Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kémia elektrolízis? Nagyon...

Kémia elektrolízis? Nagyon nem vágom!

Figyelt kérdés

Egy emelt érettségi feladatról lenne szó, és a megoldókulcsból sem értem.


100 cm3 ezüst-nitrát-oldatba ismeretlen fémlemezt merítettünk. Egy kis idő elteltével a lemezt kivettük, majd megmértük: a tömege 753 mg-mal növekedett. A visszamaradó oldatból (amelyben már nem volt kimutatható az ezüstion) az összes fémion leválasztásához 2,50 A áramerősséggel 386 másodpercig tartó elektrolízisre volt szükség.


a) Számítsa ki az ezüst-nitrát-oldat koncentrációját!

b) Számítással határozza meg, melyik fémből készült a lemez!


Előre is köszönöm a segítséget!

17/F



2013. aug. 29. 11:40
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Tyühű, hát még én mennyire nem vágom!

Pedig úgy kattintottam a kérdésre, hogy na majd én most mindent elmagyarázok, de vagy elfelejtettem, vagy nehéz a feladat.


Na én iszok egy sört.

2013. aug. 29. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én is ezt éreztem, csak én teázni mentem el... :D De azért köszönöm. :D
2013. aug. 29. 12:26
 3/5 sadam87 ***** válasza:

Az elektrolízishez szükséges töltésmennyiséget könnyen kiszámíthatjuk:

Q=I*t

(q=töltés, I=áramerőssé, t=idő)

A töltés mennyiségéből kiszámolhatjuk, mennyi a leválasztott fém össztöltése, hiszen 1 mól elektron töltése 96500 C. A kiváló ezüstionok össztötlése ugyanannyi lesz, mint az oldódó ismeretlen fém ionjaié, amiket leválasztottunk, a töltésmegmaradás törvénye miatt. Az alapján, hogy az ezüst ion egyszeresen pozitív töltésű, kiszámolhatjuk az ezüst anyagmennyiségét. Az anyagmennyiség és a térfogat ismeretében pedig a koncentrációt.

Az ezüst anyagmennyisége alapján ki tudjuk számolni a kiváló ezüst tömegét, ez alapján pedig azt is meg tudjuk mondani, mekkora tömegű ismeretlen fém oldódott fel. A leválasztásához szükséges töltésmennyiség ismerete alapján meg tudjuk határozni, mennyi az ismeretlen fém anyagmennyisége, ha az ionjai egyszeres, kétszeres vagy háromszoros töltésűek. A tömeg és az anyagmennyiség alapján moláris tömeg számítható. A töltés-moláris tömeg párokat össze kell vetni a periódusos rendszer adataival, hogy megtaláljuk, melyik érték reális.

2013. aug. 29. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Amikor ez a feladatsor volt, akkor írtam az emelt kémiát. Azt hiszem 8 (?) pontos volt. Naná, hogy 0 pontos lett. Az a feladatsor az összes eddigit felülmúlta nehézségileg:)
2013. aug. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Igen, 8 pontos feladat.


A 3. válaszolónak nagyon szépen köszönöm, így már teljesen világos!

2013. aug. 29. 14:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!