Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet ciánt előállítani?

Hogyan lehet ciánt előállítani?

Figyelt kérdés

2012. jan. 4. 22:38
 1/9 anonim ***** válasza:
95%
Visszaköltözött az anyós?
2012. jan. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Például Andrussow oxidációval, metán és ammónia reakciójából oxigén jelenlétében, Pt katalizátoron 1200fokon. ;)
2012. jan. 5. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Most nézem, hogy azzal hidrogén-cianidot lehet előállítani. Az ugyanaz az anyag amit a hétköznapi életben ciánként emlegetnek?
2012. jan. 5. 19:18
 4/9 fúróferkó ***** válasza:

A cián vegyületekben fordul elő.Dolgoztam egy kisérleti üzemben ahol egy üvegreaktorban nátrimcianidot klórgázzal reagáltattak a végterméket ,ha jól emlékszem klór-ciánnak hívták.

Csak egy érdekes kérdés: mit gondolsz mi volt a veszélyes ciánömlés detektor "műszere"?

2012. jan. 7. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
egy kanári? :D
2012. jan. 7. 19:30
 6/9 fúróferkó ***** válasza:
Majdnem eltaláltad.Te tudhadsz valamit.))Nem kanári, hanem papagájok voltak a kísérleti üzemben.Ha feldobta talpát egy is, azonnali evakuálás következett.
2012. jan. 7. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Régen kanári jelezte a bányákban a metán feldúsulását. Ha megdöglött akkor futás volt :D
2012. jan. 7. 22:14
 8/9 fúróferkó ***** válasza:

De jó ! tényleg a bányában is bevetették a madarakat?

A papagájt is azért használták ,mert akkoriban nem voltak ilyen érzékeny műszerek ,mint ma,vagy nagyon drágán.

2012. jan. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 balazsmost válasza:
100%

Nos az egyik ipari módszert már írták a másik a következő:

HCONH2 -> HCN + H2O ΔH = +75kJ/mol


Hőmérséklet: 380-430°C

- Nyomás: csökkentett nyomás

- Katalizátor: Fe-, vagy Al-foszfát, amelyek promotorként Mg-, Ca-, Zn-,

vagy Mn-tartalmú adalékokat is tartalmaznak.

- Reaktor: töltött kontakt csőreaktor.


Ha mindenképp házilag akarsz előállítani vmi ilyesmit akkor sztem ha formamidot hevítgetsz vmi erős vízelvonószerrel (pl.: PCl5, PCl3, POCl3 v ami talán ennél is egyszerűbb is jobb P2O5-dal) akkor biztos h keletkezik hidrogén cianid H-C≡N.


Persze én nem nagyon javasolnám, még madárral sem.


De ha akarsz szerezni ill. csinálni HCN-t akkor elég kommersz vegyületnek számít és igen sok laborban van is NaCN /nátrium cianid/, ami a HCN-nem szemben nem gáz hanem szilárd fehér por, ui. ez a HCN /sav/ és NaOH sója.

És ha erre öntessz savat akkor abból HCN gáz fog keletkezni, ill, ha annak vizes oldtát megissza vki akkor a gyomrában keletkezik HCN gáz, és ezek mind nagyon nagyon mérgező anyagok /a NaCN is/. So én nem javasolnám az ezzel történő gyilkolászást, tekintve h nem tudom h van-e vmi ellenszer az azonnali vérátömlesztésen kívül, mert a hemoglobin Fe-ával olyan erős komplexet képez h azt nem lehet onnan leszedni so sejtszinten megfulladsz.


Remélem ebből látható h ez tényleg nem piskóta!


Egy másik kérdésedre válaszolva cián hétköznapi értelemben a HCN. De létezik pl dicián is N≡C-C≡N is ami hasonlóan kellemes hatású mint a cián.


Szaga mandulaszagú, mert a mandulában is az van. És akkor az miért nem mérgező??? Nyersen zabálva sokat az, de akkor is kevés van benne. És Te gondolom nem tűhegynyi /szószerint!!/ mennyiségű NaCN-re gondolsz pl hanem csak egy "kevésre", DE az már SOK!


ha nem v vegyész :) /persze azokat is megöli :P/


még kérdés?

2012. jan. 8. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!