Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valami jó hővezető fekete...

Valami jó hővezető fekete folyadék?

Figyelt kérdés
nem tudnátok mondani egy olyan folyadékot, ami jól vezeti a hőt, korom fekete (lehetőleg matt), és nem csillagászati áron kapható, esetleg házilag előállítható? napkollektorhoz kéne, arra gondoltam, ha nem a csövet, hanem a benne lévő vizet melegíteném föl közvetlen, nagyon sok rezet és festéket spórolhatok meg rajta.

2013. júl. 2. 06:13
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
És hogyan éred el, hogy ne a cső melegedjen először? Valami erőtérben vezeted a vizet, vagy hogyan? :)
2013. júl. 2. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:
hmmm... jó ötlet, csak az üzemeltetése több energiát fogyasztana mint ami jön a cuccból. amúgy üveg vagy plexi csövön vezetem át a folyadékot, az átlátszó, nem melegszik, és rögtön a folyadék használja fel az energiát... nem kell agyonmagyaráznom sztem, annyira nem nézek hülyének senkit
2013. júl. 2. 06:46
 3/32 anonim ***** válasza:
100%

Olyan folyadékot, ami fekete, hígan folyik, nem mérgező, jó hőleadási képességgel rendelkezik, stabil és nem kerül sokkal többe, mint a víz, nem foksz kapni. A víz olyan olcsó, hogy 1 liter nem kerül 1 forintba se (kb 4 liter kerül 1 forintba). Ha mondjuk a rendszered feltöltéséhez kell 50 liter, az a 13 forintot se éri el. Ehhez képest az olcsóbb folyadékok (pl tej, alapvető vegyszerek) több száz vagy akár több ezer forintbe kerülnek. Az általad elképzeld vegyszer nyilván nem lenne ennél olcsóbb.


Sajnos a vizet festeni se könnyű. Ha fekete vízfestéket használsz, az instabil, szétesik. Fekete ételfestékről nem tudok, de az ételfestékek drágák és a napfény hatására bomlanak. Nem baj, ha a rendszerednem nem valami erős méreg kering. És ha meg is csinálod, az első csőtörésnél meg fogod bánni, hogy nem víz, hanem valami fekete szutyok kering a rendszeredben.

2013. júl. 2. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:

Egyrészt neked inkább rossz hővezető folyadék kellene, hogy megtartsa a napsugárzásból felvett hőt, és ne adja át pl. a csőnek. Különben hiába melegszik fel, nagyon jó hőszigetelés kellene a csövekre, hogy ne hűljön le gyorsan.

Másrészt egy plexi csőre kevesebb napsugárzás esik, mint egy nagyobb közvetítő felületre. Hiába közvetlen a napfény, kevesebb jut a folyadékba. Lehetne esetleg tükrökkel összegyűjteni, de azt akkor mozgatni kellene a Nap felé, és nem is lenne olcsóbb, szóval nem tudom...

:)

2013. júl. 2. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
Ja, a másik, hogy mire használnád? Fűtésre még talán értem, de hogy lesz belőle pl. melegvíz?
2013. júl. 2. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:

3: ja, ebben mondjuk igazad van...

4: ha mondjuk 2 üveglap közé vezetem a cuccot, olyan rohadt nagy felületet kapok, hogy az hihetetlen, VISZONT ha nem jó hővezető a cucc, az azt eredményezheti, hogy a hőcserélő rendszerben, ami csinálná belőle a melegvizet, bemegy a folyadék 80°C-on, és elhagyja azt 76°C-on, így csak 4°C-ot nyerünk vele, ha viszont a folyadék jó hővezető, elhagyhatja akár 20°C-on is, ami 60°C-os plussz hőmérsékletet jelent. én igazából transzformátor olajon gondolkodtam, csak nem tudom mennyibe kerül, és hogy mennyire átlátszó. arról tudna valaki mesélni nekem, azon kivül, hogy büdös cucc?

2013. júl. 2. 22:17
 7/32 anonim ***** válasza:

Az olajok általában rosszabb hővezetők a víznél, és keringetni is nehezebb. Az meg a másik, amit írtál is, hogy minél feketébbek, annál átlátszatlanabb. Nagy felületen meg nem fog egyenletes végigfolyni, hacsak nem csinálsz valami hosszanti csatornákat bele.

Az a helyzet, hogy a gyári fekete felületek és az alatta lévő anyagok nagyon jó hővezetők, és igen sok hőt vezetnek a vízbe. A rezet valóban megspórolhatod így, a kérdés, hogy megéri-e hosszú távon.


Ha már mindenképpen így szeretnéd csinálni, mi lenne, ha a felső felület plexi lenne, és az alsó pedig matt fekete. A kettő között folyna a víz. Így a napsütés egyrészt a vizet is melegíti, amit meg nem nyel el, az az alsó felületet fűti, és az konvektíven adná a hőt a víznek. A festéket nem spórolod meg, de a hővezető köztes anyagokat talán igen. (Bár ez is rizikós.)

2013. júl. 3. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 A kérdező kommentje:
egész jó ötlet! akkor így fogom megvalósítani, köszi a választ!
2013. júl. 3. 15:58
 9/32 anonim ***** válasza:
zzz
2013. júl. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:

Ezen már én is sokat gondolkoztam de végül nem valósítottam meg. Szívesen átadom a staféta botot jelenleg nem pont ezzel foglalkozom.

Szóval van egy ingyen beszerezhető anyag amivel nagyon sötétre lehet a vizet szinezzni.

Ez pedig a kávézac...

2013. júl. 4. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!