Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy matek feladat, amit régen...

Egy matek feladat, amit régen hallottam, de azóta se tudom a megoldását. Hogyan lehet ezt megcsináni? Nehéz feladat!

Figyelt kérdés
Van egy konvex poliéder (sokszöglapokból álló test), ennek minden lapján az élek mentén 1-1 pontszerű hangya az óramutató járásával megegyező irányba körbe-körbe jár. A sebességük nem feltétlenül állandó, de soha sem csökken 0-ra. Azt kellene bebizonyítani, hogy lesz legalább 2 hangya, akik találkozni fognak.
2010. jún. 11. 12:21
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Ez milyen jó feladat! Korábban még nem hallottam, de most ezen jár az agyam.
2010. jún. 11. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:

segítek:


egy él két laphoz tartozik. tehát egy élen két hangya is közlekedik. mivel mind a kettő az óramutató járásával megeggyező irányban haladnak, ezért a közös élt ellentétes irányban járják végig.


mostmár csak a sebességen kell elgondolkoznod... ;)

2010. jún. 11. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:
Bocsánat, pontatlanul fogalmaztam. Azt hiszem, a nem 0 sebesség helyett az kell, hogy minden hangyának van egy minimális, nem 0 sebessége, ami alá nem lassulhat.
2010. jún. 11. 13:22
 4/28 anonim ***** válasza:
De ha minden hangya úgyanúgy jár kőrbe akkor minden hangya találkozhat az ő lapjának a szomszédain járkáló hangyákkal, mert a közös éleken egymással szembe mennek. Persze ha állandó és ugyanakkora sebességgel mennének akkor meg lehetne oldani talán, hogy ne találkozzanak, de mivel változik asebességük, ezért szerintem egyszer találkoznak valamikor.
2010. jún. 11. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:

Valóban értelmesebb úgy a feladat, ha minden hangyához tartozik egy pozitív szám, hogy annál kisebb nem lehet a sebessége. Mert ha csak annyi a feltétel, hogy ne érje el a nullát, akkor lehetne olyan, hogy a sebességük nullához, a helyzetük pedig egy-egy ponthoz konvergál.


Igen érdekes ez a probléma! Fogok még rajta gondolkodni! Úgy érzem, a topológia eszköztárát kell bevetni a megoldáshoz :-)

2010. jún. 13. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
Tetraéderre könnyű. Bonyulultabbakra még nem látom (első válaszoló)
2010. jún. 13. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
Én megoldottam úgy, hogy sose találkozik két hangya.
2010. jún. 13. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
Akkor megosztanád velünk?
2010. jún. 13. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
Vagyis.... csak úgy oldható meg, hogy nem találkoznak, ha azt nem vesszük számításba, hogyha egy csúcshoz 1-1 hangya egyszerre ér... de nem mennek el egymás mellett
2010. jún. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Nos, ha az adott csúcsba érkező élek közül nem mindegyiken érkezik hangya a csúcsba, akkor megoldható, hogy egymást előreengedve elkerüljék a találkozást. Ha viszont minden irányból jönnek, akkor baj van.

De mért nem mondod el?

2010. jún. 13. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!