Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Végezhetek paraméteres próbát...

Végezhetek paraméteres próbát szakdolgozatban?

Figyelt kérdés
Van egy sokaságom, és paraméteres próbát szeretnék végezni rajta. Ennek feltétele a minta normalitása. Nem tudom, hogy hogy kell a normális eloszlást pontosan tesztelni. A hisztogram ránézésre elmegy, illetve a leíró statisztika - adatelemzés funkcióval ellenőriztem a csúcsosságot és a ferdeséget, mindkettő 0,5 alatt van (közelebb a 0-hoz mint 0,5). Így ezek alapján én elvégezném a praméteres próbát, de nem tudom, ennyiből jogosan feltételezhetem-e, hogy a minta normális eloszlású (vagy hibás lesz így a szakdolgozatom). Előre is köszönöm.

2023. okt. 16. 02:43
 1/3 anonim ***** válasza:
7%

szakdolgozatban nem kell új szellemi terméket létrehozni

régi problémákra régi, bevállt módszereket kell alkalmazni

ha letudod hivatkozni, akkor rakd bele, ha nem, akkor meg ne

2023. okt. 16. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
89%
Kérdezd meg a konzulensedet. Erre van hogy az ilyenekben segítsen
2023. okt. 16. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
92%

Nagyon helyes, hogy a paraméteres próba elvégzése előtt meggyőződsz arról, hogy alkalmazhatod-e egyáltalán. A normális eloszlást... dobpergés... normalitástesztekkel tudod tesztelni, aminek a legnépszerűbb változata a Shapiro-Wilk.


Ha csak egy-két sokaságra akarod alkalmazni, akkor simán elég annyi, hogy 5% feletti p-értékeket köpjön ki a Shapiro teszt. Ha sok sokaságra, akkor pedig legyen egyenletes a p-értékek eloszlása 0 és 1 között, de legalábbis ne sűrűsörjön 0-hoz közel. Tehát az alábbi linken látható ábrák közül ne hasonlítson az A és C ábrára, és lehetőleg az E-re se.


[link]

2023. okt. 16. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!