Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi energia kell egy...

Mennyi energia kell egy acéllemez lézerrel való átégetéséhez?

Figyelt kérdés
Az időt és a sugár keresztmetszetét direkt nem írom. Igazából arra vagyok kíváncsi hogy mennyire reális az a hír hogy az Usa Navy új lézere másodpercenként 6m acélt képes átégetni.
2011. aug. 23. 14:01
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez viszonylag egyszerű számolásokkal viszonylag pontatlanul megbecsülhető.

Én úgy vettem, hogy a fajhője a cuccnak 470 J/kg.K, a sűrűsége 7850 kg/m3 és a sugár alapterülete 1 mm2.

Még így is 35 kW teljesítményre van szükség, csak a megolvasztáshoz. Ha a veszteségeket is beleszámoljuk akkor több mint a 10×-e is kellhet. Egy 350 kW-os lézer azért durva. Főleg, hogy ez a kimenő teljesítménye. A lézer a bemenő supplynak max a 20%-át sugározza ki, de inkább csak 1-2 %-ot. ha 10%-kal számolunk, ez egy újabb 10-es szorzó: a lézer működtetéséhet 3.5 MW kéne (a paksi aerőmű 1 blokkja 500 MW-os).

Hát nem tudom. Impulzusüzemben elképzelhetőek tartom egy ilyen teljesítményű lézer működését, de folytonos üzemben (akár egy másodpercig is) annyira nem.

2011. aug. 23. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A lézerhez nem értek, de azt tudom, hogy a plazma és a lángvágónál sem a bevitt energia vág. Az csak megadja a fémnek az olvadási, égési hőfokot. A többi hőt a fém oxidációjából kapjuk. Ezért van az, hogy pl 6 mm-es lánggal is el lehet vágni akár 10 cm vastag tömör vasat is, csak oxigént kell többet biztosítani a fém tökéletes égéséhez, és a salakanyag elfújásához.
2011. aug. 23. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 PótPápuaPuapó ***** válasza:

re Gyuszek34:


"Az csak megadja a fémnek az olvadási, égési hőfokot."


Akkor, most a fentiek közül melyiket? Mert ha az olvadáspontig melegíti a fémet, akkor bizony mégiscsak a plazmavágó által bevitt energia vágja át a fémet. DE ha csak addig melegíti, hogy elkezdjen égni (aktiválási energiát adsz neki, mint a gyufafejnek amikor végighúzod), akkor tényleg igazad van, és az energia egy része a fém exoterm égéséből jön.

2011. aug. 26. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Jogos az észrevétel! De a lényeg azért így is érthető. Nem?
2011. aug. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 homo ludensz ***** válasza:
Nem vágtam soha lézerrel de iszonyú sokat oxigén és dissousz gáz keverékével. Tapasztalat hogy egy gáz és oxigén keverékével elkezdett olvadni az acél és elzártam a gázt az oxigénáramban szépen folytatódott a vágás. Érdekességképpen megjegyezném hogy a Dunába robbantott hidak roncsit héliummal és oxigénnel darabolták fel a háború után.
2012. jan. 8. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!