DE azért ott is vannak "meglepőbb részek".
2022. dec. 18. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
71%

Nincs mérete, de nem egy pont a foton. Nehéz így elmagyarázni aki nem tudja és hogy ne értse félre. Van az úgynevezett hullám-részecske kettősség amivel a foton is rendelkezik, hogy bizonyos körülmények között részecske tulajdonásgot , bizonyos körülmények között pedig hullám tulajdonságot produkál. A modern fizika már ezen is túlhaladt, téves úgy értelmezni hogy ez a hullám-részecske kettősség magyarázatot cáfolná a modern fizika, mert nem cáfolja. Azaz ha azt kérdezzük, hogy na jó, de akkor hullám vagy részecske tulajdonképpen akkor az a válasz a modern fizikai ismerettel, hogy hullám, de nem úgy hullám mint ahogy klasszikusan tekintünk a hullámra. Nincs helye, hanem valószínűségi sűrűsége van, amit ráadásul egy komplex függvény ír le, elég absztarkt. Vagyis jobbára nincs értelme a kérdésnek sem, hogy hol van a foton, konkrét téridő koordinálta nem rendelhető hozzá. Méret mint fizikai tulajdonság sem rendelhető hozzá. Az hogy az hogy a hullámhosszához rendelhető hossz mint fizikai tulajdonság az megint más. Viszont ezt már nem a rel.elm.-ből következik amit leírtam hanem a kvantummechanikából.

A rel.elm.-ből viszont következik, hogy a fénysebesség nem inerciarendszer.

2022. dec. 18. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!