Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hintamanőverekkel újból és...

Hintamanőverekkel újból és újból növelhető az űrhajó sebessége minimális energia felhasználásával?

Figyelt kérdés
2013. aug. 27. 08:46
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
 1/164 anonim ***** válasza:
Igen.
2013. aug. 27. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/164 A kérdező kommentje:
akkor néhány kör s akár olyan sebesség is elérhető ami össze se mérhető az eddigi űrhajósebességekkel?
2013. aug. 27. 09:10
 3/164 anonim ***** válasza:
98%

Azért nem ilyen egyszerű. A gyorsítás mértékét az határozza meg, hogy milyen nehéz az objektum, ami mellett elmész, és hogy milyen közel mész el mellette. A gyorsítás irányát pedig az objektum haladási iránya szabja meg. A bolygónak tehát pont a megfelelő iránybe kell haladnia, és lehetőleg nagyon közel kell hozzá elhaladni. Ha van a bolygónak légköre, akkor az is akadályozhat.


Ráadásul: egy bolygóval is lehetséges a gyorsítás, de körülményes. Tegyük fel, hogy a bolygó egyenes vonalú mozgást végez, így minden alkalommal ugyanabba az irányba gyorsítja az űrhajónkat! Minél nagyobb sebességgel hagyjuk el a bolygót, annál több idő múlva érünk vissza hozzá. A gyorsítás egyre lassabban és lassabban történne, még nem is haladnánk túl gyorsan, és máris évtizedekig tartana, mire újra a bolygó közelébe érnénk. Hintamanőverek szempontjából az a legcélszerűbb, ha van egymáshoz közel sok igen kicsi, igen nagy tömegű, pont jó irányba haladó égitestünk.

Épp ezért úgy használják a manővereket, hogy olyan pályát keresnek a Naprendszerben, amin több bolygóval is találkozik az űrhajó/szonda/műhold. Azonban nem könnyű ilyen pályákat találni, hiszen minden bolygónak bizonyos helyen kell lennie és egy bizonyos irányba kell haladnia. Az a fajta együttállás, amit a Voyager gyorsításához használtak, legközelebb a XXII. század közepén lesz megint. És csillagközi léptékben nézve a Voyager sebessége is pi­nafing.


Szóval az ilyen gyorsítás elméletben remek és olcsó, de sok gyakorlati korlátba ütközik. Extrém esetekben (ha pl. fekete lyukak mellett akarunk elszáguldozni) pedig a relativisztikus hatások is további korlátot jelentenek.


Ignoramus

2013. aug. 27. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/164 Wadmalac ***** válasza:
93%

#3:

....és egyébként belső bolygón lenne érdemes gyorsítani, mert azoknak nagyobb a sebessége. Csak hát arrafelé nincs nagy választék, a Vénusz meg a Merkúr. A Merkúr nem a legjobb, mert kicsi, vagyis a gravitációja sem elég a hasznossághoz, a Vénusznak meg nehéz többször, jó szögből a nyakára járni, és mint a Merkúr használatának, a megfelelő pályagörbének is útban van a Nap közelsége, elég rendes arra a központi fűtés.

Ha a Mars meg a Vénusz helyén is lenne egy Jupiter, pár év alatt fel lehetne hintázni elég rendes, csillagközi sebességre egy műholdat.

De nics ott ilyen.

2013. aug. 27. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/164 A kérdező kommentje:
nekem az az elmélet tetszik amiben egyre gyorsuló menetrend szerinti járatok mennek ebben a kisbolygóövezetben. s fel le lehet rá szállni űrkomppal s sok sok évtized múlva jóval gyorsabb lesz.
2013. aug. 27. 11:05
 6/164 anonim ***** válasza:
#4: igaz, kihagytam, hogy a legfontosabb magának a bolygónak a sebessége.
2013. aug. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/164 Wadmalac ***** válasza:
93%

#5:

Azt a rohadtul felgyorsult hajót azért a kompoddal utol kell érni tudni ugyanolyan hintamanőver nélkül, hogy átszállhass. :)

Egyébként reménykedek a tudomány fejlődésében, szóval amíg egy hajót mondjuk húsz év alatt hintázva felgyorsítgatod, addig már csak csinálnak olyan hajtóművet, amivel enélkül is el lehet érni azt a sebességet.

Szóval a hintázó hajód a megfelelő sebesség eléréséig reménytelenül elavulhat.

Egyébként az is kérdéses, hogy MINEK gyorsítgasd így a hajót sokáig. Mert csillagközi sebességhez reménytelenül keveset tudsz így elérni, Naprendszeren belüli használatra meg értelmetlen, mert a hintáztatásod ideje alatt gyakorlatilag bárhova el tudsz érni a Naprendszeren belül lassabban is.

2013. aug. 27. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/164 Wadmalac ***** válasza:
92%
Értem a benne rejlő gyors ingajárat ötletet is, de a bolygók mozgása nincs állandó pályaérintőkre hangolva a hajóidhoz, szóval az akármilyen gyors hajóid is évtizedeket futnának haszontalan helyen üresen és csak bizonyos ritka tranzit-ablakokban lennének használhatóak. Közte, meg mint feljebb írtam, történelmi emlékké avulnának.
2013. aug. 27. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/164 anonim ***** válasza:
94%
Másrészt nem maga a sebesség, hanem inkább a gyorsulás probléma. Egyrészt az emberi test a 2g-s gyorsulást már nagyon nehezen tolerálja, ha hosszú időn keresztül tart; másrészt azt az űrhajót le is kell lassítani a gyorsítás után, különben csak hatalmas sebességgel elszáguldasz a célállomás mellett. A lassítás pontosan ugyanannyi energiát emészt fel mint a gyorsítás (negatív irányú gyorsítás), és az élettani hatásai is ugyanolyanok, mint a gyorsításé.
2013. aug. 27. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/164 anonim ***** válasza:
97%
És, tegyük hozzá - akárhány hintamanővert csinálhatsz, csillagközi térben akkor sem fog számítani a sebesség. A fénysebesség nagyon apró töredékét lehet elérni, és őszintén - még ha számottevő sebességet is érnél el: nem mindegy, hogy a távoli csillagrendszer 5000 év alatt, vagy 2000 év alatt éred el? De, totálisan mindegy - ezzel a technikával csillagok között, értelmesen, sohasem fogsz utazni.
2013. aug. 27. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!