Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt hogy kell megoldani?...

Ezt hogy kell megoldani? :Bontsuk fel 30-at két összeadandóra, úgy, hogy a négyzetösszegük minimális legyen.

Figyelt kérdés

Eddig ennyit csináltam:

x*x+(30-x)(30-x)

x*x+900-60x+x*x

2x*x-60x+900

Majd felírtam megoldó képletbe,de ott nem jött ki eredmény,a matek tanárt megkérdeztem,aki azt mondta,hogy vmi teljes négyzetté kell emelni...Én ezt értem,de miért van az ,hogy ezzel a teljes négyzet valamivel megoldható még megoldó képlettel nem? (azért írtam x*x-et mert nem tudom,hogy kell a négyzet jelet :-) )



2013. dec. 18. 17:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A függvény, amit kaptál f(x)=2x^2-60x+900 egy parabola. A megoldóképlettel megkapnád azokat a pontokat, ahol a parabola metszi az x tengelyt (azaz ahol f(x)=0). Ez nem feltétlenül létezik, és általában nem is a parabola minimumában van. Teljes négyzetté alakítással viszont a parabola tengelypontjának koordinátáit kapod meg, ami mindig létezik, és a főegyütthatótól függően a parabola minimumában vagy maximumában van. (Ha a főegyüttható, azaz az x^2 előtti szám negatív, akkor maximum, ilyenkor lefelé nyíló paraboláról beszélünk)
2013. dec. 18. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

(A jelölésed teljesen korrekt! Amúgy a 'valami'-nek a négyzetét így jelöljük, ha nem tudunk szöveget formázni: (valami)^2.)


Teljes megoldás előtt segítség: azért nem jó a megoldóképlet, mert az a gyököket adja vissza, neked viszont a kifejezés minimuma kell.

2013. dec. 18. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

A teljes négyzetté alakítást a következőképpen csinálod:


2(x^2-30x+450)

2[(x-15)^2-225+450]

2(x-15)^2+450


Itt is látszik, hogy soha nem lesz nulla a függvény. Minimuma x=15, és itt 450-et vesz fel. (négyzetösszegük 15^2+15^2=450)

2013. dec. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ne bonyolítsd túl, van jóval egyszerűbb megoldás is:

négyzetösszeg minimális: x^2+y^2=0 mivel 1 másodfokú függvény minimum 0 lehet így az összegük is.

Ebből x^2=y^2 és x+y=30, ebből x=y = 15

2013. dec. 18. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

17:27, kiindulásként azt írod, hogy x^2 + y^2 = 0. Majd kihozod, hogy x = y = 15. Hogy lesz 15^2 + 15^2 = 0?


Nem vitatom, hogy egyszerűbb, amit leírtál, de szerintem mire elmagyarázod, hogy miért korrekt, addigra bonyolultabb lesz. (Az eredeti korrekt megoldás 4-5 sor.)

2013. dec. 18. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

67%-os, x^2+y^2=450, nem nulla. Innen gyakorlatilag csak feltételezted, hogy x^2=y^2, de ezt semmiből nem következtetted (megjegyzem ha igaz is lenne, hogy x^2+y^2=0, abból max az következne, hogy x^2=-y^2, vagyis x=y=0).


Így ha nem tévedek, a levezetésed az, hogy feltételezted, hogy x=y, ami igaz, de nem éppen egzakt módszer a feladat megoldására.

2013. dec. 18. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
És ha az lett volna a feladat,hogy négyzetösszegük maximális legyen akkor,hogy kell megoldani?(köszönöm az eddigi válaszokat)
2013. dec. 18. 17:38
 8/13 anonim ***** válasza:

Akkor a fent említett parabola maximumát kell megkeresni, ami látszik, hogy nincs neki. (Ha nem elég, hogy látszik, akkor azt kell megmutatni, hogy bármely pozitív számnál, például N-nél is vesz fel nagyobb értéket, és ez teljesül, például, ha x helyébe N+100-at írsz, Csak be kell helyettesíteni.)


Annak lehet még értelme, hogy nem negatív számok összegére bontsuk fel úgy, hogy a számok négyzetösszege maximális legyen. x és 30-x csak akkor nem negatívak, ha x az 0 és 30 között van. Ezen a szakaszon meg akkor maximális a parabola, ha x az 0 vagy 30, így a 0+30 felbontás esetén lesz maximális a négyzetösszeg.

2013. dec. 18. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Vagy azt nem lehet mert akkor végtelen lenne?(most itt lehet,hogy hülyeséget beszélek)
2013. dec. 18. 17:46
 10/13 A kérdező kommentje:
Szóval csak akkor lesz maximális értéke ha a fügvény negatív?...ha igen akkor értem...köszönöm a válaszokat(látszik,hogy néha többet ér több ember segítsége mint egy matek tanár válasza)
2013. dec. 18. 17:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!