Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A TNT felrobbanásának első...

A TNT felrobbanásának első pillanatában hány atmoszféra nyomású a gáz, ami éppen kitágulni kezd? Milyen maximális sebességig gyorsul a rendszer a robbanás folyamán?

Figyelt kérdés
2010. okt. 30. 10:08
 1/4 Silber ***** válasza:
100%
Hacsak nincs valami nemzetközi megegyezés egy kezdő térfogatra, akkor az első kérdésed értelmetlen. Honnan számoljuk a kezdőpontot? Hogy fejeznéd ki? A TNT szilárd anyag, körülötte pedig atmoszférikus (1 atm) nyomású gáz található a legtöbb esetben. A robbanási sebessége megközelítőleg 6900 m/s az angol wikipedia szerint, ami reális értéknek tűnik (más robbanószerek 4-10 ezer m/s-os sebességet is elérhetnek).
2010. okt. 30. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Úgy értem, amikor épp átalakult szilárdból légneművé, de még közelít ahhoz a térfogathoz, mint amennyi szilárd fázisban volt. Csak ugyebár ekkor már villámgyors tágulásnak indul.
2010. okt. 30. 14:08
 3/4 anonim ***** válasza:
Ha megadod a TNT sűrűségét, én megadom a nyomást.
2010. okt. 30. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Silber ***** válasza:

Az első válaszoló vagyok. Akkor lássuk csak...

Tfh. 1 mol tiszta TNT-t robbantunk be.

M=227.13 g/mol

Ró=1.654 g/cm3

Tehát a szilárd TNT térfogata így V=137,32 cm^3.

Ha egyazon pillanatban elrobbanna az egész mennyiség, de a térfogata állandó maradna, akkor benne a nyomás idealizált esetben:

p=nRT/V=1*8,314*473/0,13732=27,637 MPa

Mivel nem találtam lobbanásponti adatot, így 200°C-kal számoltam.

2010. okt. 30. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!