Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kémiukosok,mi a titok?

Kémiukosok,mi a titok?

Figyelt kérdés

Pl ha van egy vegyület H3PMo12O40 (foszfor-molibdénsav)

A vegyjeléből honnan fogod tudni a nevét?


ápr. 5. 15:03
 1/4 anonim válasza:
100%

Én személy szerint (középiskolás kémia faktos diák) "foszfor-molibdénsav" nak a képletét nem tudnám megmondani, ahogy eddig tapasztaltam a szerves vegyületek esetén létezik a nevezéktan amivel meghatározható egy vegyület teljes képlete csak a nevéből pl cisz 2,3-klórbut-2-én ezen kívül pedig sok vegyület kapott az elmúlt évszázadok során csak úgy egy nevet pl fruktóz ((3S,4R,5R)-1,3,4,5,6-pentahidroxihexán-2-on)

ezeknek is van a "cisz 2,3-klórbut-2-én" hez hasonló nevük de általában nem ezt használjuk és ezeket szimplán meg kell tanulni.

A szervetlen vegyületek is hssonlóan működnek van "szép" és elnevezett nevük pl sósav-hidrogénklorid, ammónia-hidrogénnitrid

ápr. 5. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
27%
Azt csak a "Kémiukosok" tudják.
ápr. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk, ha valami hidrogénnel indít, a vége oxigén és van közöttük még valami, akkor a szervetlen kémia berkein belül elég valószínű, hogy sav és a neve is esélyes, hogy a középső elem nevéből jön, mert az a fő különbség.

A többit meg az oxidációs számok alapján ki lehet találni.

ápr. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nincs titok. Meg kell tanulni.

Fel van írva, hogy C13H16N3NaO4S.

Ma metamizol nátrium a neve. Régebben novamidozofennek hívták. De nevezik még noraminofenazonnak is. A gyógyszerkönyvben Metamizolum natricum néven hivatkoznak rá. Amúgy nátrium-[(2-fenil-1,5-dimetil-3-oxo-2,3-dihidro-1H-pirazol-4-il)metilamino]metánszulfonát. Szóval egy vegyületnek általában több neve is van. Biztosan van hagyományos, régi neve. És van a legújabb nomenklatúra szerinti neve is.

És a vegyészek ezeket általában tudják is. Szóval, ha egy vegyésznek azt mondod, hogy az orvos Glauber sót ajánlott neked, akkor ő tudja, hogy a patikában nátrium-szulfát-dekahidrátot kaptál.

Vagy ha vegyészt kérdezel, hogy mi a különbség a répacukor, a nádcukor és a szacharóz között, akkor egyből mondja, hogy semmi. Nem kell a google-ben utánakeresnie.

ápr. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!