Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt hogy kell megoldani?...

Ezt hogy kell megoldani? :Bontsuk fel 30-at két összeadandóra, úgy, hogy a négyzetösszegük minimális legyen.

Figyelt kérdés

Eddig ennyit csináltam:

x*x+(30-x)(30-x)

x*x+900-60x+x*x

2x*x-60x+900

Majd felírtam megoldó képletbe,de ott nem jött ki eredmény,a matek tanárt megkérdeztem,aki azt mondta,hogy vmi teljes négyzetté kell emelni...Én ezt értem,de miért van az ,hogy ezzel a teljes négyzet valamivel megoldható még megoldó képlettel nem? (azért írtam x*x-et mert nem tudom,hogy kell a négyzet jelet :-) )



2013. dec. 18. 17:14
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Az előbbi függvény megadja a négyzetösszeg értékét, így azon nem kell variálni. Amivel viszont az előző válasznál nem foglalkoztam, az az értelmezési tartomány: x eleme [0;30] (azaz 0<=x<=30).


Most az f(x)= 2(x-15)^2+450 maximumát keresed. Látszi, hogy nincs ilyen (mondjuk beírsz 10000000000-t, akkor valami állati nagy számot kapsz). Itt figyelembe veszed, hogy x maximum 30 lehet. Mivel [0;15]-on a függvény szig. mon. csökkenő, és [15;30]-on szig. mon. növekvő, ezért maximuma [0;30]-on csak a két végpontban lehet, tehét x=0 és x=30.


A két megoldás így 0;30 és 30;0, ami nyilván megegyezik. Ilyenkor a négyzetösszeg 30^2=900.


Ennél biztosan le lehetne írni a dolgot egyszerűbben is:)

2013. dec. 18. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Elolvashatnád még egyszer, kicsit alaposabban, amit írtam.


De lényeg kiemelve: Valósak között NINCS olyan számpár, amire a négyzetösszeg maximális. (Mert tudok mutatni bármelyik számpárhoz egy másikat, amiben a számok összege 30, de a négyzetösszeg nagyobb, mint az előbb volt. Az előbb lehet, hogy tényleg túlbonyolítottam…)


Ha szűkítjük a számkört, például a NEM NEGATÍV számokra, akkor már lehet maximális is a négyzetösszeg.

2013. dec. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Egyébként deriválással a legegyszerűbb, 2 sor.

Merem remélni, hogy ezek a példák a deriválásba való bevezetés részét képezik, ugyanis ezeknek a példáknak tipikusan az az értelmük, hogy bemutassák, hogy egy más módszerrel való megoldás mennyivel egyszerűbb...

2013. dec. 21. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!