Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi számít jobban? Súrlódási...

Mi számít jobban? Súrlódási felület vagy 'lenyomó erő' (súly)?

Figyelt kérdés

Például ha egy kocsi fékez aszfalt úton, akármilyen gumival.

Azért kérdezem mert hogy érdekelne, ha majd oda jutok hogy veszek egy kocsit, milyenre érdemes odafigyelni.

Remélem érthetően fogalmaztam.


2009. szept. 6. 18:02
 1/5 anonim ***** válasza:
Teljesen független a kettő, mármint külön tudod változtatni az autó súlyát és a gumi milyenségét. Amúgy minél nehezebb az autó, annál nagyobb a nyomóerő, de annál nagyobb az impulzusa is.
2009. szept. 6. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb amit "tehetsz" az-az, hogy kiiktatod a csúszási súrlódást, mivel a tapadás sokkal nagyobb... Ergo: vegyél ABS-es kocsit :)


Ez a súly különbségeknél egyértelműen többet jelent... de a gumi minőségét ezzel együtt is fontos. (Értsd: télen, nyári gumival semmi esélyed, lehet akármilyen jó abs-ed :) )

2009. szept. 6. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Hopp mégsem jól fogalmaztam. A súrlódási felületet úgy értem, hogy szélesebb kerék.

Tehát mi érne többet, kétszer nagyobb súrlódási felület(szélesebb kerék) vagy kétszer akkora súly?

Olvastam közben egy oldalt ahol ezt a jégkorcsolyázós példával vezetik le. /tovább csúszunk e ha csak egy lábon egyensúlyozunk, hisz akkor kevesebb a súrlódás/ és oda jutott hogy nem csúszik tovább mert a súly ugyan akkora.


Na de most közben rájöttem arra ami érdekelt, ha növelném a kocsim súlyát, azt megállítani is nehezebb lenne, tehát inkább széles kerékkel járok jól nyáron (+ABS). Köszönöm a válaszokat.

2009. szept. 6. 22:10
 4/5 anonim ***** válasza:

Elvileg nincs különbség.

Gyakorlatilag azért van különbség, mert ha kicsi a felület, sokkal nagyobbak az erők, és deformálódik az anyag. Márpedig akkor közben csúszik is... úgyhogy nagyon is jól jársz a szélesebb gumikkal.

2009. szept. 7. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Azt a korcsolyás dolgot azért vitatnám. Kicsi a súrlódás és talán azért nem számít sokban. Amúgy ki is lehet próbálni.
2009. szept. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!