Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha higanyba raknánk egy élő...

Ha higanyba raknánk egy élő halat, mi történne vele?

Figyelt kérdés

tehát ha tegyük fel fognánk egy kis halat, és beleraknánk higanyba(annyiba, amennyi még befedi és elképzelhető mennyiség, és tegyük fel meg van oldva, hogy ne kapjunk higanymérgezést), akkor mi történne a hallal?

ha lenyomtuk a higany felszíne alá, feljönne onnan egyből?

a hal kopoltyúján és száján bemehet a higany? és hogy nézne ki a hal, miután kivennénk a higanyból?


és akkor mi lenne, ha a higany tetejére még öntenénk vizet, és ebbe raknánk a halat? miben pusztulna el?


sok a kérdés, tudom, de írjatok, ha tudtok legalább egyre is válaszolni :)


amúgy nem akarok én állatkínzást, ne értsétek félre :D


2011. máj. 25. 20:40
1 2
 1/15 Walter_Dornberger ***** válasza:
95%
nem tudnád belerakni, még a tömör vas sem süllyed el benne. (a higany sűrűsége 13,5 kg/dm3!!! A hel nyilván megfulladna előbb.
2011. máj. 25. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha a higany tetejére öntesz vizet, akkor abban el tudna úszkálni, mivel a higany 13,6x sűrűbb a víznél, és nem keverednek. bár nem tudom, hogy hosszú távon mennyire lenne neki ez jó, nyilván elpusztulna (persze a vízbe még oxigén is kellene, különben előbb megfulladna).
2011. máj. 25. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a hal a vizet is "beszívja" a száján, majd átlöki a kopoltyúin, logikus, hogy ha lélegezni akarna a higanyban, azt is beszívná, vagyis a higany bemehet a hal száján, telítheti a kopoltyúkat, és az fájdalmas fulladásos halál.

Mivel a higany, ha eltöröd a hőmérőt, kis cseppekben gyűlik össze, valószínűleg leperegne a halról, ha az nem lenne nyálkás. Hogy a nyálka pontosan milyen összetételű (mindenféle poliszacharidok adják a mucinózus váladékot, meg vannak benne extrák is), nem tudom, így nem tudom, reagál-e a higannyal, tehát erre a kérdésre nem tudom a választ. Lehet, hogy lepereg, de az is lehet, hogy a nyálka megtartja, és higanybevonatot képez.

2011. máj. 25. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Magától nem süllyed el, csak pár millimétert.

Ha lenyomod a higany alá, a higany szétnyomja (nagyon nagyok az erők), és persze bemegy minden nyíláson is.

Rosszabb a helyzet, mintha betonnal öntenéd ki szegény halat.

2011. máj. 26. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
95%

Mivel a higany nem nedvesítő folyadék, a halnak nem fedi be a kopoltyúját, ha le tudnád nyomni a higany felszíne alá. Ettől függetlenül lenyelhet belőle, és átszaladva az emésztőcsatornán esetleg hasmenést okozhat. De nem a higany miatt fog elpusztulni. Ha vizet öntesz a higany fölé, és levegőzteted, mint az akváriumot, akkor hónapok, vagy évek kellenek, hogy higanymérgezésben elpusztuljon, mert a higany a vízben nagyon rosszul oldódik.

Elég nehéz lenne amúgy egy halat lenyomni a higany felszíne alá, mert a kiszorított higany súlyának megfelelő felhajtóerő ébred. Azaz ha a hal sűrűségét jó közelítéssel 1-nek veszem, akkor egy 1 kg-os hal súlya 10 N. De higany alá nyomni 136 N erővel lehetne csak.

2011. máj. 26. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Most nézem, hogy az első mondatom félreérthetőre sikeredett. Nyilván míg a hal a higany alatt van, addig higanyban van a kopoltyúja. De mikor felereszted, a higany lepereg a felületekről, mert nem nedvesíti azokat.
2011. máj. 26. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
37%
El nem tudom képzelni hogy születnek ilyen kérdések...
2011. máj. 27. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Én el tudom képzelni. Bennem egyszer ugyanez merült fel, csak mézzel...


Azt viszont nem tudom elképzelni, amit itt leírtatok (nem vonom kétségbe), annyira hihetetlen! Hogyhogy nem lehet a halat belenyomni? Mi történne, ha próbálnám? Megszilárdulna a higany felülete, vagy mi? Ezek szerint az ujjamat sem tudnám belemártani a higanyba? És ha lenne egy higanytavam, akkor tudnék rajta járkálni?

2011. máj. 27. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Ozmium42 ***** válasza:
El lehet higanyban süllyedni, csak baromi nehéz. Ha beleugranál egy medence olvadt vasba, azon is inkább koppannál, mielőtt szénné égnél. Túl kicsi a tömeged, hogy belehatolj. Valószínűleg lehet higanyon járni. A kérdés az, hogy vajon csúszik-e? :D
2011. máj. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

köszönöm az eddigi válaszokat, érdekesek :D


"El nem tudom képzelni hogy születnek ilyen kérdések..."

Éppen ültem a buszon, és valahogyan eszembe jutott a higany. és elképzeltem egy nagy adag higanyt. és hogy folyik. és valahogyan oda jutottam, hogy vajon tudna-e egy hal úszni a higany alatt?-de ez persze hülyeség. fáradt voltam egy Kicsit. (tehát nem a halból indultam ki, hanem a higanyból)


amúgy kiderült, hogy tudnék szerezni egy pár liter higanyt :D csak annyi a baj hogy drága.

de halat nem akarok bántani.


szerintetek van olyan élőlény, amelyik életben tudna maradni néhány napot higany alatt?

2011. máj. 28. 00:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!