Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért tesznek a komoly fénykép...

Miért tesznek a komoly fényképezőgépbe erős JPEG tömörítés módot, mikor az csak lerontja a képet?

Figyelt kérdés
A tárhely érdekében a felbontást csökkentsem, vagy a jpeg tömörítést növeljem?

#minőség #felbontás #JPEG tömörítés fok
márc. 27. 19:10
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
94%

Mert normal esetben eszre sem veszed a minosegromlast, cserebe nyolcad- vagy tizedakkora egy kep mint raw formatumban. Egy EOS 70D eseten a 20Mpx kep 60MB fajlmeretet adna (pixelenkent 3 byte), ehhez kepest a kb. eszrevehetetlenul 'lerontott' minosegu fine jpeg 13MB-os kepeket eredmenyez.


A profik hasznaljak ugyan a raw formatumot, de az o kepeiken kb. minden egyes pixelre szukseg van az utomunkahoz es kesobb a nyomtatashoz.

márc. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
72%

A "rontja" egy szubjektív dolog. A tömörítés információvesztés. Mindenképpen. Csak hát, ha sokkal több az információ, mint amire szükséged van, akkor nyugodtan tömöríthetsz, ez előny, mert kisebb tárhely kell, azaz vehetsz olcsóbb gépet. Ha viszont átléped az igényed határát, akkor szubjektíve azt képromlásnak éled meg. Ez azért van, mert az igényeidhez képest túl olcsó gépet vettél. Abban kisebb lesz a tárhely, mint ami a te minőségi igényeidet kielégíti.

Ezért kell gondosan végiggondolni, mire kell egy fényképezőgép, és a paraméterei alapján úgy fog-e viselkedni, mint ami az elvárásod. Magas igény többe kerül.

márc. 27. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
73%
#2 tevedes, a (kep)tomorites sem feltetlenul veszteseges. A tif formatum peldaul tud vesztesegmentes tomoritest, csak ritkan hasznaljak mert nem tul hatekony, pont az adatok jellege miatt. A jpeg/png sokkal jobban tomorit mert mas algoritmusokat hasznal, amik viszont vesztesegesek.
márc. 27. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 Mojjo ***** válasza:
94%
@3: Mondjuk a png pont veszteségmentesen tömörít.
márc. 27. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:

Azért a helyszükséglettel kapcsolatos problémák azok a 20-25 évvel ezelőtti korszakban voltak igazán fontosak, bár a mai világban is időt vesz igénybe a nagy fájlok mozgatása, de régen a tömörítetlen kép a szokásos tárolók méretéhez képest jóval nagyobb volt. 256 Mb-s flash drive is van még itthon, bár már nem tudom, miért. :D A tárolók meg nagyon drágák voltak. Volt, hogy olyan CF-et vettem, amin még házilag hímzett címke sem volt, mert az volt a legolcsóbb.

Még 2010 körül is volt olyan, hogy elmentem 3 napos sportversenyre úgy, hogy annyi CF kártyám volt, hogy egy nap telelőttem képekkel (ezek 2 és 4 gigás CF-ek voltak :D ) Vittem egy laptopot, és péntek este a panzióban áttöltöttem a laptopra a termést, majd onnan a magammal vitt (otthon lecsupaszított) pendrive-okra. A szombati termést csak a laptopra töltöttem. A vasárnapi termés maradt a CF kártyákon, így tudtam a 3 napi fényképeket hazavinni. :D Ja, és elvileg tervben volt közbenső selejtezés, de a laptopra töltés este hattól éjfélig még nem volt kész... Így aztán a pénteki termés pendrive-ra töltését szombaton napközben hajtottam végre, közben lesve, ki viszi el a laptopot. :D Ma meg SD kártyából 64 gigásakat veszek, Sandisk Extremet, 200 Mb/sec-eset, van vagy három, van két pár 170-es, aztán egy pár 150-es, és nem rázott meg anyagilag, pedig nyugdíjas vagyok. :D Igaz, hogy RAW+JPG-t lövök, de sosincs problémám a hellyel. Így persze, hogy érthetetlen a méretcsökkentési szándék a ma emberének. :D

márc. 28. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
A kérdés amúgy azért utal teljes tájékozatlanságra, mert szerintem 25 éve a fényképezőgépekben a jpg tömörítés mértékét 3-5 lépcsőben lehet szabályozni, és nyilván csak az egyik vége "erős", a másik vége kimondottan "erőtlen"...
márc. 28. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Mojjo ***** válasza:
@6: Szerintem a kérdező sem úgy gondolta, hogy csak erőset tennének bele.
márc. 28. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Ha nem reagált a felvetésre, akkor nem tud magyarul, ergo akárhogy is gondolhatta.
márc. 28. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Vannak veszteségmentes tömörítési módszerek, bár a png csak bizonyos feltételekkel veszteségmentes, ami fényképek esetén nem áll fenn.

A jpg pont veszteséges tömörítés, melyet egy bizonyos minőséggel észre sem veszel. Az erősebb tömörítési lehetőség azokra az esetekre lehet, amikor a képpel nem akarnak utómunkálatokat végezni, viszont a tárhelyre már kevés kép fér.

márc. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
Szerintem csak kiszolgálnak minden igényt a gyártók: ha pl. elfogy a tárhelyed, mégis vihetsz haza tömörítettebb képeket: máris aranyat ér az erősebb tömörítés. De manapság filléres a nagyobb kapacitású kártya is, szóval lehet veretni a nagyobb fájlméretekkel is. Akár folyamat raw+jpg-vel és annál a pár képnél lesz mihez nyúlni. De igazából nem is a jpg tömörítés a gépek baja, hanem az, hogy a belső raw-jpg konverziónál (direkt?) elbasszzák az elérhető élességet és rábasszznak egy ostoba élesítést.
márc. 28. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!