Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egyszerű fizikás tesztfeladato...

Egyszerű fizikás tesztfeladatok, jól gondolkodom?

Figyelt kérdés

1, Egyforma tömegű vas- és ólomdarabot egyforma munkabefektetéssel kalapálunk, az ólom jobban felmelegszik. Miért?

A) Mert magasabb az olvadáspontja, mint a vasnak.

B) Mert alacsonyabb az olvadáspontja.

C) Mert nagyobb a fajhője, mint a vasnak.

D) Mert kisebb a fajhője.

Megnéztem, és a vasnak nagyobb a fajhője és az olvadáspontja is. Jól gondolom, hogy a fajhő számít? Ezek szerint a D?


2, A hőtan II. főtételének következő megfogalmazásai közül melyik rossz?

A) Termikus energia hő alakjában hidegebb testről melegebb testre nem mehet át.

B)Hőerőgépek termikus hatásfoka mindig kisebb egynél.

C)Nem lehet olyan, periodikusan működő hőerőgépet készíteni, amely egyetlen hőtartály lehűlése árán munkát végez.

Az első kettő szerintem teljesen jó, de igazából a harmadikat se mondanám rossznak. Szerintetek?


2011. dec. 30. 22:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

az elsőnél a D a jó mert ha ugyanannyi munkát végzünk rajtuk akkor ugyanannyi energiát kapnak és mivel az ólomnak kisebb a fajhője ezért jobban felmelegszik

a másodiknál meg én a C-re tippelnék mert az első kettőbe egyáltalán nem tudok belekötni a harmadik meg miért ne lehetne lehetséges? (míg a tartály hűl a felszabadult hővel a gép munkát végez) meg a szememnek olyan furcsa az a mondat, mintha próbálnának megzavarni h elbizonytalanodjunk (de ez már csak érzés:))

2011. dec. 31. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:

A második feladat eléggé gáz!


A 3 lehetőségből csak a C a tökéletes. Ugyanis kell egy olyan tartály is, amit felmelegít. Ezt hívják hőnyelőnek. (különben nem tud működni, mert a szabadenergia változás nem lesz negatív). És ezért kell a Duna vize Paksnak.


A "B" válasz nem jó! Mert kisebb, vagy egyenlő, mint egy. Nagyobb egynél nem lehet a hatásfok, de 1 még lehet.


Az "A" válaszra sem adnék maxpontot, ha nekem kellene javítani. Ugyanis hiányzik belőle egy varázsszó: SPONTÁN.


pl a hűtőszekrény, légkondi, hőszivattyú a hidegebb testről vonja ki a hőt, és egy melegebb testnek adja. Persze közben áram kell neki, ezért nem tudunk örökmozgót csinálni

2011. dec. 31. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
1 sem lehet a hatásfok mert az anyagok mindig a rendezetlenségre törekednek így nem lehet az energiát teljességében felhasználni
2011. dec. 31. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:
100%

re Parafadugó


Vigyázz, az, hogy az entrópia nő minden önként lejátszódó irreverzibilis folyamatnál nő, nem jelenti azt, hogy a hatásfok nem lehet egyenlő 1-gyel. De azt igen, hogy nem lehet nagyobb, mint 1


Ne felejtsd el, hogy a hatásfok nem egy fizikai mennyiség.

Hiszen a hatásfok= hasznos energia / összes energia

De az, hogy mi a hasznos már szubjektív. Ha azt mondom, hogy hasznos a régi izzókörték által leadott hőenergia (mert hideg tél van és megy a fűtés), akkor az izzó hatásfoka = 1 (persze nagyobb nem lehet az első főtetel miatt)

2011. dec. 31. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
ebbe még így nem gondoltam bele :) mondjuk én friss fősulis vagyok úgyh a szemléleteimet még nagyban állítani/tágítani kell :)
2011. dec. 31. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Na a 2. feladatban látom, megoszlanak a vélemények.


B rossz, mert az a termodinamika III. főtétele.

2012. jan. 1. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:

re Villanykörte:


Nem, a 3. főtétel: Két kvázisztatikusan egymásba alakítható állapot entrópiájának különbsége a nullához tart, ha a hőmérséklet is nullához tart.

Ennek következménye, hogy a tökéletes kristály entrópiája = 0, ha a hőmérséklet 0 Kelvin.


Szerintem a 2. feladatnál mindegyik válaszlehetőség rossz.



Honnan van a feladat?

2012. jan. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Igazad van utolsó, így még egyszer átolvasva rájöttem hogy az is a II. főtétel (Thomson-Planck féle megfogalmazás).


Így viszont az A válasz a rossz.

(Habár mindegyikbe bele tudnék kötni.)

2012. jan. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2012. jan. 1. 20:23
 10/12 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Kedves Kérdező,


de honnan vannak ezek a kérdések? Mert a második feladatnál csak a "C" állítás tökéletes. Szóval az "A"-t és "B"-t is be kell karikázni.

2012. jan. 1. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!