Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nyolc ember -A, B, C, D, E,...

Nyolc ember -A, B, C, D, E, F, G, H- leül egy kerek asztalhoz. Hányféleképpen tehetik ezt meg úgy, hogy A és B egymás mellett ül?

Figyelt kérdés

Két elhelyezkedést csak akkor tekintünk különbözőnek, ha van legalább egy olyan ember a társaságban, akinek legalább az egyik szomszédja különböző.

Hárman is képtelenek voltunk rájönni, hogy hogyan jön ki megoldásnak az 1440.


2009. ápr. 19. 18:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
2! * 6 ! féleképp ülhetnek le
2009. ápr. 19. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

most számoltam csak ki, most néztem magyarázatod...és annyi amennyit írtál.

Remélem így érthető a logika is.

2009. ápr. 19. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
És miért ez a megoldás?
2009. ápr. 19. 18:47
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
2*1*6*5*4*3*2*1 ennyiféleképpen ülhetnek le az egyes helyekre. Az első azért 2, mert A vagy B, a második már csak egy lehet az elsőtől függően, a többi 6 ember pedig akárhogy ülhet. Tehát 2*1*6!=2*6!=1440
2009. ápr. 19. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A-t és B Ha egymás mellett is ülnek, akkor is van 2! mód, hogy hogyan.

A többi 6 nak is külön, de mivel ezek szét vannak választva, külön kell nézni. És összeszorozni.

Ha 3 an akarnának egymás mellett ülni, az lenne 3! * 5 !.

ÉS mivel kerekasztal, mindegy honnan kezdünk el számolni, hol az eleje, így nem kell mással szorozni meg semmi.

Ebben semmi bonyi nincs egy szabály erre a számolásra.

Van ennél cifrább kombinatorikai példa is

2009. ápr. 19. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Ha tudnátok, mennyit törtük ezen a fejünket :D
2009. ápr. 19. 19:01
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Épp ebben a félévben van Valószínűségszámítás és matematika statisztikám...

Ha kell valami írj :D


( Első , meg utána még kettő :D )

2009. ápr. 19. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
76%

szerintem nem jó ez a megoldás.


az 1440 lehetőségben azok is benne vannak, amikor gyakorlatilag ugyanaz az ülési sorrend, csak éppen az ellenkező körüljárási irányban ("A" kezdőponttal), márpedig, ha az a a def., hogy "különböző szomszédok" akkor ezek nem tekinthetőek különböző elhelyezkedésnek (a szomszéd alapvetően nem irányérzékeny fogalom).

2009. ápr. 19. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
ha nem kerekasztalhoz ülnek akkor meg kell szorozni kettővel, pl moziban egymás mellett akar ülni x,y, de itt nem...több feladatot is láttam és egyikben sem kellett ilyet megduplázni
2009. ápr. 19. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Ez nem megduplázás, hanem az első két hely elfoglalásának lehetőségei. Mert ha az elsőre A ül, akkor a másodikra csak B ülhet, és fordítva. Tehát az első helyre kétfeléképpen lehet ülni, A vagy B, de ezután a másodikra csak egyféleképpen, mert oda csak egy ember ülhet. A mellé B, B mellé A. A 3. helyre 6 ember marad, ezek bármelyike odaülhet, de akkor a 4. helyre 5 ember marad, az 5.-re 4, a 6.-ra 3, a 7.-re 2 ember és a 8.-ra egy.

Ezek mind úgy ülnek, ahogy akarnak. És mindegy, hogy körben vagy sorban ülnek, mert csak A-nak és B-nek kell egymás mellett lenni, és akárhonnan nézzük, csak így lehet. A különböző pedig itt azt jelenti, hogy legalább egy embernek változik a szomszédja. És változik is.


18:48-as voltam.

2009. ápr. 20. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!