Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Két pont közötti leggyorsabb...

Két pont közötti leggyorsabb út? (Lent kifejtem)

Figyelt kérdés
Nem nagyon tudom merre kéne nézelődni. A feladatom az lenne hogy kiderítsem melyik az az útvonal amivel ha összekötünk két 1 méter magas 4 méterre lévő tárgyat a leggyorsabban átér egy golyó ha legurítjuk azt. Nekem a logikus az egyenes lenne dehát nyilván nem az mert akkor nem lenne ez a feladat.
2011. jan. 5. 16:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

görbe az gyorsabb nem mert nagyobb meredekség=nagyobb sebesség

nem biztos

2011. jan. 5. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ha meghajlítod a teret úgy, hogy a két pont egymásba essen, akkor az a legrövidebb út a két pont között. :)
2011. jan. 5. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Ha mindkét pont 1 méter magasan van, akkor sehogy ne mfog átgurulni a golyó.
2011. jan. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Sajtoskifli ***** válasza:
Már hogyne gurulna át, csak nem egy egyenessel kell összekötni. Egyenlőre csak tipp, hogy a pálya lényegében egy téglalap lesz, aminek elhagyjuk a felső oldalát, a sarkokba pedig kis méretű rámpákat teszünk, hogy a függőleges sebesség teljes mértékben vízszintessé alakuljon.
2011. jan. 5. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Rosszul tettem a föl a kérdést tehát a golyónak 4 méteres utat kell megtennie 1 méter szintkülönbséggel
2011. jan. 5. 19:19
 6/14 anonim ***** válasza:
0%

Utolsó vagyok!


Akkor valószínűleg, egy egyszerű Pitagorasz-tétel lesz a te barátod.

2011. jan. 5. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

És ezt a feladatot hol kaptad? Mert nem épp középiskolás szintű szerintem... :)


Egyébként gugliban a kulcsszavak: Fastest curve gravity (nem kioktatásként írom, hanem mert nekem is volt vagy negyed óra mire eljutottam odáig, hogy magyar leírás nem nagyon van, és angolból ezek a legjobb kulcsszavak :) )


én ezeket találtam, amiket érdemes átolvasni:

[link]

[link]

[link]

[link]


linkelném a konkrét megoldást is, de csak azért sem... dolgozz meg érte te is. :) (a fenti linkek alapján kb 20 másodperc :) )

2011. jan. 6. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
11 osztály fizika dicséretért. Köszönöm szépen nem is a konkrét megoldást vártam csak hogy egyáltalán merre keresgéljek.
2011. jan. 6. 15:34
 9/14 A kérdező kommentje:
Esetleg az utolsó oldalon található elég bonyolultnak tünő ábra értelmezésében tudnál segiteni?
2011. jan. 6. 15:49
 10/14 anonim ***** válasza:

Nem tudna, mert ahhoz nem ért. :-)

Az a lényeg ugye, hogyha egy egyenes rámpán engeded le, akkor szép lassan egyenletesen gyorsul végig, a maximális sebességet a lejtő legvégében éri el a golyó.


Nade, ha meredekebben indítod el, akkor a kezdeti gyorsulás mértéke nagyobb, így rövidebb idő alatt ér el nagyobb sebességet, ami eredményezi, hogy nagyobb lesz az átlagsebesség, igaz az út is hosszabb lesz.


Intuitíve én egy exponenciálisan csökkenő profilon engedném le a golyót, szerintem az a tuti.


Így ránézésre elég macerásnak tűnik a megoldás, nem hiszem, hogy a standard középiskolai tudással erre explicit megoldást kellene adni.

2011. jan. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!