Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik-e az a technika, amit...

Létezik-e az a technika, amit "A Gömb" és "A Mélység Titka" c. filmekben a hosszabb mélytengeri tartózkodáshoz használnak?

Figyelt kérdés
(a kutató laboratóriumban is nagy nyomás van, amit a szervezetük is felvesz és így akár nyomásálló ruha nélkül is úszkálhatnának több 100 méter mélyen, de a felszínre való visszatéréskor a dekompressziós folyamat is jóval hosszabb)
2010. nov. 28. 17:51
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen úgy, de létezik, sűrített levegőnek hívják :) Nem több száz méter mélyen, de olyan 70-100 méter mélységig igen, csak utána több napos dekompresszió, ugyanis a nitrogén, vagy még inkább a mélységi merülésnél használt hélium nagy nyomáson már oldódik a vérben, viszont ha a búvár gyorsan emelkedik, akkor buborékként megjelenik a vérben.


Na, a mélységi merülésben a gáz, hogy a hélium már nagyon lassú emelkedésnél is könnyen megjelenik (lévén eléggé nagy nyomáson oldódik) így nagyon sokáig tart a dekompresszió.


De több száz méter mélységben már egyszerűen akkora a nyomás, hogy már törik a csont, mindegy, mekkora nyomású levegőt lélegez be a búvár.

2010. nov. 28. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ezekben a filmekben jóval mélyebben vannak, mint néhány száz méter, és nem úszkálnak csak úgy védőruha nélkül. A víznek baromi nagy nyomása van, 10 méter víz 1 atmoszféra (nagyjából), tehát képzeld el.
2010. nov. 29. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, jól sejtettem a dolgot. Időközben utánanéztem és 65-ben voltak, akik 22 napot töltöttek 100 méter mélyen. Igazából a kérdésem lényege az, hogy miért nem lehet mélyebben eljátszani ugyanezt, persze sokkal hosszabb dekompresszióval. Amennyire én tudom, de éppen ebben várok megerősítésre, ennek nem az az oka hogy a szervezet nem viseli el a nyomást, hiszen az folyadéknak tekinthető, ami összenyomhatatlan, 100 méter mélyen se érzed a nyomást(ha kiegyenlített), mint ahogy a felszínen se az 1 atmoszférát. A gond az, hogy a gázkeveréknek, amivel ellensúlyozzák a víz nyomását is egyre mélyebben egyre nagyobb nyomása van és talán??? 100 méternél mélyebben már a héliumnak is vannak káros hatásai, mint kisebb nyomásnál a nitrogénnek pl. Talán ez az oka hogy nem mennek mélyebbre hosszabb időre. Így van ez?
2010. nov. 29. 12:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Amennyire sikerült utánanéznem, mivel a nyomás kiegyenlített a védőruhának igazából csak hőszigetelő szerepe van, meg persze kell valami ami tárolja meg adagolja a belélegezhető gázt. Ilyen mélyen a szervezetben lévő héliumtól még könnyebben kihűl az emberi test, mivel a hélium nagyon jó hővezető gáz. Jól tudom?
2010. nov. 29. 12:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!