Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy tudom levezetni a Viéte-f...

Hogy tudom levezetni a Viéte-formulákat a gyöktényezős alakból (másodfokú egyenletnél)?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy úgy kijönnek az összefüggések, hogy beírom a megoldóképletet x1 és x2 helyére, de a tanárom szerint egyszerűbb, ha gyöktényezős alakból vezetem le, ez viszont valahogy nem akar összejönni... A segítsége előre is köszönöm!
2011. dec. 30. 08:40
 1/2 Ucsiha Madara ***** válasza:

Ugye a másodfokú egyenlet gyöktényezős alakja a következő:


a(x-x1)(x-x2)=0


Végezzük el a beszorzást!


a(x^2-x1*x-x2*x+x1*x2)=0


ax^2-ax1x-ax2x+ax1x2=0


Még a 2. és 3. tagból kiemelünk x-et:


ax^2+x(-ax1+-ax2)+ax1x2=0


A másodfokú egyenlet általános alakja pedig


ax^2+bx+c=0


A két egyenlet nyilvánvalóan egyenlő. Az négyzetes tag mindkettőben egyenlő. A változót első fokon tartalmazó tag együtthatója mindkettőnél más alakban van, de ezek nyilvánvalóan egyenlőek, mert a többi tag mindkét egyenletben vagy másodfokú vagy konstans. Tehát:


-ax1-ax2=b szorozva -1-gyel:


ax1+ax2=-b osztva a-val:


x1+x2=-b/a, ez az első formula.


Ugye már mindkét egyenletben csak a konstans tag maradt, ezek is nyilván egyenlőek, tehát:


ax1x2=c, a-val osztva:


x1x2=c/a, és ez a másik, és készen is vagyunk:).

2011. dec. 30. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2011. dec. 30. 11:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!