Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan oldjam meg a következő...

Hogyan oldjam meg a következő döntéselmélet feladatot? (Hosszú, de kérlek olvassátok át! )

Figyelt kérdés

Van 100 millió forintom. 3%-os valószínűséggel az ötödére csökken. 2,5 millióba kerül egy teljes körű biztosítás teljes kárpótlással. Ha a kockázathoz való viszonyom u=w^(1/2), akkor vajon hajlandó vagyok-e ennyit adni egy biztosításért?


Van két megoldásom, az egyik a biztosítás nélküli hasznosság, ami 9,834. Fogalmam sincs hogy jön ki.

A másik a biztosítással együtt lévő hasznosság, amit a következőképpen számolhatunk ki. (100 m- 2,5m)^(1/2)=9,874

Nem nehéz kitalálni, hogy az u=w^(1/2) egyenlet szerint jártunk el, és a 100 a vagyonunk a 2,5 pedig a biztosítás ára.


A gondot a biztosítás nélküli hasznosság jelenti számomra. Az biztos, hogy a 100-at be kell szorozni a vagyonmegmaradás valószínűségével, tehát a 0,97-tel. Elvileg a megmaradó vagyont is be kell szorozni az vagyonvesztés valószínűségével, ami ugye 0,03, azaz 3%. De nekem az istenért nem jön ki az a végeredmény ami a tanárnak. Arra gondoltam, hogy 97%-os valószínűséggel marad 100 millióm. Ennek a pénzértéke 97 millió. Ennek veszem a gyökét a hasznossági függvény miatt. Aztán ugye 3%-os valószínűséggel veszítek 80 milliót. Ennek a pénzértéke 2,4 millió. Ennek veszem szintén a gyökét. Az 1,549. De ez 8,299. Elvileg külön kell számolni a vagyonmegmaradás és a vagyonvesztés lehetőségének hasznosságát, de megpróbáltam együtt. Ekkor (97-2,4)^(1/2)=9,726 jött ki. Nincs olyan számítás, ami alapján kijönne. Van egy döntéselmélet könyvem de abban még hasonló sincs.



#biztosítás #döntéselmélet #kockázat melletti döntés
2013. ápr. 25. 15:49
 1/7 A kérdező kommentje:
Gondoltam, hogy nem nagyon számíthatok válaszra.
2013. ápr. 25. 19:26
 2/7 anonim válasza:
wow, te hol és minek tanulsz ilyesmit?
2013. máj. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Az ÁVF-en és nem tudom. De amúgy rájöttem. Először kell helyettesítési értéket számolni a pénzből, majd utána megszorozni a valószínűséggel.
2013. máj. 2. 22:10
 4/7 anonim válasza:

:D sebaj, idővel csak rájössz, mire jó ez. és ha lesz száz millád, tudni fogod,mennyit vagy hajlandó fizetni egy biztosításért.

am grat.

2013. máj. 3. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Hát köszi, lesz még több pénzem is mint 100 milliárd. Viszont azt biztosan hasonló módszerrel fogom kiszámolni, mennyit fizetnék egy biztosításért.
2013. máj. 3. 18:53
 6/7 anonim válasza:
:D ha ügyes leszel, alkalmazlak pénzügyi tanácsadónak.
2013. máj. 5. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Mennyit fizetsz?
2013. máj. 6. 08:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!