Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tegyük fel, hogy van egy...

Tegyük fel, hogy van egy 12000 számból álló számsor. A feladat, hogy megtaláljuk a következő 1000 számot, vagy 500 at. Milyen programmal tudnám kiszámolni?

Figyelt kérdés
Létezik ilyen program, ami matematikai számítások alapján meghatározza a következő minimum 500 számot?Ha toll - ceruza - számológép - matekfüzet lehetne csak segítségemre, milyen módszert kellene használnom?
2012. dec. 15. 09:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Nekem nem világos a feladat. Egy kicsit részletesebben ki tudnád fejteni?
2012. dec. 15. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Shai-Hulud ***** válasza:

Általánosságban nincs ilyen program. Tudni kell, hogy milyen számsorról van szó, és ahhoz lehet célprogramot készíteni, amelyik kiszámítja a sorozat következő elemeit.

De egy "valamilyen" sorozatra nem nagyon lehet ilyet csinálni.

2012. dec. 15. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
a számok pozitív egész számok, egytől kilencvenkilencig. véletlen sorrendben elhelyezve 10.000 darab szám,mindenféle matematikai logikát nélkülözve. Példa: Jenő 10.000 darab pozitív egész számot sorol fel 1től 99ig. Hogy mikor melyik számot mondja,nemtudni. A számsor nem követ logikát, a számok nem emelkednek és nem csökkennek egy sablon szerint. Bármikor bármelyik számot mondhatja, igy mindegyik számnak ugyanakkora esélye van szerepelni bármelyik helyen. Ezen elv alapján - elméletileg, minden szám ugyanannyiszor fog szerepelni a 10.000es listában. Nekem kellene egy módszer,egy program, bármi, amivel kiszámolhatom, hogy Jenő a 10.000 szám után a következő 500-at milyen sorrendben mondaná. Valószínűségszámítás? vagy mi ez?
2012. dec. 15. 11:14
 4/13 Shai-Hulud ***** válasza:

"véletlen sorrendben elhelyezve 10.000 darab szám,mindenféle matematikai logikát nélkülözve. Példa: Jenő 10.000 darab pozitív egész számot sorol fel 1től 99ig. Hogy mikor melyik számot mondja,nemtudni. A számsor nem követ logikát, a számok nem emelkednek és nem csökkennek egy sablon szerint. Bármikor bármelyik számot mondhatja, igy mindegyik számnak ugyanakkora esélye van szerepelni bármelyik helyen."


Azaz egy VÉLETLEN sorozatról van szó.

A véletlen attól véletlen, hogy véletlenszerű (tudom, ez tautológia volt), azaz NEM TUDOD megjósolni a sorozat következő tagját. Ha arra BÁRMILYEN előrejelzést tudnál adni, akkor már nem lenne véletlen sorozat.

Csak azt tudod mondani, hogy igen nagy számú mintát tekintve az egyes számjegyek előfordulási valószínűsége közel megegyező.

"Bár a "véletlen" egyedi esemény kimenete nem megjósolható, de sok, egymástól független, "véletlen" esemény (ún. véletlen tömegjelenség) lehetséges kimenetei különböző valószínűségekkel jellemezhetők. Ezek elemzésével foglalkoznak a matematika egyes ágai; a valószínűség-számítás, a sztochasztika, és a matematikai statisztika."

[link]

De a sorozat egyes elemeire SEMMILYEN előrejelzés nem adható.


Vagyis NEM LEHET előre kiszámolni a véletlen sorozat egyes elemeit.


Pedro

2012. dec. 15. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Nincs igazán értelme a kérdésnek. Pláne az előz válasz fényében.


De nekem volt ökonometria órám.

100-200 gazdasági adatból lehetett előrejelezni 1-2-őt.


Ha belegondolsz a gazdasági mutatókba azokat nem lehet több évre előre megmondani. Vagy az időjárás előrejelzések is max 2 hetesek, pedig már vagy 100 éves adathalmaz ott van mögötte.


És ezekben még rendszer is van!

2012. dec. 15. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
igazatok lehet. De Úgy gondoltam, hogy a véletlen sorrendben elhelyezett 10.000 szám, azért irtam 10.000et, hogy valamiféle módon logikát keressünk a véletlenben. Mert szerintem nincsenek véletlenek,mindent működtet valami, mindenben van logika, így a példában Jenő elméje is korlátolt, korlátolja Jenő logikája aki ha nem is tudatosan, de 10.000 számnál már kiszámítható módon mondja a következő számokat.
2012. dec. 15. 11:41
 7/13 anonim ***** válasza:

A gazdasági idősorok elemzése pont így működik.

Rendszer keres az adatokban.


DE az is jó válasz, hogy az adatsor egy véletlenbolyongás, és akkor nem lehet előrejelezni.

Ez az a válasz, ami neked nem tetszik, de a matematikában/statisztikában ez egy teljesen elfogadott dolog tud lenni.

Sőt eleve úgy bontjuk szét az adatsort, hogy minden trendszerű dolgot kiszűrünk, és a maradéktagtól elvárjuk, hogy csak a véletlenszerűség maradjon benne.



Te ne hiszel a véletlenben, ez a te dolgod, de a tudomány igenis elismeri a létezését. (Pl fizika, radioaktív anyagok felezési ideje kapcsán)

2012. dec. 15. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"A számsor nem követ logikát"..."valamiféle módon logikát keressünk"

Nem.

Ott estél hibába, ahol nagyon sokan, akik azt hiszik, hogy ha 10-szer feldobunk egy érmét, és mind a 10-szer fej lesz, akkor a 11-nek nagyon nagy valószínűséggel írásnak kell lennie, hogy közeledjünk az 50-50%-os eloszláshoz.

De ez nem igaz, a korábban bekövetkezett (véletlenszerű) események semmilyen hatással nincsenek a jövőbeliekre.

A 11-dobás is 50-50%-os valószínűséggel lesz fej vagy írás.

Pontosan ugyanez a helyzet a te feladatodra is.

Persze az lehetséges, hogy a véletlennek beállított sorozatban végül ímmel-ámmal megtalálható valami minta, és ezt lehet folytatni, csak ennek éppen semmi értelme.

2012. dec. 15. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

a roulette számokban van logika? egyszer a faterom, nagyon nagy elme, szegény mégis egy kaszinóban volt biztonsági őr, elkezdte felírni a gépi rouletten kidobott számokat... Nem hülyéskedek nektek, hónapokig osztott szorzott, 3db négyzetrácsos füzetet telefirkált számításokkal, és egyszer csak elindult a kaszinóba,mint magánember,a roulette gépet,aminek az eredményeit felirta azon játszott... 24 téten keresztül TUDTA a számokat... ott volt a füzetében, a 24 szám és előttük egy betű f-p (fekete-piros)... és nyert 24 forgatáson keresztül,hiba nélkül! A Faterom szegény nincs már köztünk. Nem tudom Őt kérdezni. Én ezért kérdezem csak,nekem több számom van,amit szintén gép húzott,csak nekem több kellene a folytatáshoz. Nem roulette természetesen... valami más.

Namost, a faterom kiszámolt valamit,de azt állítjátok hogy értelmetlenül,ezekszerint töknagy szerencséje volt. Pedig a roulette számok is véletlenek,nem generálhatják őket,mert ugye akkor nem szerencsejáték lenne hanem átverés

2012. dec. 15. 13:02
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem egészen.

A valódi rulettben nincs szabály, teljesen véletlenszerű, ráadásul ott biztosan vesztesen kerülsz ki a végén a 0 miatt.

A gépi rulett teljesen más.

Ezekben általában valami egyszerű algoritmus van, komolyabb véletlenszámgenerátor helyett, amit ha elég időt szán rá az ember ki lehet figyelni.

2012. dec. 15. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!