Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy logikai feladat megoldását...

Egy logikai feladat megoldását keresem. Ki tudná megmondani?

Figyelt kérdés
80 darab vasgolyóból 79 darab egyenlő súlyú, egy azonban nehezebb a többinél. Egy kétkarú mérleg segítségével 4 mérésből hogyan lehet megtalálni ezt az egyet?
2012. ápr. 16. 15:48
 1/9 anonim ***** válasza:
Ezt 9 golyóval és 2 méréssel ismerem, az nem olyan nehéz, ezen még agyalnom kell...
2012. ápr. 16. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Jah, igen, ugyanaz a logikája.

3 felé kell osztani az egészet és mindig két egyenlő részt méregetni.

2012. ápr. 16. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, 9 golyóval és 2 méréssel én is meg tudnám oldani, de ez egyenlőre sehogy sem sikerül. Várom, hátha valaki okosabb nálam, és elmagyarázza nekem. :)
2012. ápr. 16. 16:14
 4/9 A kérdező kommentje:

16:08-as

Ahogy én számoltam, amit te írsz, az 4 méréssel nem megoldható. :( de ha tévedek, és tudod a jó választ, kérlek vezesd le nekem, hogy megértsem. :) Köszönöm szépen.

2012. ápr. 16. 16:16
 5/9 anonim ***** válasza:

ELSŐ Először kiveszel 2x27 golyót, amiket megmérsz. Ha az egyik nehezebb, akkor abban a 27-ben van a nehezebb. Ha egyforma, akkor a megmaradt 26-ban van a nehezebb.


MÁSODIK Ha 27 golyód maradt, akkor elosztod 3 felé (9 darab lesz egy csoportban), kettőt megmérsz. Ha valamelyik nehezebb, akkor abban a 9-es csoportban van a nehezebb, de ha egyenlő, akkor a harmadik, meg nem mért 9-es adagban.

(Ha a 26-ban volt a nehezebb, 9+9+8 részre bontjuk a 9-eseket mérjük, de azt is megtehetjük, hogy 27-re kiegészítjük, és a fenti logikával mérjük végig.)


HARMADIK A 9-et elosztjuk 3-as csoportokra, egyet megmérünk. Ha az egyik nehezebb, abban van az extra golyó, de ha egyformák, akkor a harmadikban.

(Ha 8 golyónk jött tovább az előző lépésből, akkor 3+3-at mérünk, 2 marad.)


NEGYEDIK A 3 golyó közöl 2-t megmérünk. Ha az egyik nehezebb, akkor az a nehezebb. Ha egyformák, akkor a harmadik.

(Ha két golyó jött, akkor simán mérjük.)

2012. ápr. 16. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
jah, 86%os megelőzött, a logika ugyanaz :) csak van benne egy kis kavarás, hogy 80 nem osztható 3mmal, 81 golyóval szebb volna a feladat.
2012. ápr. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! És is hármas bontásokban gondolkodtam, de valamit nagyon elszámolhattam! Így viszont már világos, szóval köszönöm! :)
2012. ápr. 16. 17:14
 8/9 A kérdező kommentje:
16:47-os! Az előző válaszoló megoldása jó. Nem hárommal osztotta a 80-at, hanem csinált két 27-es és egy 26-os csoportot. Mindenkinek köszönöm!
2012. ápr. 16. 17:16
 9/9 anonim ***** válasza:
Dehogynem, 3mmal osztotta, csak az maradékot ad. :) és nem az ő megoldására mondtam hogy rossz, hanem a feladatra, hogy szebb volna a megoldás 81 golyóval (mert az 3 hatványa)
2012. ápr. 16. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!